Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Zapowiedzi przystanków - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: KOMUNIKACJA MIEJSKA I AUTOBUSOWA (https://www.forumkolejowe.pl/forum-23.html)
+--- Wątek: Zapowiedzi przystanków (/thread-1727.html)

Strony: 1 2 3


Zapowiedzi przystanków - Gżągal - 27.01.2012

Z założenia chciałem rozpocząć temat wstawieniem zapowiedzi z Szczecina jednak coś szwankuje i mam nadzieję, że się nie obrazicie jak zrobię to dopiero jutro ;-)

"Każde miasto ma coś niezwykłego, czegoś czego nie ma inne z miast", myślę, że podobnie z zapowiedzi także zapraszam do dyskusji.

W Szczecinie sytuacja ma się następująco:

"Wysiadając bądź ostrożny na drodze, następny przystanek:..."
Zawsze śmiech budzi u mnie zapowiedź przystanku Cmentarz Centralny ;-)


- ET40 - 27.01.2012

SIP w Bydgoszczy moim zdaniem niedomaga - często wyświetlacze nie działają jak powinny, a zapowiedzi głosowe są bardzo ciche. Ponadto nierzadko zdarzają się zapowiedzi błędne. Na dodatek jedna z pań lektorek (udało mi się rozróżnić 3 różne głosy) ma dość irytujący sposób zapowiadania, być może z zawodu jest przedszkolanką i to takie "skrzywienie zawodowe".


- Adams - 27.01.2012

W Krakowie system dosyć dobrze działa w tramwajach. Na przystankach węzłowych po zapowiedzi nazwy przystanku jest dodatkowa informacja która brzmi "możliwość przesiadki na inne linie tramwajowe lub autobusowe".
Tak jak wspomniałem system zapowiedzi działa dobrze, ale system układania rozkładów jazdy już nie do końca. Cóż z tego że w tramwaju jest zapowiedź "możliwość przesiadki na inne linie...", skoro w momencie jak tramwaj w którym jedziemy stoi na światłach (przed przystankiem), inne tramwaje bądź autobusy właśnie sobie odjeżdżają we wszystkich możliwych kierunkach. :lol:


- mikrobart - 28.01.2012

Zapowiedzi we Wrocławiu są wyraźne, ale bardzo ciche. Słychać je tylko w Skodach 19T, inne tramwaje radzą sobie z tym gorzej, w autobusach za to nie słychać już nic.

Niestety we Wrocławiu nie istnieje system informowania o przesiadkach.


- rustsaltz - 29.01.2012

A w GOPie nie ma w większości wozów zapowiadania bo.. brak kart RAM (czytaj nikomu nie chce się programować). Jeżeli już działa to nawet całkiem nieźle.


- mikrobart - 29.01.2012

Brak zapowiadania dotyczy we Wrocławiu tylko starszych wozów - Ikarusy czy stare Volvo, które najczęściej jeżdżą na liniach nocnych.


- rustsaltz - 29.01.2012

Autobusy to zupełnie inna bajka, tam potrafią się cuda dziać, zwłaszcza, jeśli jest większe nagromadzenie przystanków w jakimś miejscuWink


- mikrobart - 29.01.2012

Nie wiem, na jakiej zasadzie działa zapowiadanie przystanków, widziałem w kabinach kierowców/motorniczych sterowniki firmy Pixel, które same "wyczuwają", że czas zapowiedzieć kolejny przystanek.

Oświeci mnie ktoś, jak to działa? Patrzyłem specjalnie na ręce prowadzących pojazd wiele razy - nic nie naciskają, żadnej gałki nie obracają ;-)


- ET40 - 29.01.2012

Zapowiedzi uruchamiają się, kiedy sterownik "wyczuje" odpowiednią ilość kilometrów od poprzedniej zapowiedzi. Tak działają sterowniki PIXEL. W starszych autobusach MZK Bydgoszcz za zapowiedzi odpowiadają sterowniki firmy R&G, zapowiedź obecnego przystanku włącza się po otwarciu drzwi, następny przystanek zapowiadany jest po ich zamknięciu i odjeździe.


- mikrobart - 29.01.2012

O proszę, nie wpadłbym na to, dziękuję ET40.

System musi być całkiem dobrze skalibrowany, ponieważ z moich obserwacji wynika, że przy zagęszczeniu się przystanków system radzi sobie bardzo dobrze - również w przypadku autobusów, które po torach nie jeżdżą i łatwo mogą pojechać o kilkanaście metrów dłużej/krócej.


- ET40 - 04.02.2012

I tak ze wszystkich miast w Polsce, w których funkcjonuje system informacji wewnątrz wozów najlepszy system jest w Poznaniu. Wyświetlacze i zapowiedzi głosowe działały zawsze, kiedy korzystałem z komunikacji miejskiej w tym mieście. Zapowiedzi są wyraźne - w tramwajach czyta je profesjonalny lektor, w autobusach syntezator Ivona w wersji z głosem damskim.


- Adams - 04.02.2012

Trzy lata temu przez pewien okres czasu w krakowskich tramwajach przystanki zapowiadali znani krakowscy aktorzy - Anna Dymna, Krzysztof Globisz i Grzegorz Turnau. Szkoda że krakowskie MPK zrezygnowało z tego systemu, gdyż znajomy z ekranu głos zapowiadający przystanki o wiele lepiej "wpadał w ucho" niż anonimowy automat. :-P

rustsaltz napisał(a):Autobusy to zupełnie inna bajka, tam potrafią się cuda dziać, zwłaszcza, jeśli jest większe nagromadzenie przystanków w jakimś miejscuWink

W autobusach PKM Sosnowiec system działa bez zarzutów. Przystanek jest zapowiadany praktycznie tuż przed zatrzymaniem się autobusu na nim, a kolejny zaraz po zamknięciu drzwi. W systemie jest jest tylko jeden dosyć poważny błąd, a mianowicie jest zapowiadana jedynie nazwa miejsca, a nie ma w zapowiedzi nazwy miasta. Przykładowo pełna nazwa przystanku jest Sosnowiec dworzec PKP, a zapowiedź brzmi jedynie Dworzec PKP


- rustsaltz - 04.02.2012

Adams napisał(a):W autobusach PKM Sosnowiec system działa bez zarzutów.
Jakiś czas temu wariował na skrzyżowaniu 3 maja-Wawel głupiało, może naprawili...


- Adams - 04.02.2012

rustsaltz, mógłbyś bardziej rozwinąć swoją myśl, jak to wariował? Przecież autobus jadąc z kierunku dworca ma przystanek "Al. Zwycięstwa", a następny jest przystanek "Wawel". W okolicach tego skrzyżowania nie ma i nigdy nie było przystanku autobusowego. :-P


- rustsaltz - 04.02.2012

Zapowiadał Urząd Miejski zamiast Wawel Kościół. Problem na pewno dotyczył 34, który w przeciwnym kierunku też "gubił" jeden przystanek.