Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
MaSzyna EU07 - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: FOTOGRAFIA I SYMULATORY KOLEJOWE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-16.html)
+---- Dział: SYMULATORY (https://www.forumkolejowe.pl/forum-20.html)
+---- Wątek: MaSzyna EU07 (/thread-114.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6


MaSzyna EU07 - Mark - 16.06.2010

Cytat:MaSzyna EU07-424 – polski symulator pojazdów szynowych. W obecnej wersji pozwala na sterowanie wieloma polskimi lokomotywami i zespołami trakcyjnymi (m.in. EP05, EU06, EU07, EP07, EP08, EP09, ET21, ET22, ET40, EP40, ET41, ET42, EN57 (również zmodernizowany), EW58, EN71, ED72, ED73, SM03, SM04, SM31, SM42, SP42, SU42, ST43, ST44, SU45, SP45, SU46, SP47, SM48, SA109, również modele wycofane z ruchu liniowego, jak EP01, EP02, EP03, EU04, EU05, EU20, EP23, EN80, czy SN61). Jakiś czas temu w symulatorze pojawiła się też ET24, która nigdy nie została wyprodukowana. Wiele innych lokomotyw jest sterowanych przez AI (komputer). Ponadto dostępne jest niemal sto rodzajów wagonów.

Program (na licencji freeware) tworzony jest przez grupę hobbystów. Z forum programu pobrać można dodatkowe dźwięki i modele pojazdów, modele budynków, trasy, tekstury wykonane przez innych użytkowników. Możliwe jest również tworzenie własnych dodatków. Modele można tworzyć za pomocą dowolnego programu zapisującego pliki w formacie 3ds max lub gmax, (do symulatora można eksportować gotowy model tylko z tych dwóch programów).

W 2006 roku zostały rozpoczęte prace nad udoskonaloną wersją o nazwie roboczej SPT (Symulator Pojazdów Trakcyjnych), która wykorzystywać ma silnik 3D OpenSceneGraph, obecnie jednak projekt stanął w miejscu, z tego więc względu cały czas są tworzone nowe wersje plików wykonywalnych symulatora, które obsługują coraz więcej funkcji.
Historia [edytuj]

Symulator stworzony został przez Marcina Woźniaka, który 2 sierpnia 2001 roku zaprezentował na Usenetowej grupie dyskusyjnej pl.misc.kolej pierwszą wersję, którą jak to określił twórca "jest karykaturą EU07". Wersja ta wykorzystywała dźwięki i tekstury z symulatora Mechanik, a spowodowane to było brakiem odpowiednich materiałów (pliki dźwiękowe, tekstury). W miesiąc później ukazała się kolejna wersja, przy tworzeniu której pomogło kilka osób. Jedną z tych osób był Maciej Czapkiewicz, który stworzył główną fizykę symulatora.

W listopadzie 2003 roku powstało forum, dzięki czemu rozwój dodatków do symulatora nabrał tempa. Powstało dużo nowych obiektów, pojazdów, a także tras. Obecnie wymienione osoby już nie tworzą żadnych dodatków do symulatora, robią to inni użytkownicy.

W czerwcu 2006 wydano na forum "Nieoficjalny pakiet ( modyfikację paczki Mariusza1970 )" - od tego czasu użytkownicy zaczęli bazować na tej paczce.

Rok później narodził się pomysł na Instalator+Starter+Edytor (Rainsted). Program ten jest jednocześnie instalatorem dodatków, starterem i edytorem scenerii.

16 stycznia 2010 roku wydano najnowszą Paczkę Całościową zawierającą zmiany i poprawki z ostatnich 3 lat.



- TOMEKKOT - 16.06.2010

A teraz ja wygłoszę swój pogląd odnośnie maszyny,, która jest w zasięgu ręki najbardziej realistycznym symulatorem kolejowym ... Trudno o symulator w którym można wszystko kontrolować, nie tak jak w MSTS jak i TRS które moim zdaniem mówiąc nie zasługują na tytuł symulatora tylko gry.. W Maszynie mamy do dyspozycje praktycznie cały park maszynowy PKP i nie tylko, niestety w Maszynie niespotkany jeszcze parowozów z racji na to że są zbyt skomplikowane, ale czas pokaże może jakiś parowóz w końcu wyjdzie. Mamy do dyspozycji dużo tras, w tym realistyczne takie jak np linia 61 do Częstochowy stradom. oczywiście w symulatorze występuje noc i dzień, ciekawym dodatkiem jest za to rejestrowanie trasy, dzięki czemu można później wydrukować swoją służbę na w formie taśmy rejestrującej z prędkościomierza Hastler-a. Polecam wszystkim zagorzałym MK owy symulator jeżeli chcieliby naprawdę choć w jakimś stopniu maszynistą.
Czekam na wasze opnie odnośnie Maszyny...


- Obleśny Szczur - 16.06.2010

..


- mikrobart - 17.06.2010

Nie wiem dlaczego, ale na moim dobrym raczej sprzęcie - procesor 2,5 Ghz, 4 GB ram, grafika 1 GB RAM, symulator strasznie tnie, gdy chce przejść między kamerami, trwa to wieczność i często prowadzi do całkowitego zawieszenia się gry.


- TOMEKKOT - 17.06.2010

Obleśny Szczur napisał(a):i sterowanie z klawiatury
Tak, bardzo spory minus lecz nie wiem czy sterowani myszą miało by inne znaczenie (jak dla mnie) ale zawsze by było czymś atrakcyjnym. Co prawda niektórzy mają inne metody na to... KLIKNIJ!

mikrobart napisał(a):procesor 2,5 Ghz, 4 GB ram, grafika 1 GB RAM, symulator strasznie tnie
A to bardzo dla mnie duża ciekawostka.. przy moim znacznie słabszym komputerze wszystko działa elegancko.


