Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Katastrofa pod Szczekocinami - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-93.html)
+--- Dział: AKTUALNOŚCI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-4.html)
+---- Dział: WYPADKI I ZDARZENIA KOLEJOWE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-32.html)
+---- Wątek: Katastrofa pod Szczekocinami (/thread-1832.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41


- nynuś - 05.03.2012

Poszycie byka od wewnątrz jest w niektórych punktach nitowane w celu uzyskania zwartości całej konstrukcji lokomotywy. Oprócz ET42 to jedyna lokomotywa na sieci PKP w której zastosowano nitowanie.


- ET40 - 05.03.2012

flanker napisał(a):Poza tym nieco nie w temacie, ale czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego byki ciągną składy pasażerskie? I to do tego nie jakieś specjalnie wielkie, długachne itd. Ostatnio byłem na dworcu głównym we Wrocławiu ( moje rodzinne miasto) i widziałem byka który ciągnął 4 wagony, jakiś skład regio, jeśli się nie mylę to chyba do Przemyśla. Taki lok, o takiej mocy i możliwościach do ciągnięcia 4 wagonów które śmiało może ciągnąć 7mka? Kompletnie tego nie rozumiem.
Widzisz, logika podpowiada, że ET22 nie jest elektrowozem odpowiednim do ciągnięcia czterowagonowych składów. Przyczyn szukaj w podziale PKP na spółki i spółeczki, co jest elementem trwającego od lat niszczenia transportu publicznego na zielonej wyspie. Przewozy Regionalne nie posiadają lokomotyw elektrycznych, a jedyną ofertą ze strony PKP Cargo było wypożyczenie lokomotyw typu ET22, które co prawda nadają się do ciągnięcia składów pasażerskich ze względu na obecność sprzęgu ogrzewczego, ale jest to rozwiązanie dość nieekonomiczne.

Skłaniam się ku tezie, że do katastrofy w Zagłębiu, jak i do wypadku w Babach i wykolejenia "Sobieskiego" doprowadziły wieloletnie zaniedbania i niedoinwestowanie kolei dorżniętej bezmyślnym przyjęciem modelu brytyjskiego podczas reformy dokonywanej jeszcze za rządów AWS-UW i później bezkrytycznie kontynuowanej.
I tak czuję, że to nie kowala, tylko Cygana powieszą - tylko kto tu będzie Cyganem?


- mikrobart - 05.03.2012

PR kupuje stare siódemki i chce je remontować - ile to zajmie - nie wiadomo. Paradoksalnie - tym razem dobrze się stało, że skład prowadził taki kolos, możliwe, że to uratowało od śmierci kilka osób z pierwszego wagonu interREGIO, byk przyjął na siebie dość dużą siłę bez znaczących odkształceń.

[ Dodano: 2012-03-05, 08:57 ]
Słowa Szafrańskiego:
http://www.rynek-kolejowy.pl/31271/Szaf ... strofy.htm


- przem710 - 05.03.2012

Tymczasem na sąsiednim forum trwa niemoralna polityczna dyskusja :-(


- ET40 - 05.03.2012

Dlaczego niemoralna? Może i w chwili obecnej daleko idące domniemania na temat przyczyn wypadku są lekko nie na miejscu, ale kiedy kurz opadnie - TRZEBA się zastanowić dlaczego poważnych wypadków zdarza się nadal sporo mimo tego, że przewozy pasażerskie na polskiej kolei się mocno skurczyły od czasu np. wypadku w Reptowie.


- makary21 - 05.03.2012

przem710, widzę tą dyskusje. I jak napisałem nie zawsze winna jest władza. Czasami niestety głupota ludzka.


- psim - 05.03.2012

Ja wiem, że teorie spiskowe są ostatnio w modzie, ale w dyskusji o ET22 i udostępnieniu ich PRom przez PKP Cargo wypowiedział się kiedyś użytkownik którego opinię bardzo szanuję, bo zna się na rzeczy i nigdy nie gada po próżnicy. Napisał, że gdyby PRy zamówiły siódemki, to by dostały siódemki. Tak jak np Koleje Mazowieckie.


- przem710 - 05.03.2012

makary21 napisał(a):przem710, widzę tą dyskusje. I jak napisałem nie zawsze winna jest władza. Czasami niestety głupota ludzka.

W zasadzie nie mam nic przeciw, lecz uciszanie politycznych przeciwników jak to ma tam miejsce, jest bardzo ...... Tak moderacja przypomina mi to czasy PRL, cenzura. Brak poszanowania dla innego zdania, uprawianie polityki w obliczu takiej tragedii.


