Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Badanie frekwencji 2012 - Ipsos/PKP Intercity - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-95.html)
+--- Dział: NAUKA I PRACA NA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-19.html)
+--- Wątek: Badanie frekwencji 2012 - Ipsos/PKP Intercity (/thread-2510.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


- endrju - 20.08.2012

Czy może ktoś w poprzednich badaniach nocował w pokojach IC w Świnoujściu? Jeśli tak, albo ma wiedzę na temat jak to mniej więcej wygląda, proszę o kontakt na priv.


- Krzychu191 - 20.08.2012

endrju, Już piszę Smile


- Adams - 20.08.2012

Ja jestem także po wizycie u koordynatora krakowskiego. Nie wiem jak jest w innych regionach, ale w Krakowie rozmowa przebiega w bardzo przyjaznej, luźnej atmosferze. Koordynator odpowiada na każde pytanie, wręcz domaga się aby pytać o wszystko, według zasady lepiej zapytać niż popełnić jakiś błąd ;-) .
Z tego co się dowiedziałem, są jakieś pojedyńcze wolne kursy na odcinkach Kraków - Przemyśl i Kraków - Krynica, ale to już bardziej dla osób z Krakowa, bo na całe 5 dni już wolnych miejsc na dzień dzisiejszy nie ma. Jakby ktoś był zainteresowany, to można pisać do mnie na PW, podam maila do koordynatora.


- pitagoras23 - 20.08.2012

Ja na kontakt z koordynatorem szczecińskim nadal czekam. Widać, że część osób już sporo wie, a ja nadal w czarnej "du***".


- Adams - 20.08.2012

Ale jedna uwaga, na wizytę u swoich koordynatorów przygotujcie sobie pojemne plecaki. Ja na 5-cio wagonowego Wawela dostałem prawie cały plecak ankiet, to już sobie to wyobrażam ile tego będzie na takie "Regle" czy "Nosala" które mają po 14 pudeł. :lol:


- pitagoras23 - 20.08.2012

No właśnie Krzychu mi powiedział, że na swojego Posejdona to mam chyba szafę ze sobą wziąć.


- Krzychu191 - 20.08.2012

pitagoras23, No to wszystko zależy od danego koordynatora.
Zobaczę, ile jutro tego przywiozę, ale już plecak 30l przygotowany :-P


- Scotty - 20.08.2012

radzę się naszykować co niektórym na plecak 50-70L, Regle, Nosal mogą mieć teoretycznie 4.500 ankiet


- Kolejoman - 20.08.2012

A co z tymi przedłużeniami do biletów wystawianymi przez konduktora ? ;-)


- psim - 20.08.2012

Kolejoman napisał(a):A jak to jest w przypadku gdy ktoś przesiadał się z innego pociągu i ma bilet kupowany u konduktora ? Wtedy w naszym pociągu wystawia mu się tylko dopłatę na wydłużenie trasy. Co i jak spisujemy w takim przypadku ?

Wtedy korzystasz z pola "dopłata"

- w polu na cenę biletu wpisujesz cenę pierwotnego biletu
- w polu na dopłatę wpisujesz kwotę dopłaty
- zaznaczasz pole "wystawiony w pociągu"

jeśli są do tego jeszcze inne dopłaty (np. miejscówka) to w polu na dopłatę wpisujesz SUMĘ dopłat, a pod tabelką w linijce na komentarz - piszesz skrótowo, dlaczego zsumowałeś (np. "dopłaty: zm. stacji docelowej + miejscówka").

UWAGA: kwoty dopłaty za wystawienie w pociągu nie wpisujemy NIGDY. Jeśli taką opłatę pobrano, to szukamy na bilecie ceny samego biletu, bez tej dopłaty. Będzie wyszczególniona.

Przy bilecie wystawionym w pociągu obowiązkowo zaznaczamy pole "wystawiony w pociągu".

pitagoras23 napisał(a):Fajnie na 3 dni przed tym wszystkim, poznać jakieś szczegóły. Liczę na to, że jakieś szkolenie przy odbiorze dokumentów nam zrobią i tak.

A chciałbyś miesięczny kurs, czy co? Zobaczysz formularz to wszystko Ci się rozjaśni. To jest intuicyjne.

pitagoras23 napisał(a):Tak samo stacje. Wolę sobie ołówkiem napisać słownie, a później sobie cyfrowo to zakodować. Tak chyba można?

Tylko wymaż ten ołówek później. I najlepiej pisz gdzieś na marginesie, a nie w polach na nazwę stacji, bo te pola SĄ PRZEZNACZONE DO CZEGOŚ INNEGO.

Moim zdaniem lepiej jest od razu kodować (wtedy łatwiej wyłapiesz sytuację, że np. ktoś przesiadł się z innego pociągu i trzeba go dopytać). Może zrób sobie poręczną ściągę po prostu, ja taką miałem :-)

Ankieterzy wypełniają formularze źle, a później osoba która to wpisuje i "czyści" dostaje kur**cy i musi się leczyć psychiatrycznie. Miejcie szacunek dla ludzi! Postarajcie się.

Kolejoman napisał(a):Z ofertami chodzi o to, żeby spisać jej numer

Prawie nigdy NIE spisujesz numeru oferty. Tylko w b. rzadkim przypadku, gdy nie ma kratki z konkretną ofertą.

Jeśli oferta jest wymieniona w formularzu, to NIE wpisujesz nigdzie jej numeru, a jedynie zaznaczasz kratkę (wpisujesz liczbę osób w danej ofercie/zniżce, również jeśli jest 1 osoba - wpisujesz "1" w odpowiednią kratkę). - (sprecyzowałem :-) )



Możecie trafić na bilet "mieszany", tj. na jednym blankiecie przejazd osób z biletem "normalny" i ze zniżką. Nigdy nie ma dwóch różnych zniżek na jednym bilecie. Co najwyżej Normalny + jakaś zniżka.

