Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Rozkaz pisemny - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-95.html)
+--- Dział: INFRASTRUKTURA I RUCH KOLEJOWY (https://www.forumkolejowe.pl/forum-66.html)
+---- Dział: STEROWANIE RUCHEM KOLEJOWYM (https://www.forumkolejowe.pl/forum-67.html)
+---- Wątek: Rozkaz pisemny (/thread-1612.html)

Strony: 1 2 3


- stach57 - 16.02.2014

Mam pytanie. Czy i jaki rozkaz należy wydać dla pociągu wyjeżdżającego na tor lewy przy sygnale zezwalającym z W24, ale lokomotywa stoi za semaforem i maszynista nie widzi wskazań tego semafora? I co w przypadku zatrzymania pociągu za takim semaforem, jeżeli sygnał zezwalający wygasł przed czołem lokomotywy?


- mixer - 16.02.2014

Maszynista wtedy powinien dostać rozkaz N na kontynuowanie jazdy.


- stach57 - 16.02.2014

Też mi się tak wydaje ale spotykam odmienne zdania, bo powołują się na Ir-1 §61 ust.5 oraz na §57 ust.4 pkt 9 bo zezwolenie było już wydane i nie zachodzi żadna zmiana jazdy.


- rustsaltz - 16.02.2014

Jeżeli nie widzi wskazań semafora-nie ma wątpliwości-nie może się upewnić o tym, że semafor wskazuje sygnał zezwalający, więc otrzymuje rozkaz. Jeżeli sygnał wygasł, należy semafor traktować jako wskazujący sygnał S1 "stój" w związku z czym pominąć go można na sygnał zastępczy lub rozkaz pisemny. Ponieważ lokomotywa stoi za semaforem, nie ma możliwości upewnić się, czy semafor wskazuje sygnał zezwalający i wracamy do początku...
Kwestią wtórną, niewpływającą na tok rozumowania, jest, czy zatrzymanie za semaforem było celowe.


- mixer - 16.02.2014

Ale przecież stoisz za semaforem jak zobaczysz czy on Ci podał SZ czy podyktował Ci rozkaz z nazwą semafora? W IC szkolono nas że bierzemy w takich wypadkach rozkaz gdzie w rubryce inne jest zezwolenie na kontynuowanie jazdy.
Co innego gdy kierownik poc. dał Ci zatrzymanie a Ty już jesteś lokomotywą za semaforem, wtedy normalnie ruszamy po otrzymaniu odjazdu.


- rustsaltz - 16.02.2014

Mnie uczono tak samo. Wygaszenie semafora to cofnięcie zezwolenia na jazdę, w związku z tym nie można powiedzieć, że było ono wydane i nie zaszła żadna zmiana.


- stach57 - 21.02.2014

Tu raczej chodzi o samoczynne wygaszenie się semafora wyjazdowego z W24 "przed nosem" i co dalej? Przyczynę wygaszenia zna tylko dyżurny ruchu. Zezwolenia na dalsza jazdę na tor lewy, to rozkaz "S" czy "N"? Słyszałem, że "S". Ciekawe jak takie zezwolenie będzie brzmiało.


- rustsaltz - 21.02.2014

Na tor lewy to "N" zezwolenie w rubryce "inne". Cos w stylu "zezwalam na kontynuowanie jazdy na tor lewy nr ... po wygasnieciu semafora ...


- kolejfan - 25.05.2014

Mam pytanie, odnośnie rozkazów pisemnych.

O ile mi wiadomo, to te rozkazy wydaje się na wyznaczonych stacjach kolejowych.

Czy jest gdzieś może podana lista tych stacji, dla których wydaje się takie rozkazy?

Głównie mi chodzi o województwa kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

PozdrawiamWink


- Mariusz W. - 25.05.2014

Każda stacja czy posterunek odgałęźny może wydać rozkaz pisemny.

Chyba, że chodzi Ci o wydruk rozkazu „O” na całą trasę pociągu (R307). Takiego wykazu chyba nie ma. Trzeba by było przejrzeć wewnętrzne rozkłady jazdy i popatrzeć, jakie stacje są uprawnione do jego wydawania.


- mixer - 26.05.2014

Gdzieś w której z instrukcji widziałem spis stacji wydających R307. W tej chwili nieczynna jest strona roboyama a to chyba właśnie tam widziałem to.


- rustsaltz - 26.05.2014

R307 nie wydaje się na całą trasę pociągu, a na odcinek. Zdaje się, że Dodatek 1 informuje tylko o stacjach, które wydają rozkaz komputerowy, a w rozkładzie ujęte są te, z których bez rozkazu wyjechać nie można.


- Mariusz W. - 26.05.2014

Zawsze można wyjechać, jeżeli ma się R307 na dalszą część trasy. Tak wynika z opisu skrótu R307 w wewnętrznym rozkładzie jazdy.


- rustsaltz - 26.05.2014

Jeżeli posiada się rozkaz na dalszy odcinek to tak. Ale prosi się, bo im dalej od miejsca wydawania rozkazu tym byki większe Wink


RE: Rozkaz pisemny - wołodyjowskiIC - 29.11.2016

A czy rozkazu pisemnego P się jeszcze używa?