Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Kolejozagadka - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: GRY, ZABAWY, KONKURSY (https://www.forumkolejowe.pl/forum-107.html)
+--- Wątek: Kolejozagadka (/thread-2389.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37


- kebeka - 10.04.2013

Widzę że wiesz coś o polskich pociągach pancernych Wink
Zadajesz :-D


- MichałŁ - 11.04.2013

O pociągach pancernych dużo nie wiem ale wiem gdzie szukać potrzebnych informacji.

Pytanie będzie odlegle powiązane z pociągami pancernymi.
Zdobyczne pociągi pochodzenia ZSRR miały jako parowozy pancerne Radzieckie parowozy rodziny O.
http://parovoz.com/newgallery/pg_view.p ... RU#picture
Patrząc na to zdjęcie od razu zauważyć można to ze lewy cylinder jest większy od prawego.

Pytanie dlaczego tak jest że jeden cylinder jest większy niż drugi?


- RysiekChaszcz - 13.04.2013

Dlatego że zastosowano w nim silnik sprzężony (compound) - podwójnego rozprężania, w którym para najpierw ulegała rozprężaniu w cylindrze wysokiego ciśnienia, a następnie przepływała rurą przelotową do cylindra niskiego ciśnienia. Pozwalało to na bardziej ekonomiczną pracę, kosztem jednak większej komplikacji silnika. Para najpierw dostarczana jest do mniejszego (wysokoprężnego) cylindra a potem do większego. Parowozy eksploatowane w Polsce z silnikiem sprzężonym: Oc1, Od2, Pn12
Wadą takich silników jest to że może on ustawić się w martwym punkcie. Dlatego też zastosowano dodatkowy zawór doprowadzający parę do cylindra niskiego ciśnienia w celu uruchomienia maszyny.


- MichałŁ - 13.04.2013

No nareszcie znowu się bałem ze za trudne.

Odpowiedź prawidłowa i zaliczam.

Tak tylko skomentuje w czasach konstruowania tych parowozów konstrukcja parowozów na parę przegrzaną była trudna bo brakowało odpowiednich materiałów i smarów, dlatego próbowano nadrobić to silnikiem sprzężonym. W tym przypadku nie jest on aż tak dużo bardziej skomplikowany o silnika bliźniaczego ale miał jedną wadę, ciężko było o to aby cylinder niskiego i wysokiego ciśnienia równo ciągną. Dla osiągnięcia równomierności należało budować maszyny trzy czy czterocylindrowe co już komplikowało konstrukcję z uwagi na stosowanie osi wykorbionej.


- RysiekChaszcz - 13.04.2013

Oczywiście masz rację. Najlepsze były konstrukcje składające się z czterech silników(cylindrów) w tym sparowane wysokoprężny/niskoprężny plus znowu wysokoprężny/niskoprężny. Oczywiście dwa silniki musiały być umieszczone pomiędzy ostojnicą i w związku z tym przeniesienie napędu odbywało się na oś wykorbioną. Stosowano np. takie metody że z zewnętrznych cylindrów w/ć napędzana była III oś a z węwnętrznych n/ć II oś która była osią wykorbioną. W maszynach IV cylindrowych nie występowało zjawisko tzw. martwego punktu. Dobra bo się rozpiszę a to jest temat na wiele stron maszynopisu. Dodam że DRG zamówiło tez parowozy z niezależnymi silnikami na każdą oś w układzie V i takowe były testowane.

[ Dodano: 2013-04-13, 21:19 ]
Zadaję pytanie jednocześnie proszę MichałŁ o wstrzymanie się od odpowiedzi :-)
Proszę o odpowiedź na dwa pytania:
Parowóz Ty51 był wzorowany na pewnej konstrukcji a więc na jakiej ???
Ten parowóz posiadał coś co go wyróżniało od innych nawet wiele kilometrów przed zobaczeniem.

Do MichałŁ 26/04 będę w Starym Zamościu i Cię dorwę jak spróbujesz odpowiedzieć - daj szansę innym ]->


- flanker - 14.04.2013

RysiekChaszcz Ty51 był wzorowany na Ty246, pochodzącym z dostaw z USA, a tą cechą charakterystyczną, która odróżniała go od innych to zapewne słynna syrena parowa zamiast tradycyjnej gwizdawki, której specyficzna barwa dźwięku wyróżniała go na tle wszystkich pozostałych "gwizdków" :-D

Zgadłem? ;-)


- RysiekChaszcz - 14.04.2013

Oczywiście zgadłeś :-) Zadawaj pytanko


- flanker - 14.04.2013

Na Dolnym Śląsku na jednej stacji "spotykają" się ze sobą dwie linie. Obie są z dwóch różnych kierunków, jedna jest od dawna wyłączona z ruchu, druga jest nadal czynna. Oba szlaki są podobne, ze względu na teren w jakim się spotykają i mają bardzo podobną infrastrukturę kolejową, wynikającą z terenów przez jakie przebiegają, co odróżnia je od "typowych" prostych szlaków.