- zecik - 05.03.2012

Witam serdecznie. Na forum jestem nowy, znalazłem go szukając jak najwięcej wiarygodnych informacji o katastrofie. Strona 18 dała mi więcej informacji niż wszytko co można było zobaczyć w mediach. Chciałbym odnieść się do kilku wątków dyskusji:
1. Nie zgodzę się z tezą, że przyczyną 2 ostatnich (Baby) katastrof było niedoinwestowanie i zły stan techniczny PKP. Akurat te nastąpiły w trakcie i trochę w związku z modernizacją (choć zgadzam się z ogólnie złym stanem infrastruktury).
2. Relacje telewizyjne. Oglądam w zasadzie tylko TVN 24 (dot. katastrofy) i muszę powiedzieć, że jest dużo lepiej niż w Babach. Natomiast nieco kompromitują się przedstawiciele zarządu PKP, którzy często wiedzą mniej niż przepytujący ich dziennikarze.


- psim - 05.03.2012

przem710 napisał(a):Tymczasem na sąsiednim forum trwa niemoralna polityczna dyskusja :-(

Szybko im szambo wybiło, musiało mocno się burzyć pod twardą ręką Victorii, która jakoś trzymała to ujadające towarzystwo na wodzy i jako-takim poziomie.

Victoria, administratorka InfoKOLEJ według umieszczanych tam informacji, została poszkodowana w katastrofie (podróżowała, jak zwykle, IR) i obecnie przebywa w szpitalu. Szczerze życzę szybkiego powrotu do zdrowia i działalności dziennikarskiej, którą prowadziła w tematach kolejowych na kilku frontach.


- lordrene - 05.03.2012

Po pierwsze witam. Nie jestem kolejarzem, za to moi rodzice przepracowali cale swoje zawodowe zycie na kolei.

Zarejestrowalem sie tutaj aby poskromic huraoptymizm niektorych z was w zwiazku z "bykiem" i jego mityczna wytrzymaloscia. Ta lokomotywa stracila 1/3 ze swojej dlugosci!!!! Nie wyszla bez szwanku. Prosze przeanalizowac zdjecia. Widzimy ze poszycie urwane jest na wysokosci drzwi kabiny z jednej strony i dalej o jakies 1.5 metra z drugiej strony loka. Na zdjeciach widac juz przedzial maszynowy. Nie widac korytarza miedzykabinowego.

"Byk" stracil niemal 1/3 dlugosci a nie wyszedl "prawie bez szfanku" jak pisza co poniektorzy z was.


- czgk - 05.03.2012

zecik napisał(a):Witam serdecznie. Na forum jestem nowy, znalazłem go szukając jak najwięcej wiarygodnych informacji o katastrofie. Strona 18 dała mi więcej informacji niż wszytko co można było zobaczyć w mediach. Chciałbym odnieść się do kilku wątków dyskusji:
1. Nie zgodzę się z tezą, że przyczyną 2 ostatnich (Baby) katastrof było niedoinwestowanie i zły stan techniczny PKP. Akurat te nastąpiły w trakcie i trochę w związku z modernizacją (choć zgadzam się z ogólnie złym stanem infrastruktury).
2. Relacje telewizyjne. Oglądam w zasadzie tylko TVN 24 (dot. katastrofy) i muszę powiedzieć, że jest dużo lepiej niż w Babach. Natomiast nieco kompromitują się przedstawiciele zarządu PKP, którzy często wiedzą mniej niż przepytujący ich dziennikarze.

Bo widzisz dziennikarze muszą coś wiedzieć, więc ciągną za języki kogo się tylko da (fachowcy i fachmani), którzy mówią to chcą usłyszeć dziennikarze. \
Podobał mi się kolega z redakcji RynekKolejowy, który był w TVN24 i powiedział, że nie będzie się wypowiadał ta temat przyczyn bo mogą one być różne i koniec tematu, a dziennikarz wciąż pyta a czemu, a jak a dlaczego... itd.


- DamianT - 05.03.2012

http://www.tvn24.pl/-1,1737082,0,1,symu ... omosc.html

Ciekawie wykonana symulacja. To miejsce jest dość dziwne...


- Katarzyna - 05.03.2012

Ja wolę nie oglądać TV, żeby się nie denerwować... Na forach kolejowych można poczytać bardziej konkretne i rzetelne informacje o tym wypadku (aczkolwiek nie na wszystkich, bo co niektóre bawią się w polityczne wnioski).


- Adams - 05.03.2012

Niestety, ale aż przykro czytać wyciąganie brudów w obliczu takiej tragedii. Na jednym forum trwa polityczna burza, natomiast główny administrator drugiego forum wysuwa teorie spiskowe jakoby po katastrofie ktoś logował się na konto użytkownika który w niej zginął i szuka winowajcy. Takie postępowanie jest co najmniej żenujące.