Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
[KW] Koleje Wielkopolskie - temat zbiorczy - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: PRZEWOZY PASAŻERSKIE I TOWAROWE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-94.html)
+--- Dział: KOLEJ REGIONALNA (https://www.forumkolejowe.pl/forum-30.html)
+--- Wątek: [KW] Koleje Wielkopolskie - temat zbiorczy (/thread-612.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34


- Ostrowianin - 12.02.2013

MultiKolej, Nie sądzę by to był dobry pomysł. W RJ 2008 został wydłużony jeden szynobus do Kalisza i woził on raczej powietrze. Zresztą mało kto korzysta z kolei na odcinku Ostrów - Kalisz.


- MultiKolej - 12.02.2013

Ostrowianin napisał(a):MultiKolej, Nie sądzę by to był dobry pomysł. W RJ 2008 został wydłużony jeden szynobus do Kalisza i woził on raczej powietrze. Zresztą mało kto korzysta z kolei na odcinku Ostrów - Kalisz.
Pamiętam jak śmigał właśnie szynobus ale trzeba wziąć pod uwagę że było to tylko jeden kurs!
Kiedyś nieco więcej osób korzystało z tego odcinka kolejowego bo było więcej na nim połączeń...
Wielu moich znajomych a nawet mama kiedyś jeździła pociągiem ze stacji Kalisz do Nowych Skalmierzyc (com limited 40) tym czasem jak PKP okroiło rozkład jazdy to przesiadali się w komunikacje miejską mówię tu o dobrych paru latach wstecz :-D

Okrajanie rozkładu jazdy jest jednym z największych przyczyn spadków frekwencji!

Problem też dotyczy PKS mam praktyki w gminie Blizanów i tam jest tak samo okrajany rozkład jazdy przez co ludzie rezygnują jeszcze niedawno przykładowo jeździło 30 osób danym autobusem tym czasem pousuwali późniejsze autobusy czyli można powiedzieć powrotne co przełożyło się w frekwencje na pozostałych przykładowo z 30 osób jeździ obecnie już tylko 10...

Komunikacja miejska to samo mieszka w dobrze skomunikowany miejscu około 20lini KLA przejeżdża przez przystanki na moim osiedlu parę lat temu nie patrzało się na rozkład tylko się szło na przystanek i był luz a teraz czasem nawet 10 min można czekać i frekwencja już nie ta sama... (Do centrum)

A więc mała ilość połączeń kolejowych na danym odcinku ma też skutki w postaci frekwencji...
Po za tym co komu z jednego połączenia na tak krótkim odcinku??

W 2012 miałem parę razy okazje zobaczyć w Kaliszu kibel rel. Łódź Kaliska-Ostrów Wlkp. i szczerze mówiąc frekwencja wsiadających była prawie taka jak np: do Poznania a więc sporawa...
Ten odcinek ma to do siebie że przystanki kolejowe leżą trochę dalej od zabudowy i to jest wielki -

A konkrecja nie śpi bo w końcu sporo jeździ autobusów MZK Ostrów Wlkp. i KLA i one są wręcz przeładowane...
linia KLA do Opatówka to samo koleją mało kto a autobusy przepełnione...

Na odcinku Kalisz-Ostrów w końcu KLA otworzyło pierwszą linie expresową "E"


- Ostrowianin - 12.02.2013

MultiKolej, Kalisz ma to do siebie, że bardzo dobrze ma rozwinięte międzymiastowe połączenia realizowane przez PKS. Z tego się się orientuję z Kalisza do Leszna jeździ 1 kurs. Z Ostrowa PKS nie ma chyba żadnego za to są połączenia. Powiem Ci również, że mało jest chyba osób, które wsiadają w Ostrowie do pociągu i jadą do samego Leszna. Wymiana podróżnych jest raczej taka, że większość osób wsiadających w Ostrowie wysiada przed lub w Krotoszynie, ewentualnie kilka stacji dalej. Wiadomo, że pociągi wyjeżdżające z Krotoszyna rozwożą ludzi z bliskich okolic, natomiast im bliżej Leszna frekwencja jest wyższa. Z tych mniejszych miasteczek i wsi dojeżdżają ludzie do pracy, szkoły etc. Wiem, że pojedyncze osoby dojeżdżają zapewne z Krotoszyna do Kalisza na studia, lecz pewnie wiesz, że mają one szansę dojechać do Ostrowa i tam przesiąść się na M,19E,E,M-E. Jedyny minus tego wszystkiego jest taki, że połączenia w soboty i niedziele między Ostrowem, a Krotoszynem są raczej marne lub zerowe, ale wynika to z zmniejszonego zapotrzebowania. W sobotę i niedzielę nie kursują autobusy MZK Ostrów do Krotoszyna, natomiast MZK Krotoszyn kursuje od pon-sob. Niestety frekwencja po przejęciu linii Ostrów - Leszno strasznie spadła, a to za sprawą kombinacji z godzinami kursowania, a także zlikwidowaniu promocji ,,Połączenie w dobrej cenie" dzięki której część osoób jeżdżących między Ostrowem, a Krotoszynem przesiadło się do szynobusu.

Sądzę, że dobrym pomysłem byłoby częstsze kursowanie pociągów obsługiwanych przez szynobusy na trasie Kalisz - Ostrów i przedłużeniu niektórych kursów do Krotoszyna. Wtedy te miasta miałyby lepszą komunikację. Sądzę, że te miasta są silnie ze sobą powiązane. Połączenia takie służyłyby osobom uczącym się i pracującym, a także tym, które po prostu chciałyby się wybrać na zakupy.


