Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Remont dworca w Gliwicach - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-95.html)
+--- Dział: DWORCE, STACJE I PRZYSTANKI KOLEJOWE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-13.html)
+--- Wątek: Remont dworca w Gliwicach (/thread-102.html)

Strony: 1 2


Remont dworca w Gliwicach - Cinek - 15.06.2010

http://katowice.gazeta.pl..._tez_wezel.html

Kolej wyremontuje gliwicki dworzec. Będzie też węzeł
Iwona Sobczyk
2010-06-03, ostatnia aktualizacja 2010-06-03 20:41

Na tę chwilę gliwiczanie czekali bardzo długo. - Przewidujemy, że prace budowlane rozpoczną się w 2011 roku, a zakończą w roku 2013 - mówi Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA.

Remont obejmie gmach dworca i plac przed nim. W budynku zostaną wymienione wszystkie instalacje, okna i drzwi. W planach jest też m.in. remont elewacji, wydzielenie strefy oczekiwania dla pasażerów, wprowadzenie ujednoliconego systemu identyfikacji wizualnej i przystosowanie dworca do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacja ma kosztować około 30 mln zł. Kolej zapłaci za nią ze środków własnych i budżetu państwa. Kolejny etap remontu, też wart 30 mln zł, ma objąć tory i perony. Tym zajmie się PKP PLK.

Planom kolei bacznie przygląda się Ewa Pokorska, gliwicka konserwatorka zabytków. - Budynek dworca to obiekt modernistyczny pochodzący z pierwszej połowy XX wieku. Wymaga remontu, ale należy go przeprowadzić z uwagą - mówi. Cenne jest wnętrze budynku, gdzie zachowały się między innymi oryginalne okładziny lastrykowe i eleganckie słupki rozdzielające kasy. Sporą wartość ma także wykonana w latach 60. kamionkowa mozaika na ścianie holu. - Teraz może tego tak bardzo nie widać, bo pokrywa ją warstwa brudu, ale to naprawdę ciekawa rzecz. Rozmawiałam już na jej temat z przedstawicielami kolei. Na pewno zostanie zachowana - mówi Pokorska.

W przyszłości zmienić mają się także okolice stacji. - Przyległe do dworca tereny należą w części do kolei, w części do miasta. Podpisaliśmy porozumienie dotyczące stworzenia wspólnej koncepcji zagospodarowania tego obszaru - mówi Marek Jarzębowski, rzecznik magistratu.

Koncepcję opracuje zewnętrzna firma wyłoniona w przetargu. Wiadomo, że przy dworcu ma powstać Centralny Węzeł Przesiadkowy, skupiający rozmaite środki komunikacji publicznej i parkingi dla samochodów osobowych, a układ drogowy w okolicy czeka przebudowa. Miasto wspólnie z koleją ma też szukać inwestorów dla tych terenów. Dokładny plan rewitalizacji terenów wokół dworca ma być gotowy w przyszłym roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice


- mikrobart - 15.06.2010

Co by nie mówić, trzeba przyznać, że ten rok dla polskich dworców jest jednym z najlepszych w ciągu ostatnich 20 lat. Wrocław, Katowice, Gliwice i masa innych mniejszych i większych dworców załapała się na pieniądze, które czekały na nie o lat, ale nikt nie chciał wyciągnąć po nie ręki. Tak trzymać!


- Cinek - 15.06.2010

No ale to chyba tylko przez zupełny przypadek związany z EURO 1012 bo jakoś sobie nie wyobrażam, żeby PKP zechciało coś robić tak sama od siebie :-)
Cinek


- mikrobart - 15.06.2010

Nie ważne czemu, ważne że coś się dzieje, EURO minie a dworce zostaną ( o ile wandale nie postanowią zadziałać).


- TOMEKKOT - 15.06.2010

mikrobart napisał(a):EURO minie a dworce zostaną ( o ile wandale nie postanowią zadziałać).
Dlatego powinni zainwestować w takie rzeczy jak: Ochrona, monitoring i regularna konserwacja bez której dworzec zostanie "śmieciem"


- skalt - 16.01.2015

Cytat:Przebudowa peronów i torów w ramach dużej inwestycji na dworcu kolejowym w Gliwicach oraz dokończenie remontu linii Gliwice-Katowice - to niektóre plany spółki PKP PLK na 2015 r. w woj. śląskim. Oprócz tego w jej zamierzeniach są jeszcze remonty m.in. ponad 50 km torów.

Po czteroletnim poślizgu znowu są plany remontu peronów w GLIWICACH. Czy dworzec też wyremontują, oto jest pytanie?

http://www.wnp.pl/wiadomosci/plk-przebu ... 0_0_1.html


- rustsaltz - 20.01.2015

http://www.kurierkolejowy.eu/aktualnosc ... icach.html

Futurystyczne zadaszenie peronów wymiata, mam nadzieję, że przy okazji uporządkuje się układ torowy. Z problemów nierozwiązanych: nadal do dworca komunikacji miejskiej trzeba trochę iść, a na tramwaj jechać autobusem.


- skalt - 20.01.2015

Wydawało mi się że Gliwice pozbyły się tramwajów.


- rustsaltz - 20.01.2015

No właśnie dlatego trzeba do nich jechać autobusem.


- skalt - 20.01.2015

Chciałbym przejechać się po Gliwicach tramwajem, może przypomniał bym sobie jakieś pozytywne wydarzenia. Oczywiście oprócz przystanku zajezdnia Gliwice. Wiem, że wspólna przejażdżka jest nierealna, (po tylu latach może bym zabłądził) ale gdybyś wirtualnie zaprosił mnie na taką przejażdżkę po centrum Gliwic, to ja zaprosiłbym cię na piwo.


- rustsaltz - 20.01.2015

Teraz to nie wiem czy jakiś ślad pozostał po tramwajach w Gliwicach. A poza tym nie mam żadnej przyjemności szwendać się po Gliwicach. Są zdecydowanie przyjemniejsze miejsca, np. Będzin.


- skalt - 20.01.2015

Oczywiście, chodziło mi o wirtualną przejażdżkę, więc nie trzeba się szwędać po Gliwicach ale jak na razie oprócz przystanku Gliwice Zajezdnia- Maciejów według mojej wiedzy w Gliwicach nie jeżdżą tramwaje. Były takie przymiarki aby tramwaj wrócił do Gliwic, ale czy już jeżdżą, wątpie.


- rustsaltz - 20.01.2015

Kiedyś w symulatorze ATS był odwzorowany układ torowy GOPu. Co się tam dzieje- nie wiem.


- DamianT - 21.01.2015

Wygląda bardzo fajnie. Lekko przypomina to, co jest w Katowicach. Najważniejsze, że nie stawiają centrum handlowego Smile Chociaż takie jest zaraz obok dworca w tym mieście


- przewoz - 21.01.2015

skalt napisał(a):Oczywiście, chodziło mi o wirtualną przejażdżkę, więc nie trzeba się szwędać po Gliwicach ale jak na razie oprócz przystanku Gliwice Zajezdnia- Maciejów według mojej wiedzy w Gliwicach nie jeżdżą tramwaje. Były takie przymiarki aby tramwaj wrócił do Gliwic, ale czy już jeżdżą, wątpie.

Nie jeżdżą, już nie ma ciągłości sieci tramwajowej niestety. Zaasfatowane tory OIDP w dwóch miejscach.