Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Jak PKP wagony w 1929 roku dezynfekowały - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-95.html)
+--- Dział: TABOR KOLEJOWY (https://www.forumkolejowe.pl/forum-8.html)
+---- Dział: WAGONY (https://www.forumkolejowe.pl/forum-52.html)
+---- Wątek: Jak PKP wagony w 1929 roku dezynfekowały (/thread-1493.html)



Jak PKP wagony w 1929 roku dezynfekowały - corolla77 - 30.10.2011

Ministerstwo Komunikacji w dbałości o jak najlepsze warunki higieniczne na kolejach, organizuje obecnie specjalną służbę dezynfekcji wagonów osobowych. Dotychczas istniały w Warszawie i Poznaniu specjalne komory dezynfekcyjne, które służyły do odkażania wagonów. Nie wystarczały one jednakże wobec dużych ilości wagonów osobowych, których dezynfekcja co pewien czas musi być przeprowadzana. Wobec tego Ministerstwo Komunikacji postanowiło zwiększyć ilość punktów odkażania wagonów osobowych. W też celu nabyto na razie na próbę dwa przenośne odkażające aparaty Clayton; aparaty te bardzo prostej konstrukcji wytwarzają mieszaninę gazów siarkowych, której działaniu poddawane są wagony wyściełane, a więc wagony ulegające najłatwiej zakażeniu i zanieczyszczeniu robactwem. Próby przeprowadzone z tymi nowymi aparatami wypadły bardzo dobrze. Celem sprawdzenia działania gazów wytwarzanych przez aparat Claytona, umieszczono w wagonach osobowych myszy, insekty, oraz bakterie zarodnikowe i bezzarodnikowe. Po napełnieniu wagonów gazem i działaniu tego gazu w ciągu dwóch godzin, znaleziono myszy i insekty nieżywe, zaś bakterie zniszczone. Aparaty Claytona mają również i tę zaletę, co jest bardzo ważne, iż materiały włókiennicze i części metalowe w wagonie nie wykazały żadnych zmian, ani zniszczeń pod wpływem gazu.
Ministerstwo Komunikacji zamierza nabyć obecnie większą ilość tych aparatów i zaopatrzyć w nie wszystkie Dyrekcje kolejowe. Umożliwi to częstszą dezynfekcję wagonów osobowych podczas ich postoju na torach stacyjnych i da pasażerom gwarancję podróży w wagonach doskonale dezynfekowanych.

Na blogu link do opisu patentowego aparatu Claytona.

http://laurahuta.blogspot.com/2011/10/p ... na-do.html


- mikrobart - 30.10.2011

Imponujące, kiedyś było więcej maszyn odkażających niż teraz myjni dla wagonów. Prawda jest taka, że wagony często długie tygodnie nie widzą porządnego sprzątania, na podłogach można zobaczyć historię tego, co się komu wylało, o wypraniu raz na ruski rok siedzeń nie marzą chyba nawet fanatyczni miłośnicy kolejowych spółek.

Taki brudek chyba dodaje charakteru polskiej kolei, ale jednak obyłoby się bez tego charakterku ;-)