Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
PolskiBus - konkurencja również dla kolei - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: KOMUNIKACJA MIEJSKA I AUTOBUSOWA (https://www.forumkolejowe.pl/forum-23.html)
+--- Wątek: PolskiBus - konkurencja również dla kolei (/thread-1093.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52


- DamianT - 04.11.2011

Nawet moja koleżanka, która woli jeździć pociągami już powiedziała, że przesiada się na PB (relacja Warszawa - Częstochowa), bo... taniej, komfort podobny, a tu jeszcze Internet jest, który można wykorzystać do pracy.


- REGIOchłopak - 04.11.2011

Ja powiem szczerze, nie gardzę PB i chętnie korzystam z wyjazdów do Wawy czy Wiednia i z powrotem za 2zł :-)


- przewoz - 07.11.2011

DamianT napisał(a):Nawet moja koleżanka, która woli jeździć pociągami już powiedziała, że przesiada się na PB (relacja Warszawa - Częstochowa), bo... taniej, komfort podobny, a tu jeszcze Internet jest, który można wykorzystać do pracy.

Dzisiaj taniej. Jutro? zobaczymy. Trzeba będzie nieco urealnić koszty.
Natomiast jeżeli chodzi o relację Warszawa - Częstochowa, to przez budowę S8 szlag mnie trafia, jak muszę tam wylądować samochodem :/
Nie mam pojęcia, jakbym tam musiał jechać autokarem. No ale skoro taniej póki co...

Cytat:to PB uruchomi np. z Trójmiasta do Warszawy 2 autokary "w takcie" co godzinę i będzie pozamiatane.

Jak teraz zbiorą klientów, to trochę ich potrzymają. Normalny rozkład na kolei na tej relacji wejdzie najwcześniej w połowie przyszłego roku, a i to nie wiadomo na jak długo (pociągi p. Bydgoszcz jeszcze jakoś normalnie będą jeździły, ale przez Ciechanów? czort wie).


- DamianT - 18.11.2011

A ja właśnie zarezerwowałem sobie bilet na kurs Częstochowa - Warszawa na przyszłą sobotę za 17zł. Pociągiem TLK wyniosłoby to tylko... 44zł. Co prawda pociągiem pewnie byłoby nieco szybciej, bo drogi są w remoncie, ale nigdzie mi się nie śpieszy Wink Różnica w cenie diametralna... 27zł! Szkoda, że na kurs powrotny w niedzielę już wszystko zarezerwowane. No ale nie ma tego złego... Przejadę się pociągiem Wink


- Alfajet777 - 22.11.2011

REGIOchłopak napisał(a):Ja powiem szczerze, nie gardzę PB i chętnie korzystam z wyjazdów do Wawy czy Wiednia i z powrotem za 2zł :-)

Nie opowiadaj kolego bajek do Wiednia za 2 zł nie pojedziesz .

[ Dodano: 2011-11-22, 09:07 ]
DamianT napisał(a):A ja właśnie zarezerwowałem sobie bilet na kurs Częstochowa - Warszawa na przyszłą sobotę za 17zł. Pociągiem TLK wyniosłoby to tylko... 44zł. Co prawda pociągiem pewnie byłoby nieco szybciej, bo drogi są w remoncie, ale nigdzie mi się nie śpieszy Wink Różnica w cenie diametralna... 27zł! Szkoda, że na kurs powrotny w niedzielę już wszystko zarezerwowane. No ale nie ma tego złego... Przejadę się pociągiem Wink

PB ma jeden minus, mianowicie ograniczenia bagażowe. Cenowo jest konkurencyjny ale w pociągu teoretycznie masz większy komfort jazdy zawsze możesz wstać i pochodzić po korytarzu skorzystać z WC itp. PolskiBus najbardziej wygrywa cenowo na trasach międzynarodowych. Choćby do Wiednia gdzie najtańszy bilet można nabyć już za 30 zł


- DamianT - 22.11.2011

Alfajet777, ależ oczywiście. Autokaru nijak nie da się porównać z pociągiem. Ten drugi jest dużo wygodniejszy. Ale tak jak piszesz dopóki PB bedzie tańszy to ludzie będą korzystać z ich usług.

Tak sobie policzyłem... autokar PB ma około 60 miejsc. Z Częstochowy do Warszawy jest około 240km gdyby zapełnić autokar (a często jada wypełnione), to po cenie 17zł (oczywiście są różne) wychodzi za przejazd 1020zł, trzeba odjąć podatek rzecz jasna. Autokar w tym czasie powinien spalić około około 75 litrów ON. Daje to sumę około 400zł... Wiadomo... inne koszta też wchodzą w grę, ale nie mówicie, że im się nie opłaca.


- mikrobart - 22.11.2011

Alfajet777 napisał(a):Nie opowiadaj kolego bajek do Wiednia za 2 zł nie pojedziesz .
Pojedziesz. Miałem bilety do Pragi i Berlina po 2 zł. Do Wiednia analogicznie - kupisz wcześnie, będzie bardzo tanio.


