Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Katastrofa pod Szczekocinami - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: AKTUALNOŚCI ZE ŚWIATA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-93.html)
+--- Dział: AKTUALNOŚCI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-4.html)
+---- Dział: WYPADKI I ZDARZENIA KOLEJOWE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-32.html)
+---- Wątek: Katastrofa pod Szczekocinami (/thread-1832.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41


- januszekskibi - 04.03.2012

Jestem maszynistą z wieloletnim stażem. Jeździłem na poc. pośpiesznych także. Nie można powiedzieć, że przyczyna była jedna. Najprawdopodobniej tak jak w większości przypadków do tragedii doprowadził ciąg niefortunnych zdarzeń. Błąd jednej osoby, zaniedbanie drugiej, nie dopilnowanie trzeciej i mamy gotowy scenariusz wypadku.
Proszę niektórych forumowiczów niech nie piszą bzdur o jakiejś strefie bezpieczeństwa w przedziale maszynowym, wszyscy maszyniści wiedzą, że takiego czegoś nie ma nawet na nowoczesnych lokomotywach.


- pitagoras23 - 04.03.2012

Informacje z zagranicznych stacji telewizyjnych:

BBC News

CNN


- mikrobart - 04.03.2012

januszekskibi napisał(a):Proszę niektórych forumowiczów niech nie piszą bzdur o jakiejś strefie bezpieczeństwa w przedziale maszynowym, wszyscy maszyniści wiedzą, że takiego czegoś nie ma nawet na nowoczesnych lokomotywach.
Prawdę mówiąc o strefach wiem tylko teoretycznie, maszynistą nie jestem. Dlaczego twierdzisz, że ich nie ma? Istnieją tylko na papierze? Chętnie wysłuchał głosu osoby, która ma z tym więcej do czynienia niż ja.


- Matey#24 - 04.03.2012

mikrobart napisał(a):
januszekskibi napisał(a):Proszę niektórych forumowiczów niech nie piszą bzdur o jakiejś strefie bezpieczeństwa w przedziale maszynowym, wszyscy maszyniści wiedzą, że takiego czegoś nie ma nawet na nowoczesnych lokomotywach.
Prawdę mówiąc o strefach wiem tylko teoretycznie, maszynistą nie jestem. Dlaczego twierdzisz, że ich nie ma? Istnieją tylko na papierze? Chętnie wysłuchał głosu osoby, która ma z tym więcej do czynienia niż ja.

Wczoraj też poddawałem to w wątpliwość - strefę bezpieczeństwa, to zostałem od razu sprowadzony na ziemię....


- Mariusz W. - 04.03.2012

W EU44 przy zderzeniu z prędkością wypadkową bodajże 80 km/h, maszyniście stojącym w przestrzeni pomiędzy fotelem a tylną ścianą kabiny nie powinno nic się stać.


- golanmac - 04.03.2012

januszekskibi napisał(a):Proszę niektórych forumowiczów niech nie piszą bzdur o jakiejś strefie bezpieczeństwa w przedziale maszynowym, wszyscy maszyniści wiedzą, że takiego czegoś nie ma nawet na nowoczesnych lokomotywach.
Jeśli masz na myśli mnie, to ja się z Tobą całkowicie zgadzam i nie neguję - nie istnieje coś takiego jak strefa bezpieczeństwa.
Fakt pisałem szybko i określeniem "najbardziej bezpiecznym" rzecz, dość niefortunnie ująłem, a miałem na myśli to, co napisałem dalej, czyli "miejscu dającym największe szanse na przeżycie", choć oczywiście w żaden sposób "przeżycia" nie gwarantujące.

P.S.
Na wszelki wypadek poprawię.

Pozdrawiam
Maciek


- pitagoras23 - 04.03.2012

Ale przecież Husarze wydają się jeszcze lżejsze niż EP09 to aż dziwne, że przy czołowym zderzeniu przy nawet tak małej prędkości nic by się nie stało.

Z jednej strony dobrze, że iR prowadził byk, a nie jakaś lżejsza lokomotywa bo tak to ET22 wzięła na siebie większą siłę uderzenia i pasażerowie iR wyszli z tego zdecydowanie lepiej niż ci z TLK.


- Adams - 04.03.2012

Niestety, ale mechanik i cała drużyna z pociągu IR zginęli.


- Lubuszanin - 04.03.2012

mikrobart napisał(a):
januszekskibi napisał(a):Proszę niektórych forumowiczów niech nie piszą bzdur o jakiejś strefie bezpieczeństwa w przedziale maszynowym, wszyscy maszyniści wiedzą, że takiego czegoś nie ma nawet na nowoczesnych lokomotywach.
Prawdę mówiąc o strefach wiem tylko teoretycznie, maszynistą nie jestem. Dlaczego twierdzisz, że ich nie ma? Istnieją tylko na papierze? Chętnie wysłuchał głosu osoby, która ma z tym więcej do czynienia niż ja.

Typowe klatki bezpieczeństwa znajdują się tylko w amerykańskich lokomotywach.


- januszekskibi - 04.03.2012

Testy zderzeniowe najnowszych lokomotyw typu Bombardier Traxx są przeprowadzane tak jak samochodów przy max. 60 km/h. W tych lokomotywach są już kontrolowane strefy zgniotu, ale to przy max. 60 km/h, przy większych predkościach nie ma żadnej ochrony.


- mikrobart - 04.03.2012

Rzeczywiście, dosyć niefortunnie powiedział o strefie bezpieczeństwa - chodziło mi o miejsce, w którym jest największe prawdopodobieństwo, że nie odkształci się zbyt znacznie w porównaniu z innymi częściami lokomotywy. Przy prędkości zderzenia ~240 km/h o bezpiecznych strefach, oczywiście przyznaję - nie może być mowy.

[ Dodano: 2012-03-04, 13:10 ]
Liczba ofiar wzrosła właśnie do 16 osób.


- rustsaltz - 04.03.2012

januszekskibi napisał(a):przy większych predkościach nie ma żadnej ochrony.
Ale jest ostoja, która coś jednak daje Wink


- januszekskibi - 04.03.2012

rustsaltz napisał(a):
januszekskibi napisał(a):przy większych predkościach nie ma żadnej ochrony.
Ale jest ostoja, która coś jednak daje Wink
Kolego. Ostoja?
Odkształca się już przy zderzeniu ok.20 km/h.


- rustsaltz - 04.03.2012

No odkształca się, ale nie składa się jak blacha. Może źle wyczytałem, ale ponoć zapewnia stabilność. Wyprowadź z błędu Wink


- psim - 04.03.2012

pitagoras23 napisał(a):ET22 wzięła na siebie większą siłę uderzenia i pasażerowie iR wyszli z tego zdecydowanie lepiej niż ci z TLK.

Oj, nie jestem pewien. Na pewno trzeba będzie dokładnie policzyć, ile osób podróżowało którym z pociągów, ponieważ przewoźnicy będą wypłacać odszkodowania poszkodowanym oraz rodzinom ofiar. Gwarantuje to prawo unijne.

Co istotne, nie może tu być wykręcania się "to wina innej spółki", tak bardzo znanego i lubianego w drobniejszych przypadkach.