Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Jak wykonywać zdjęcia? - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: FOTOGRAFIA I SYMULATORY KOLEJOWE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-16.html)
+--- Wątek: Jak wykonywać zdjęcia? (/thread-137.html)

Strony: 1 2 3


Jak wykonywać zdjęcia? - TOMEKKOT - 19.06.2010

Ten temat zakładam z myślą o osobach które dopiero zaczynają swoją przygodę w fotografowaniu.
Moja nadzieja jest taka że każdy będzie od siebie dodawać wskazówki dotyczące fotografowania.
Podstawowe rzeczy wg. mnie
1. Nie ucinaj składu
2.Zachowaj poziom(nie rób krzywych zdjęć podczas fotografowania)
3. Nie rób zdjęć pod słońce
4. Nie obcinaj infrastruktury itp. Bardzo psują kompozycje zdjęcia poucinane semafory, słupy trakcyjne itp.
5. Jeżeli obrabiasz zdjęcie w programie, to nie przesadź z obróbką, bo efekt może wyjść tragiczny..
6.Zaczynając swoją przygodę z fotografowaniem poleciłbym szlaki niezelektryfikowane, oraz miejsca w których jest "luźno"
Czekam na porady innych użytkowników....


- Dozer - 19.06.2010

Na zdjęciach linia horyzontu powinna znajdować się w 1/3 zdjęcia lub w 2/3, jesli jest ono robione z góry, np z mostu. Nie wygląda to ładnie, gdy na fotce znajduje się za dużo ziemi. Poza tym fajnie jest, gdy na zdjęciu główny obiekt znajduje się lekko z boku, takie kadry są ciekawsze niż centralne.


- kosa17 - 19.06.2010

Jak dla mnie zdjęcia sa dobre jeśli jest równowaga, tzn np tyle samo ziemi i tyle samo nieba


- przem710 - 19.06.2010

Ja dodam to aby uważać na siebie to bardzo ważne, zawsze wychodząc z aparatem na szlak ubierajmy kamizelkę odblaskową. Pamiętajmy też torowisko to nie boisko i należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli chodzi o samo fotografowanie to ja na przykład nie lubię fotografować w ostrym słońcu zawsze wole parę chmuek :->


- Adolf Hitler - 19.06.2010

przem710 napisał(a):Ja dodam to aby uważać na siebie to bardzo ważne, zawsze wychodząc z aparatem na szlak ubierajmy kamizelkę odblaskową.
A ja mysle, że na szlak nie powinno się wchodzić bo to jest zabronione a juz łażenie po torowisku bez zgody własciciela czyli kolei to naruszenie prawa..


- voilltece - 19.06.2010

nie jestem fachowcem w dziedzinie fotografowania ale moim skromnym zdaniem nie ma reguly na fotografowanie wszystko zalezy od chwili i tego co nas otacza..........focimy kolej ,czesto obiekt porusza sie , nie wiemy tez kiedy nadazy sie kolejna okazja czasem trzeba strzelic pod slonce nie ma rady.......trzeba uciac sklad bo jest tak dlugi ze jak odsuniemy glebie to fotke trzeba przy pomocy lupy ogladac..........nie uznaje obrobek..........staram sie nie powtarzac fotek(20 strzalow na lok X na stacji to przegiecie).............zreszta jak przegladam wlasne fotki wstecz to czasami mi az wstyd ze niektore w necie wystawilem z innych znow jestem dumny jak swinia z prywatnego korytka..........natomiast mam pytanko co najbardziej wkurza przy foceniu?....... napewno zla pogoda ....mnie np zatrzesienie slupow i sieci .............a Was???


- przem710 - 19.06.2010

Adolf Hitler napisał(a):A ja mysle, że na szlak nie powinno się wchodzić bo to jest zabronione a juz łażenie po torowisku bez zgody własciciela czyli kolei to naruszenie prawa..

Masz rację, tyle że podczas robienia zdjęć nikt nie stoi na szlaku tuż przed nadjeżdżającym pociągiem, a zwykłe przechodzenie przez tory to nie zbrodnia. A jak ty proponujesz robić zdjęcia?


- voilltece - 19.06.2010

jak dojdzie do wiekszej ilosci wypadkow to ogrodza torowiska tak jak w zabolandii...........kiedys nawet byl taki dowcip o ulubionym poranno-procentowym sporcie we francji -sciganie sie po glowkach szyn..........no i ogrodzili tereny spartakiad


- Ojro - 19.06.2010

Ja jesli jestem na stacji (najczesciej Katowice) to ustawiam sie tak:
-nie uciac semaforow, slupow, drutow etc,
-lok nie posrodku lecz lekko po prawej lub lewej,
-jak najmniej ludzi w kadrze.


- mikrobart - 19.06.2010

Ja ma kilka żelaznych zasad:
- nie ucinać semaforów, prostować zawsze nie da taboru, bo jest ciężko, a do latarni czy do bramek
- zawsze w odblaskowej kamizelce
- daleko poza skrajnią, żeby nie było powodu do Rp1
- składy wagonowe z lokomotywą na boku, wagony ciągną się przez resztę zdjęcia - nie ucinam oczywiście
- jak najwięcej życia w kadrze - ludzie, drzewa
- na szlaku lubię zdjęcie z dołu, czyli aparat ok. 50 cm nad powierzchnią ziemi


- Dyspozytor - 20.06.2010

Polecam zapoznać się z tym TEMATEM.


- kulachimk - 26.06.2010

Ja ze swojej strony proponuję początkującym robić zdjęcia seryjne , a później wybrać najlepsze Smile.


- mikrobart - 26.06.2010

Mi zawsze znajomy mówił, jak byłem młodszy, żebym nie ucinał tego, co fotografuję, a dopiero potem mam sprawdzić, czy nie ucinam czegoś ważnego w tle. W sumie święte słowa.


- Łukasz Turek - 05.07.2010

Nie ma stałego wyznacznika dla fotografii. wszystko może się zawalić w ciągu sekundy - zajdzie słoneczko, skład zaostanie zakryty przez inny itp. Trzeba się dostosowywać.

Co do obróbki - nie boję się tego i nie ukrywam, że stosuję.


- przem710 - 07.07.2010

Gdy pojechałem na TRACO 2009 zapomniałem wyłączyć datownika w aparacie. I tak każde cenne zdjęcie splamione jest ładną czerwoną datąSad Jak to zobaczyłem to prawie zawału ze złości dostałem. Trzeba zwracać uwagę na takie rzeczy.