Wtedy zaznaczamy w formularzu w dwóch kratkach: bilet normalny, i odpowiednia zniżka, podając liczby osób.

Scotty napisał(a):Są też bilety wydawane w taryfie razem tzn. IC+PR itp. wtedy jak pamiętam wpisujemy liczbę km która jest na bilecie dla IC a cenę ogólną niczego sami nie wyliczamy.

To nie jest "Taryfa RAZEM". Taryfa RAZEM to zupełnie coś innego. Nie będziecie mieli z nią do czynienia przy tych badaniach.

Przykładowy bilet "WSPÓLNY PRZEJAZD"

[Obrazek: wspolny_przejazd__kurs-90___krakow-czestochowa.jpg]

Jest to bardzo rzadki przypadek. W takim przypadku, zamiast "TAM" zaznaczamy na początku formularza kratkę "WSPÓLNY PRZEJAZD".

Na bilecie z takim napisem, wyłapujemy odcinek który jest przejeżdżany pociągiem naszego przewoźnika (tu: Katowice-Częstochowa) i jego kilometry (tu: 86). Cenę wpisujemy taką jak na bilecie (18,71), nic nie przeliczamy. Ulgę zaznaczamy zgodnie z informacją na bilecie.

Przykład "Wspólnego przejazdu" na nowszych formularzach (tu - bez pociągu spółki IC, jest tylko SKM i PR):

[Obrazek: gdyniawzswmaks-swidwin_skm-pr.jpg]


- Adams - 20.08.2012

psim, mimo że mnie to w zasadzie nie dotyczy, to jednak się zapytam. Czy w przypadku biletu podróżnika żeby wpisać w rubrykę "wsiad-wysiad" należy się takiego podróżnego o to zapytać czy w takim przypadku tą rubrykę zostawiamy pustą, bo jakoś wyleciało mi z głowy żeby się o to koordynatora zapytać ;-)


- Kolejoman - 20.08.2012

psim napisał(a):Prawie nigdy NIE spisujesz numeru oferty. Tylko w b. rzadkim przypadku, gdy nie ma kratki z konkretną ofertą.

No to był skrót myślowy, odczytujesz lub ewentualnie spisujesz. Smile

Zapytam jeszcze o miejscówki: skoro Przemyślanin ma obowiązkową rezerwację w obu klasach to rozumiem, że mogę domyślnie w każdej ankiecie dopisywać dopłatę ? Czy w przypadku siedzialnych też trzeba pisać numer wagonu ? No i czy jeśli bilet jest wystawiony w kasie a miejscówka przez kierpocia (wszyscy wsiadający po północy będą tak mieli, chyba że kupowali w przedsprzedaży) to zaznaczam jako sprzedane w pociągu czy nie ?


- psim - 20.08.2012

Adams napisał(a):Czy w przypadku biletu podróżnika żeby wpisać w rubrykę "wsiadł-wysiadł" należy się takiego podróżnego o to zapytać

Należy dopytać, koniecznie! Te rubryki (na kody stacji wsiadania i wysiadania) nie mają prawa zostać puste. Każdy pasażer gdzieś wsiadł do naszego pociągu, i gdzieś zamierza wysiąść ;-)

[ Dodano: 2012-08-20, 23:19 ]
Kolejoman napisał(a):mogę domyślnie w każdej ankiecie dopisywać dopłatę ?

Nie w każdej, bo jakieś tam miesięczne czy sieciowe nie wymagają dopłaty. W pozostałych przypadkach - możesz pisać domyślnie. Tylko pamiętaj przemnożyć, jak jest kilka dopłat (na więcej osób) do jednego biletu. Wpisywana kwota dopłaty ma być realna.

Kolejoman napisał(a):Czy w przypadku siedzialnych też trzeba pisać numer wagonu ?

Nie, nie trzeba. Numer wagonu spisujemy tylko do sypialnych/z miejscami do leżenia. Prawdę mówiąc nie widziałem ostatecznej wersji tegorocznego formularza, ale wiem że były prace by był on tu bardziej intuicyjny :-)

Kolejoman napisał(a):No i czy jeśli bilet jest wystawiony w kasie a miejscówka przez kierpocia (wszyscy wsiadający po północy będą tak mieli, chyba że kupowali w przedsprzedaży) to zaznaczam jako sprzedane w pociągu czy nie ?

Tak, w takim przypadku zaznaczasz jako sprzedane w pociągu.


- Kolejoman - 20.08.2012

psim napisał(a):Tak, w takim przypadku zaznaczasz jako sprzedane w pociągu.

No to szczerze mówiąc trochę nielogiczne, bo na odcinku Kraków-Przemyśl 90 % biletów będzie jako sprzedane w pociągu (bo spisujemy tylko od ludzi którzy wsiadali w Krakowie i dalej).


- psim - 20.08.2012

Nic nie poradzę. Odpowiedź jakiej udzieliłem jest autoryzowana przez <strike>IPSOS</strike> kogoś bardzo mądrego. ;-D
Z mojego doświadczenia na dalekobieżnych TLKach po północy dosiada się naprawdę niewiele osób (a wystawianie miejscówki przez konduktora jest mozolne), więc może po prostu będziecie mieli mało pracy. O której ruszacie z tego Krakowa?

Myślę że natraficie na jeszcze niejedną "nielogiczną" rzecz w tym badaniu, oraz w organizacji samego PKP IC. Nie przejmujcie się tym zanadto. Róbcie swoją robotę najlepiej jak potraficie, i będzie OK.