Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei

Pełna wersja: Czy mogę zostać maszynistą z taką wadą wzroku?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Moja wada wzroku to -1,75. Czy stanowi to jakiś problem przeszkodę?
Nie mozesz miec zadnej wady wzroku ani sluchu .
Niestety .
Rzeszowianin napisał(a):Nie mozesz miec zadnej wady wzroku ani sluchu .
Niestety .
No to dupa...trzeba iść na korekcję...
U mnie robili korektę przy -1,0 -0,75 nawet.
U maszynisty to zrozumiałe poniekąd (choć znam przykłady, które temu przeczą, niekoniecznie jednak związane z koleją), ale powiedzcie mi dlaczego konduktor musi mieć idealny wzrok?!
Maszynista musi mieć pierwszą kategorię wzroku, u konduktora dopuszczalna jest drugą kategoria.
Konduktor kiedys moze zostac kierownikiem pociagu... niezrozumialym jest, ze maszynista nie moze miec okularow na badaniach wstepnych.
rustsaltz napisał(a):Konduktor kiedys moze zostac kierownikiem pociagu...

Ale nie musi. Poza tym po co kierownikowi idealny wzrok?
Dlatego na przyklad, ze czasem wzywany jest do kabiny i to nie tylko na kawe.
Abstrahując... Czy każdy konduktor zostaje kierownikiem? Dla mnie wymagania idealnego wzroku (widziałem wytyczne i to naprawdę trzeba mieć idealny) są pomyleniem. Chodząc w okularach można się pożegnać z taką pracą.
O ile logicznym jest, że daltonista średnio sobie poradzi, o tyle człowiek w okularach raczej nie będzie miał problemu z pracą (pod warunkiem, że wada nie jest na tyle duża, że bez okularów nie zobaczy kranu hamulca). Niestety polskie przepisy z unijnych przyjęły tylko to co najgorsze.
No właśnie w wytycznych do pracy na konduktora było jasno napisane, jaka wada wzroku jest dopuszczalna, więc nawet, gdy jest skorygowana przez szkła, to delikwent odpada. Jestem ciekaw czy wszyscy maszyniści powyżej jakiegoś wieku mają taki idealny wzrok... Chore.
Nie, po przejściu badań wstępnych możesz mieć okulary (tak długo, dopóki masz drugą kategorię wzroku).
Witam Smile od września pracuję w Warsie na Pendo i chciałabym w przyszłości pracować jako konduktor w IC. Warto wspomnieć, że ukończyłam technikum żywienia i usug gastronomicznych. Jestem niekarana. Aczkolwiek jest u mnie problem ze wzrokiem (prawe oko: -3,25, lewe oko: -2.00).  Czy jestem już skreślona, czy raczej będzie potrzebna korekcja? Dzięki za info Smile
Nie wiem jak jest obecnie, ale swego czasu IC nie chciało ludzi z wadą wzroku, bo nie mogli zostać kierownikami. Korekcja to naprawdę nic strasznego, a przynajmniej okulary nie wku*wiają Big Grin
Stron: 1 2