Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Kolejozagadka - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: GRY, ZABAWY, KONKURSY (https://www.forumkolejowe.pl/forum-107.html)
+--- Wątek: Kolejozagadka (/thread-2389.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37


- rustsaltz - 18.04.2013

Nie chodzi o zasilanie...


- RysiekChaszcz - 18.04.2013

No i oczywiście sterowanie "nastawnika jazdy"

Jeżeli nie to się poddaję :->

Nastawnik jazdy służy do pośredniego sterowania rozruchem. Jego łączniki pracują w obwodach rozrządu NN (110V) zapewniając bezpieczeństwo pracy maszynisty


- rustsaltz - 18.04.2013

Nie, nie chodzi mi o zasilanie Wink. Nie wierzę, że nie wiesz Big Grin


- RysiekChaszcz - 18.04.2013

Oryginalnie poddaję się. Do czego jeszcze może słuzyć przetwornica jak nie do zasilania - dziwne a i może cholernie proste :-(


- rustsaltz - 18.04.2013

No proste proste, aż sam się zdziwisz Wink


- MichałŁ - 19.04.2013

Przetwornica napędza też wentylator który chłodzi silniki trakcyjne.
Właściwie wentylator jest głównym odbiorem mocy z silnika przetwornicy bo prądnica NN bierze tylko parę kW a wentylator kilkanaście kW. A i przecież tak naprawdę instalację NN zasila zawsze tylko jedna przetwornica a druga kręci tylko wentylator. Możemy sobie je zamieniać przełącznikiem przetwornic.


- RysiekChaszcz - 19.04.2013

Wiatraczki :-P chłodzące silniki trakcyjne

A tak na poważnie to całkiem zapomniałem o wentylatorach chłodzących silniki trakcyjne które są umieszczone na tym samym wale zespołu.

O MichałŁ mnie wyprzedził :->


- rustsaltz - 19.04.2013

Owszem, MichałŁ ma rację. A co do przełączania i wyboru jednej-zasadniczo się tego nie powinno robić, ale dlaczego to nie wiem. Mnie nauczyli, że jak pracują obie to mają obie ładować.


- MichałŁ - 19.04.2013

Widzisz ja tam w elektrowozach nie jestem biegły a oglądając schematy przełącznik przetwornic wyglądał tak jak by miał tylko położenia zasilania z przetwornicy 1 lub 2 zaś z obu nie.

A teraz pytanie
Polski konstruktor Wacław Łopuszyński skonstruował najliczniejszy przedwojenny polski parowóz towarowy Ty23, który był zarazem jednym z najlepszych ówcześnie w swojej klasie.
Łopuszyński był też konstruktorem innej prawdopodobnie najbardziej licznej serii (a właściwie rodziny bo były to różne odmiany) parowozów na świecie wybudowano ich ponad 10800sztuk.

Jak oznaczona była jej odmiana produkowana w Polsce?


- Damian Łódź - 19.04.2013

Czy chodzi o serię Э („E”)?


- MichałŁ - 19.04.2013

No tak Seria E ale w pytaniu chodzi jaką odmianę budowano w Polsce. Bo tak jak napisałem było kilka odmian jednak w Polsce budowano tylko jedną.


- Tp4 - 19.04.2013

Wacław Łopuszyński (wraz z drugim polakiem: Romanem Morawskiem) skonstruował rodzinę parowozów serii E. W Polsce powstawała odmiana Er (typ Eh2) w ilości 895 sztuk. Maszyny opuszczały zakłady Cegielskiego w Poznaniu (Fablok dostarczał zestawy kołowe a Pafawag tendry) na normalnotorowych zestawach, które były podmieniane w Elblągu na tor o szerokości 1524mm


- Damian Łódź - 19.04.2013

A ja mam inną wersję:
Parowozy Эр (czytaj „Er”) - ilosc 899 sztuk, prod. HCP lata 1949-1957.


- MichałŁ - 19.04.2013

Tp4 był pierwszy i odpowieź zaliczam. Chodziło o Er a jak ilość to już obojętne. Jest to ostatnia modyfikację produkowaną do 1957 roku
oprócz Ługańska Briańska i Kołomny budowano je właśnie w Polsce Rumuni Czechosłowacji i Węgrzech.
Zawsze można powiedzieć że Polacy mieli wkład w pobicie tego rekordu.


- Tp4 - 19.04.2013

W 1939 roku Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce S.A. otrzymała zamówienie od kolei pewnego egzotycznego kraju na wyprodukowanie 9 parowozów przeznaczonych do prowadzenia pociągów pasażerskich. Do zamówienia dołączono rysunki techniczne maszyny zamawianego typu, jaką dostarczyło tam już inne Europejskie państwo. Produkcji nigdy niestety nie udało się rozpocząć z powodu wybuchu II Wojny Światowej. Pytanie brzmi: Jakie koleje zamówiły te parowozy i z jakiego kraju pochodziły pierwsze egzemplarze tych maszyn?