- Ojro - 17.06.2010

@mikrobart: A stery do grafiki jakie? Pobierz nowe z nvidii. (PC2009 na ATI nie dziala). Wracajac do tematu maSzyny. To pierwszy symulator lokomotywy z ktorym sie spotkalem. Pamietam jeszcze te czasy gdzie jezdzilem na pierwszej wersji kabiny bo dodatkow nie umialem instalowac. :-P Ale teraz... Wyrobilem chyba juz ponad 10000km maSzynowych szlakow. Dziennie po okolo 50-100 jezdze. Bo dla mnie nie liczy sie grafa, ale fizyka. MSTS to siedzisz przed obrazkiem i sie gapisz na mijajace drzewka. w TRS to tylko przelacznikami sie bawisz, nawet rozruchu porzadnego nie ma. MaSzyna pobija te wszystkie syfy.


- mikrobart - 17.06.2010

Sterowniki mam najnowsze, nie wiem czemu się tak dzieje, może to Vista to powoduje. Na co dzień korzystam z Ubuntu Linux, ale tu Maszyna się nie odpala.


- Ojro - 17.06.2010

I tu sie mylisz Tongue Wejdz na forum o maSzynie i w pomoc dorazna jest FAQ jak odpalic maSzyne na pingwinie przez Wine.


- RysiekChaszcz - 17.06.2010

Dla lubiących maszynę mam u siebie na warsztacie:

1. Gorzów - Kostrzyn p. Witnicę z kompletnym układem torowym st. Gorzów, Bogdaniec, Nowiny Witnica, Dąbroszyn i Kostrzyn - w CAŁOŚCI co do zwrotki !!!!!!
Prawie zero tekstur ale cały czas dokładam. Linia ma 44 km u mnie ma 42.8 Pomyłka między Dąbroszynem a Kostrzynem - prowadzi się SU45 ze składem 28201. Sygnalizacja świetlna (Gorzów) i pozostałe mechaniczna z To świetlnymi - wszystko działa.
2. Stacja Cieszyn a faktycznie jazda z Czeskiego Tesina z pod semafora A1/2 do Cieszyna i dalej na szlak - tylko tory i trakcja oraz semafory.
Staram się coś dokładać codziennie :-)

[ Dodano: 2010-06-17, 15:59 ]
Obleśny Szczur napisał(a):Symulator faktycznie jest naprawdę bardzo realistyczny jeśli chodzi o sterowanie i fizykę. Dźwięki też są całkiem niezłe. Oprócz tego ma dwa minusy - kanciata grafika, ale to wina silnika graficznego (wszystko jest w 3dsmax zrobione) i sterowanie z klawiatury, które dla posiadacza laptopa bez klawiatury numerycznej jest zabójcze.

Koledze z Cieszyna poradziłem i kupił za 25 PLN dostawkę alfanumeryczną do laptopa i teraz go nie można oderwać od kompa :-) :-) :-) :-)

[ Dodano: 2010-06-17, 16:01 ]
mikrobart napisał(a):Nie wiem dlaczego, ale na moim dobrym raczej sprzęcie - procesor 2,5 Ghz, 4 GB ram, grafika 1 GB RAM, symulator strasznie tnie, gdy chce przejść między kamerami, trwa to wieczność i często prowadzi do całkowitego zawieszenia się gry.

Dziwi mnie bo ja mam PENTIUM4 3GHZ tylko 1Gb DDR2 oraz grafikę GF z 512 DDR - srednio mam od 25PPS do 70PPS najbardziej ścina tam gdzie jest dużo trakcji ale nie spada poniżej 15 do 18 PPS

Parę zrzutów z OSTBAHN a dokładnie ze st. Kostrzyn:

1.Kostrzyn - perony dolne widok w kierunku KOB (Szczecina)
[Obrazek: sym1.jpg]

2.Widok na te same perony - kierunek Rzepin wyżej tory Berlin-Królewiec
[Obrazek: sym2.jpg]

3.Głowica wyjazdowa w kierunku KIETZ
[Obrazek: sym3.jpg]

4.Widok w odwrotnym kierunku - poniżej Odrzanka w oddali szopa i KOA
[Obrazek: sym4.jpg]

5.KOA - widok na towarowy i dalej do Gorzowa. Pod sem. PS28201
[Obrazek: sym5.jpg]

6.Głowica wyjazdowa w kierunku Gorzowa
[Obrazek: sym6.jpg]


- Obleśny Szczur - 17.06.2010

..


- RysiekChaszcz - 17.06.2010

Niestety nie znam takiej opcji. Tylko razem z klawiszem Fn ale to uciążliwe jest - szkoda że twórcy nie przewidzieli możliwości edycji klawiatury gdzie uzytkownik mógłby sobie przypisac swój układ klawiatury


- mikrobart - 17.06.2010

Próbowałem odpalić Maszynę właśnie, ale mam większy problem - najnowsza wersja symulatora po uruchomieniu na Viście wyrzuca błąd - Program niespodziewanie zamknięty, i tyle zabawy. Zdarzało się Wam to kiedyś?


- przem710 - 17.06.2010

RysiekChaszcz napisał(a):Dla lubiących maszynę mam u siebie na warsztacie:...

Dobry pomysł życzę powodzenia. Mam nadzieje że będzie działać pod nowa wersje symulatora, bo screeny które przedstawiasz zapewne są już nie aktualne.


- Obleśny Szczur - 18.06.2010

..


- KWTK - 18.06.2010

Co do wszelkich problemów z symulatorem odsyłam do wątku na forum MaSzyny: http://eu07.pl/forum/index.php?board=31.0