Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Praca z plikami RAW - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: FOTOGRAFIA I SYMULATORY KOLEJOWE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-16.html)
+--- Wątek: Praca z plikami RAW (/thread-2556.html)

Strony: 1 2


Praca z plikami RAW - MateuszG - 31.07.2012

Witam wszystkich forumowiczów!

Jakiś czas temu zakupiłem aparat fotograficzny Canon 1100d w zestawie z obiektywem EF-S 18-55 mm III. Dzisiaj wraz kolegą wybrałem się na kolejową "ósemkę", by zrobić kilka ujęć składów. Wszystkie zdjęcia (zapisywane jako JPG) posiadały odpowiednią jakość. Problem pojawił się kiedy przełączyłem format zapisu na RAW. Słyszałem, że zdjęcia zapisane w tym formacie mają lepszą jakość i dają większe pole popisu w czasie obróbki zdjęcia. Jednak okazało się to w moim przypadku nieprawdą. Zdjęcia w tym formacie miały sporo gorszą jakość niż JPG - aparat nie ustawił odpowiedniej ostrości i dodatkowo pojawiły się szumy.
Czy ktoś może mi wyjaśnić, w czym leży problem i czy da się go rozwiązać domowymi metodami?

Poniżej zamieszczam zdjęcie zapisane jako JPG (ET22) i jako RAW (EU07):
[Obrazek: IMG_2998_JPG_300x300_q85.jpg][Obrazek: IMG_3029.1_JPG_300x300_q85.jpg]

Z góry dziękuję za wszelkie pomocne odpowiedzi! Smile


- Lolek - 31.07.2012

W JPGach aparat Ci odszumia zdjęcia sam a w RAWach musisz to zrobić Ty, w odpowiednim programie oczywiście. To samo z kolorami, kontrastem, nasyceniem czy wyostrzeniem, itd. Przewaga RAWów jest taka, że spokojnie możesz sobie to zrobić później jak chcesz. Jak Ci przy ciężkich warunkach wyjdą szumy to na jpg wiele się nie da już zrobić a w RAWach i owszem. Jak Ci się przejara to w JPG już nic nie zrobisz a RAWie możesz spokojnie uratować zdjęcie. Ja początkowo jak przeszedłem na RAWy też miałem podobne odczucia a teraz w życiu bym się nie przeniósł na JPG. Teraz aparat mam ustawiony tylko na RAW. I najlepiej od początku do końca obrabiać zdjęcie w 16 bitach i dopiero przed zapisaniem w JPG zmienić na 8 bitów. Różnica jest spora.


- Mati_An - 31.07.2012

Format RAW jak sama nazwa wskazuje to zupełnie surowy plik, większą jakość zdjęcia można uzyskać dopiero po jego obróbce, bo zdjęcia robione w tym formacie wyglądają tak jak napisałeś, w tym przypadku nie działają żadne ustawienia wyostrzania, odszumiania, korekcji nasycenia barw, kontrastu czy czegoś tam jeszcze innego. Krótko mówiąc - cykając w RAWach trzeba później ustawić przy obróbce wszystko (no chyba, że ma się ustawiony poprawnie balans bieli to wtedy ten element odpada).
EDIT: W sumie kolega @Lolek napisał podobnie.


- MateuszG - 31.07.2012

Dziękuję Panowie za pomoc! :-) Jestem w tym temacie początkujący, więc mnie to trochę zaniepokoiło. A czy możecie polecić mi jakieś programy do obróbki RAW? Niestety PS nie chce otwierać mi zdjęć formacie RAW z tego aparatu.


- przem710 - 31.07.2012

Są odpowiednie wtyczki PS.


- Lolek - 31.07.2012

Do wywołania zdjęć w RAWach spokojnie możesz również używać Lightroom'a a później na końcową obróbkę przerzucać zdjęcie do PSa. Ale pamiętaj, żeby przerzucać nie w JPG (8bitów) tylko np w PSD albo TIFF (16bitów).


- Tomasz Smukała - 01.08.2012

Ja natomiast fotki z RAW 'wywołuje' programem dedykowanym do mojego aparatu do formatu TIFF bez kompresji. Wychodzi plik o dużej wadze, który wrzucam do Photoshopa i tam już go obrabiam do woli. Polecam zamianę RAWu na TIFF. Bez straty jakości.


- MateuszG - 02.08.2012

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Dzięki Waszym podpowiedziom udało mi się obrobić pierwszego w mojej karierze RAWa. :-D Mam tylko jeszcze jedno pytanie: co zrobić, by w czasie kompresji zdjęcia nie traciło ono tak sporo na jakości?


- przem710 - 02.08.2012

Na kompresji zawsze ucieka jakość. Pewnie chodzi Tobie o skalowanie obrazu?


- Son. - 02.08.2012

W większości przypadków użycie PS jest zbędne po prawidłowym użyciu programu do wywoływania RAWów. Systemowy DPP Canona jest tu zupełnie niezły, jak ktoś ma chęć, to może też skorzystać z doskonałego Lightrooma (płatnego). W obu programach można naprawić wady obiektywów, usunąć AC, ustawić kolory, no i oczywiście wyprostować zdjęcie i je wykadrować. W tej sytuacji użycie PS później zwyczajnie niewiele wnosi, a jest okazją do popsucia zdjęcia Smile


- MateuszG - 02.08.2012

przem710 napisał(a):Na kompresji zawsze ucieka jakość.
To wiem. :-)

przem710 napisał(a):Pewnie chodzi Tobie o skalowanie obrazu?
Chodzi mi o co innego, nie wiem jak mam to inaczej opisać.

@Son.: Dzięki, będę próbował z oprogramowaniem Canona.


- Son. - 02.08.2012

W razie czego pisz na priv, pomogę Smile


- Dozer - 02.08.2012

Ja po wywołaniu zdjęcia w PS i tradycyjnej próbię zapisu przez "Zapisz jako" fotki stają się wyblakłe. Jedynym sposobem, przynajmniej u mnie, jest używanie opcji "Zapisz dla Internetu i urządzeń" wtedy kolory są takie sam jak je ustawiłem obrabiając plik RAW.


- Son. - 02.08.2012

Zapisujesz zdjęcia z profilem barwnym AdobeRGB zamiast sRGB, dlatego tak się dzieje.


- przem710 - 18.02.2013

Po ostatniej dyskusji dotyczącej aparatów postanowiłem zgodnie z uwagami innych wykonywać zdjęcia w pikach RAW. Wczoraj udałem się na zdjęcia i zrobiłem kilkanaście różnych zdjęć właśnie w plikach RAW.

Obróbka tego typu plików daje dużo większe możliwości, więc to na plus Smile Natomiast czasem trzeba się nieźle na produkować by uzyskać zmierzony efekt, zresztą obróbka zawsze była i jest moją słabą stroną.

Zatem prezentuje pierwsze foto które "wydobyłem" z RAW, dodam że w JPG takiego zdjęcia bym nie wykonał ze względu na szarugę która wczoraj panowała.

http://www.stacjatczew.cba.pl/details.php?image_id=158

Czekam na oceny, krytykę oraz sugestie co można zrobić lepiej.