Podaj:

-nazwę stacji na jakiej oba szlaki się spotykają
-numery obu tych linii
-datę wyłączenia z eksploatacji jednej z nich

No to słucham :-D Wbrew pozorom nie jest to takie trudne ;-)


- RysiekChaszcz - 14.04.2013

- Racławice Śląskie
1. Katowice - Legnica nr: 137
2. Głubczyce - Racławice Śląskie nr: 294
- Wyłączenie z ruchu: ad.2
- ruch pasażerski w moje imieniny 03.04.2000
- ruch towarowy czerwiec 2006


- flanker - 14.04.2013

RysiekChaszcz niestety nie o te linie chodziło, więc trochę spróbuję Wam podpowiedzieć :-) No i żeś pomieszał, bo sprawdziłem i linie które podałeś znajdują się w opolskim, a ja wyraźnie napisałem na Dolnym Śląsku żeby szukać :-P

Linia która jest czynna przez tą stację w której te linie się spotykają przechodzi, natomiast dla drugiej linii jest ona stacją końcową.

Druga linia jest czynna tylko w ruchu towarowym jednak tylko na pierwszym odcinku. Natomiast druga jej połowa została całkowicie zamknięta i wyłączona z ruchu bardzo baardzo dawno temu. No i właśnie ta druga połowa tej linii biegnie przez bardzo podobny teren do tej drugiej czynnej linii, a ich podobna infrastruktura kolejowa wynika właśnie z profilu terenów po jakich one przebiegają. Tutaj mam na myśli konkretne budowle, konstrukcje.

Tak półżartem półserio - szukajcie gdzieś wyżej :-D I nie mam tutaj na myśli "wyżej na mapie" :-P Spróbujcie to dobrze zrozumieć, bo w tym tkwi odpowiedź, lecz trzeba to poprawnie zinterpretować ;-)

Więcej dodam jutro jak się nikomu nie uda zgadnąć ;-)


- flanker - 15.04.2013

Dobra to jeszcze jedna podpowiedź, bo coś słabe zainteresowanie jest :-P Myślę, że to Wam wiele ułatwi - Śląska Kolej Górska :-D Szukajcie tam, a znajdziecie ;-)

Poszukajcie dobrze wg wszystkich podpowiedzi i zadanego przeze mnie pytania, a znajdziecie. Więcej nie powiem dzisiaj, bo by było za łatwo :-P


- RysiekChaszcz - 15.04.2013

Wychodzi mi na Marciszów i linie jednotorową czynną dla ruchu tow. Wojcieszów Górny - Marciszów oraz linię dwutorową Wrocław Świebodzki - Gorlitz :-) :-> :?


- flanker - 15.04.2013

RysiekChaszcz źle :-P Kombinuj w inną stronę. Przede wszystkim wyraźnie napisałem o tej specyficznej bardzo podobnej infrastrukturze kolejowej jakie obie linie posiadają, dzięki czemu są dość podobne do siebie (no a przynajmniej na tej zamkniętej ten konkretny odcinek z taką "urodą"). Linie które podałeś niczym szczególnym się nie wyróżniają. Napisałem o konkretnych budowlach, konstrukcjach wynikających z podobnego terenu po którym owe linie biegną. Również mówiłem, że nie są to typowe proste szlaki.

Więc o jaką infrastrukturę mogło mi chodzić? To chyba dość logiczne, że nie chodziło mi o typowe tory, trakcję elektryczną, czy jakieś budynki które mają podobne, tylko budowle które musiały powstać by móc położyć tory w danym terenie, który po prostu te budowle na twórcach wymógł. Trudny teren, góry, duże budowle... No kurde, to jest proste przecież :-D

Jak do wieczora nikt nie odgadnie to dodam jeszcze jakąś podpowiedź, może nawet zdjęcie wrzucę.


- RysiekChaszcz - 15.04.2013

Został mi Wałbrzych Szczawienko z dawną linią Szczawienko - Mezimiesti Czynną na krótkim odcinku jako bocznica ze Szczawienka do strefy przemysłowej. Mieszkałem w Szczawienku przy samej stacji (ul. Pogodna) w czasie gdy pracowałem na delegacji (firma z Cieszyna) przy remoncie st. Wałbrzych Miasto (kompleksowa wymiana elektryki itp). Przeszedłem tą linią od szczawienka do wiaduktu nad dwupasmową ul. Generała Józefa Łączyńskiego. Zaraz zxa pięknym ceglanym wiaduktem jest kozioł oporowy - koniec dawnej linii. Oba odcinki łaczące Szczawienko z Boguszowem Gorcami są bardzo podobne - ostre łuki , wykopy i wysokie nasypy.


- flanker - 15.04.2013

Dalej źle :-D Heheh wrzucam dwa zdjęcia, jak po tym nie zgadniesz to podam odpowiedź, bo normalnie wymiękam już :-P Na jednym ze zdjęć masz odpowiedź na temat mojej podpowiedzi o infrastrukturze i o budowlach o jakich pisałem.