- MultiKolej - 16.02.2013

Ostrowianin W Kaliszu parę lat temu było bardzo głośno o szynobusach na trasie Kalisz-Ostrów Wlkp. huczały wtedy wszystkie lokalne gazety na ten temat...
np:
o to news z 24-01-2006r. rc.fm
Cytat:Szynobsem z Kalisza do Ostrowa
Zamiast jeżdzić z Kalisza do Ostrowa własnym autem już niedługo będzie można wsiąść do szynobusu.

Urząd Marszałkowski przeprowadził badania, z których wynika, że codziennie z Kalisza do Ostrowa i z powrotem jeżdzi blisko 700 osób.

"Gdyby potok pasażerów zwiększył się do tysiąca, szynobus mógłby ich wozić już od maja"- wyjaśnia Kazimierz Kościelny, wiceprzewodniczący sejmiku województwa.

Z jazdy szynobusem jest wiele korzyści. Oprócz tego, że taka podróż jest tańsza to jest również szybsza.

Wahadło mogłyby być ustalone co godzinę, a nawet częściej. Wiosną będą przeprowadzone kolejne badania natężenia ruchu miedzy Ostrowem i Kaliszem. Od nich będzie zależeć kiedy szynobus pojawi się w naszym regionie.

Taka maszyna kosztuje od 7 do 8 milionów złotych i może nią podróżować max 300 pasażerów jednorazowo.

W tym samym roku czyli 2006 3października portal rc.fm opublikował taki news:
Cytat:8 nowych szynobusów trafi do Wielkopolski. Będą one obsługiwać trasy do Kalisza i Ostrowa. Do końca roku będzie jeżdziło 18 szynobusów.

"Teraz trwają prace nad ustaleniem rozkładu jazdy" - wyjaśnia marszałek Marek Wożniak w Wielkopolsce

Nowe szynobusy są klimatyzowane i mogą pomieścić do 300 osób. Będą obsługiwać trasy z mniejszym natężeniem ruchu.

Zakup będzie finansowany m.in. ze środków unijnych. W przyszłym roku urząd marszałkowski chce pozyskać kolejne fundusze unijne na zakup nowego taboru kolejowego i kolejnych szynobusów.
Nigdy nie widziałem szynobusu rel.Kalisz-Ostrów lub na odwrót no chyba że chodziło o szynobus z Leszna z czego Kalisz zyskał 1 połączenie w tą i z powrotem :lol: (Którego już niema! )

Dziś poszperałem trochę w necie i znalazłem ciekawy dokument/projekt!
na żadnej stronie nie widziałem go opublikowanego link do pobrania:
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 3238,d.Yms
Dla osób nie posiadających programu do oczytania formatu .ppt pomęczyłem się i porobiłem screeny w formacie .png

Link do pobrania w formacie .png:
http://www.speedyshare.com/zceQp/Szynob ... Ostrow.rar

Projekt ten został opracowany w Kaliszu w 2007r. na prawdę jest wart uwagi!


- Ostrowianin - 16.02.2013

MultiKolej, Temat raczej już nieaktualny. Krążą słuchy, że od czerwca wyleci kolejna para Ostrów - Leszno, więc marne są szanse, że tych połączeń będzie przybywać.


- rokiczaaa - 04.03.2013

W najbliższym czasie wybieram się do poznania i nasunęły mi się następujące pytania:

Czy na trasie Poznań - Kutno kursują same elfy?
Interesuje mnie przede wszystkim kurs:
Kutno (9:59) - Poznań Główny (12:53)

Czy funkcjonuje jeszcze pociąg do Wolsztyna prowadzony przez parowóz?


- maly97 - 04.03.2013

Do Wolsztyna kursują parowozy, ale tylko w dni robocze.


- rokiczaaa - 04.03.2013

Doskonale, bo właśnie w dzień roboczy się wybieram Smile
Najprawdopodobniej czwartek albo piątek.


- KlimaT - 05.03.2013

Tutaj bardzo przydatny rozkład KW dotyczący parowozów:
http://koleje-wielkopolskie.com.pl/wp-c ... 2-2013.pdf


- errorr - 05.03.2013

przed wyjazdem polecam także tą stronkę: http://www.parowozy.com.pl/news.htm
niestety informacja z danego dnia pojawia się zazwyczaj dopiero po 7 rano, więc czasem może być za późno na zmianę planów wyjazdowych.


- rokiczaaa - 05.03.2013

W papierowym planie wycieczki mam właśnie o 7:00 wyjazd z Centralnego, ale mam nadzieję,że akurat dobrze trafię Big Grin

A jak wygląda sprawa pociągów relacji Poznań - Kutno?
Bardzo potrzebuję żeby jeździły elfy Smile
Przynajmniej na wspomnianym wcześniej kursie, bo na niego się wybieram.


- syrenka - 05.03.2013

Właściwie to możesz liczyć jedynie na łut szczęścia... Mam nadzieję, że Ci się uda "ustrzelić" choć jednego, chociaż nie wiem co to za przyjemność focić zasprejowane składy Sad


- rokiczaaa - 05.03.2013

Już je zdewastowali? To bandyci... :/
Bo mam zamiar jechać 9:59 z Kutna do Poznania, a właśnie mi na elfie zależy
(chcę porównać sobie go ze swoim elfem KM no i przyzwyczaiłam się, że się jeździ elfami, a nie innymi).


- Lutek - 05.03.2013

syrenka napisał(a):Właściwie to możesz liczyć jedynie na łut szczęścia...

Jakieś argumenty?


- Ostrowianin - 05.03.2013

Cóż jak składy KW odstawione są tak daleko od stacji to się nie dziwię, że je wysmarowali. Wszystko podane na tacy.