- Ostrowianin - 22.11.2011

mikrobart, Jestem ciekaw na co te autobusy jeżdżą. Swoją drogą w 2012 paliwo pójdzie w górę i nie wiem czy będzie tak tanio


- mikrobart - 22.11.2011

Zapewne na ON ;-) Tu nie chodzi o to, żeby przejazd się zwrócił, tanie bilety mają głębokie znaczenie marketingowe.


- Alfajet777 - 23.11.2011

mikrobart napisał(a):
Alfajet777 napisał(a):Nie opowiadaj kolego bajek do Wiednia za 2 zł nie pojedziesz .
Pojedziesz. Miałem bilety do Pragi i Berlina po 2 zł. Do Wiednia analogicznie - kupisz wcześnie, będzie bardzo tanio.

Nijak za ( Brzydkie słowo . potoczna nazwa choroby Smile ) próbowałem nabyć ów bilet do Wiednia i Pragi po 2 zł na najdalsze terminy. Najtaniej co mi wyskakuje to 15-30 zł .
Za 2 zł można nabyć bilety do Lublina.


Dodatkowym minusem PB jest telefoniczna obsługa pasażera. Mając bilet na kurs z Gdańska - do Warszawy ( po 25 zł za bilet ) po namyśle że jednak będziemy wracać TLK ( 1 klasą z rezerwacją ze względu na ilość wakacyjnego tonażu ) chcąc oddać bilet musiałbym skorzystać z ich infolinii gdzie za minutę liczą sobie około 3,80 zł . dodatkowo potrącenie % od wartości biletu ;/ więc nie opłacało mnie się nawet wnosić o zwrot za niewykorzystany bilet i 50 zł przepadło

[ Dodano: 2011-11-23, 09:40 ]
mikrobart napisał(a):Zapewne na ON ;-) Tu nie chodzi o to, żeby przejazd się zwrócił, tanie bilety mają głębokie znaczenie marketingowe.

PB nie utrzymuje przystanków, nie ma swoich dworców, kas, poczekalni, mechaników baz itd więc może sobie pozwolić na minimalne zyski.


- DamianT - 23.11.2011

Ostrowianin, ale takich biletów za 2 zł nie ma dużo. To jest tak zwana promocja. Jak ktoś kupi na ten sam kurs dzień przed odjazdem (o ile jeszcze kupi), to zapłaci za bilet sporo sporo więcej. Coś jak tanie linie lotnicze Wink


Analogicznie: w newralgiczne terminy (święta itp), gdzie wiadomo, że będą klienci, ceny wzrastają.

W sobotę przejadę się tym pierwszy raz. Opiszę moje spostrzeżenia.

[ Dodano: 2011-11-23, 09:44 ]
Alfajet777 napisał(a):PB nie utrzymuje przystanków, nie ma swoich dworców, kas, poczekalni

Aha, to na przykład na dworcu w Częstochowie zatrzymuje się za darmo. Tak, na pewno Smile


- DamianT - 28.11.2011

Kilka moich spostrzeżeń z jazdy Polskim Busem z Częstochowy do Warszawy.

Autokar przyjechał i odjechał punktualnie. Frekwencja po ruszeniu z Częstochowy 100%. Żadnego wolnego miejsca nie było (komunikat po ruszeniu o zapięciu pasów olali wszyscy Wink ), a czy ktoś wysiadł w Częstochowie, to niestety nie zauważyłem. Jeśli chodzi o komfort, to siedzenia według mnie bardzo wygodne, zmęczenia nie czułem. No i dostęp do Internetu, to super sprawa. Za to ubikacja... no cóż, gdybym był niższy o głowę, to pewnie bym się tam na stojąco zmieścił Wink. Mam porównanie z innych autokarów i tam tak źle nie było. Do Warszawy przyjeżdżamy 10 minut przed czasem. Szybko wygodnie i przede wszystkim tanio. 17zł to są śmieszne pieniądze. Za drogę powrotną pociągiem TLK zapłaciłem 46zł... czyli dopłacam piątkę (przy założeniu ceny 17zł) i mam trzy przejazdy PB.com. Tylko, że tutaj trzeba wcześnie bilety kupować, żeby się do autokaru dostać.

No i jeszcze jeden plus dla mnie: PB w Warszawie zatrzymuje się tylko jedną stację matra od mojego miejsca docelowego Wink

W najnowszym newsweeku jest artykuł o PB. Jak przeczytam, to podzielę się z Wami, co tam ciekawego piszą Smile


- Ostrowianin - 28.11.2011

DamianT, Sam jestem ciekaw na jakich zasadach ta firma działa. Paliwo drogie, a bilety za takie śmieszne pieniądze. Ponadto ja mam 1 minus tego przewoźnika, a mianowicie godziny kursowania tych autobusów. WIększość rzecz jasna jeździ w nocy, a i tak nie zatrzymują się wszędzie tylko w kilku miastach w Polsce


- DamianT - 29.11.2011

Ostrowianin napisał(a):a i tak nie zatrzymują się wszędzie tylko w kilku miastach w Polsce

Ponieważ to są połączenia ekspresowe.


- Ostrowianin - 29.11.2011

DamianT, No czyli konkurencyjność tych autobusów również jest ograniczona