Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Kolejozagadka - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: GRY, ZABAWY, KONKURSY (https://www.forumkolejowe.pl/forum-107.html)
+--- Wątek: Kolejozagadka (/thread-2389.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37


- Tp4 - 02.09.2013

Coś znowu zagadka umarła


- rustsaltz - 02.09.2013

Niech ktoś zada z wolnej ręki.


- Tp4 - 02.09.2013

To może skorzystam z okazji. Obecnie kolej podlega pod Ministerstwo Infrastruktury. Jak nazywała się ta instytucja w XX leciu międzywojennym. Wystarczy podać 2 z 3 nazw


- RysiekChaszcz - 02.09.2013

1.Ministerstwo Kolei Żelaznych
2.Państwowa Rada Kolejowa
3.Ministerstwo Nieruchomości
------------------------------------------------
Nie pisałem rocznikami - chodzi o okres międzywojenny


- Tp4 - 02.09.2013

Czyżby miało być drugie nieporozumienie między nami w tym wątku? ;-) Państwowa Rada Kolejowa była organem doradczym i opiniodawczym Ministerstwa (za bardzo się chciałem rozpisać Wink. Może mała podpowiedź (sprostowanie?). Chodzi mi o nazwę obecnego MI w latach:
1919-1924
1924-1926
1926-1939

Wystarczy uzupełnić 2 z tych przedziałów czasowych


- rustsaltz - 02.09.2013

Ministerstwo Kolei, Ministerstwo Komunikacji?


- Tp4 - 02.09.2013

O to mi chodziło :-)

1919-1924 - Ministerstwo Kolei Żelaznych
1924-1926 - Ministerstwo Kolei
1926-1939 - Ministerstwo Komunikacji

Twoja kolej :-)


- rustsaltz - 02.09.2013

Przeglądając instrukcję Ie-1 natrafimy na "dziurę" w numeracji sygnałów drogowych. Mamy D1, D2, D3, D6, D7 i D8. Co oznaczały sygnały D4 i D5 oraz jak były podawane?


- RysiekChaszcz - 03.09.2013

D4 - sygnał stój dawany za pomocą trzech spłonek.
D5 - sygnał Stój dawany syreną (długi przeciągły ton) umieszczoną na semaforze. Stosowany był w celu zwrócenia uwagi maszynisty na miejsce gdzie jest zła widoczność sygnałów. Szczególnie na semaforze wjazdowym. Pociąg uruchamiał syrenę najeżdżając na przycisk umieszczony na torze przednią osią. Dźwięk trwał dopóki na semaforze nie ukazało Wolna droga.


- rustsaltz - 03.09.2013

Zadajesz.

Przy okazji trzeba dodać, iż wybuch choćby jednej spłonki oznaczał "stój".


- RysiekChaszcz - 03.09.2013

Zgadza się - wybuch choć jednej i tez był stary przepis iż dwie zakładamy na prawej szynie a jedną na lewej.
-------------------------------------------------------------
Na kolejach Polskich i Niemieckich stosowana jest taka sama (prawie) mechaniczna Tarcza Ostrzegawcza trójstawna. (ze strzałką) Pomiędzy naszą PKP a DB (DR, DRG) występuje jedna drobna różnica. Jaka to różnica i opisz tą tarczę dla PKP i DB (Chodzi jak wygląda ta różnica w wersji PKP i DB)


- Tp4 - 03.09.2013

Na PKP i po drugiej stronie Odry mamy do czynienia z okrągłą, pomarańczową tarczą z czarnym pierścieniem i białą obwódką. Co do strzałki w Polsce jest ona biała z czerwoną obwódką natomiast Niemiecki ,,Vorsignal'' ma strzałkę w identycznych barwach co tarcza (pomarańczowe tło, czarny pierścień i biała obwódka).


- RysiekChaszcz - 04.09.2013

Cholipcia - nieprecyzyjnie zadałem pytanie. Miało być różnica W BUDOWIE i to dość ważna. Tak z tymi kolorami zgadzam się ale chodzi o wyraźną jedną różnicę w budowie.
Podpowiedź - ta wersja niemiecka byłą stosowana na PKP do lat 50.


- Tp4 - 04.09.2013

Nasze tarcze mają głównie jedną latarnię (patrząc na tarczę od przodu) po prawej stronie a Niemieckie mają osobną sygnalizację dla tarczy i osobną dla strzałki.

Jeżeli natomiast czasem trafi się u nas tarcza z dwiema latarniami to cą one obie po prawej stronie w przeciwieństwie do niemieckich, gdzie dolna jest po stronie lewej


- RysiekChaszcz - 04.09.2013

Tp4 napisał(a):Nasze tarcze mają głównie jedną latarnię (patrząc na tarczę od przodu) po prawej stronie a Niemieckie mają osobną sygnalizację dla tarczy i osobną dla strzałki.

Jeżeli natomiast czasem trafi się u nas tarcza z dwiema latarniami to cą one obie po prawej stronie w przeciwieństwie do niemieckich, gdzie dolna jest po stronie lewej


1. Od 1950 roku nasze tarcze mają tylko jedną latarnię
2. Do 1950 roku stosowana była na ziemiach zachodnich sygnalizacja w/g SB DRG
3. Różnica polega na tym iż u nas za stosuje się tylko i wyłącznie jedną latarnię ze światłem pomarańczowym i zielonym - które mogą zapodać trzy sygnały:

[Obrazek: ot1.jpg]Ot1
[Obrazek: ot2.jpg]Ot2
[Obrazek: ot3.jpg]Ot3


-----------------------------------------------------------------

Oraz niemieckie DRG DR i DB

[Obrazek: vr0.jpg]VR0
[Obrazek: vr1.jpg]VR1
[Obrazek: vr2.jpg]VR2
------------------------------------------------------------------


Różnią one się ilością latarń.
Polska tarcza od 1950 roku posiada tylko jedną latarnię z ( zielona /pomarańczowa) a niemiecka ma dwie latarnie - po prawej i po lewej z zielonym i pomarańczowym . W DR (DB) zastosowano mała zmianę i jest możliwość zamiany świateł przy sygnale VR2 a więc u góry pomarańczowe a na dole zielone.

------------------------------------------------------------------------------
W związku z tym odpuszczam i proszę o zapodanie pytania :-)


----------------------------------------------------------------

Przypominam do pobrania program do nauki sygnalizacji PKP / CD / DRG,DR i DB/
>>>> Sygnalizacja <<<<<