Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei

Pełna wersja: Jak to jest z ulgami pracowniczymi - Kiedy można je wykupić? + 3 inne pytania
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czy na etapie pracy jako obserwator można już wykupić te ulgi? Pytam ponieważ pochodzę z bardzo małego miasta i chcę zostać maszynistą w PKP Intercity, a najbliższe miasto,w którym działa IC jest oddalone o ok 70km,więc ze strony finansowej fajnie by było mieć te ulgi już wtedy.

I jeszcze trzy pytanka - czy praca jako obserwator jest płatna? I kiedy zdaje się autoryzację na jakąś trasę? Można sobie wybrać na jakiej trasie chciałoby się jeździć,czy jest to ustalane wg zapotrzebowania?

Pozdrawiam Smile
Odpowiem na jedno twoje pytanie dosyć często przewijane na tym forum.
1.Szkolenie na świadectwo maszynisty, czyli m. in jazda jako obserwator jest płatna przez przewoźnika, który Cię szkoli, gdyż wykonujesz normalną pracę na jego rzecz. Nie są to jednak wysokie sumy, dlatego wiele osób rezygnowała z szkoleń po zobaczeniu pierwszej wypłaty.
Nie oczekuję,że na tym etapie będę już zarabiał.Oczekuję,że zwróci mi się za dojazdy.1/3 płacy minimalnej , czyli jakieś niecałe 5 stów i wystarczy.

Chociaż powiem szczerze,że w ogóle by mi nie zależało na żadnej kasie,gdybym dostał te ulgi.Wtedy wszelkie dojazdy byłyby groszowymi sprawami.

A praca jako obserwator jest też w godzinach nocnych?
Z chwilą, gdy jesteś zatrudniony w PKP należą Ci się ulgi. Jak je uzyskać najlepiej zapytać pracowników, bez problemu wskażą osobę odpowiedzialną za sprawy socjalne w sekcji. Oczywiście wydanie dokumentu trochę trwa i jest płatne (ściągną z pierwszej wypłaty). Jako obserwator pracujesz w takim planie jak maszynista, który Cie przeszkala, chyba że w sekcji panuje inny zwyczaj.
Dzięki wielkie koledzy,za odpowiedzi Wink