Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei

Pełna wersja: Szczecin Wrocławski w filmie "Jarzębina czerwona"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Film pt. „Jarzębina czerwona” z 1969 roku opowiada o walce Polaków w bitwie o Wał Pomorski, w tym najważniejszego jej elementu – wyzwalania Kołobrzegu.

Ale do rzeczy. W samym Kołobrzegu była nagrywana tylko scena uciekania Niemców do morza. Reszta scen była nagrywana w innych miejscach, np. w Szczecinie.

W filmie rolę zabudowań Kołobrzegu „zagrał” także Dworzec Wrocławski w Szczecinie, dziś rejon Szczecin Port Centralny SPD31.
Kadr z filmu:
[Obrazek: file.php?id=16463]
Szczecin Wrocławski przestał pełnić rolę dworca osobowego już w 1886 roku, kiedy pociągi kończące bieg z „Nadodrzanki” z kierunku Wrocławia skierowano na Dworzec Główny (poprzednio Berliński). W latach 1943-1944 został uszkodzony bombardowaniem. A ostatecznie zniszczono go na potrzeby filmu „Jarzębina czerwona”, w którym widać jak się pali i jest atakowany.
Film bardzo dobry, ale dworca szkoda.

W „Czerwonej jarzębinie” widać także inny obiekt kolejowy – dzisiejsza siedziba Oddziału Zachodniopomorskiego Przewozów Regionalnych. Część scen walk ulicznych była nagrywana na ul. het. Stefana Czarnieckiego, tj. ulicy na którą wychodzi kładka nad peronami Szczecina Głównego. Budynek Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w filmie widać z obu stron (od strony torów Dworca Głównego jak i od strony ulicy), w tym dzisiejsze wejście do kas biletowych.

Wszystkie ujęcia Szczecina w filmie „Jarzębina czerwona”, w tym Dworzec Wrocławski i siedziba ZZPR, zestawione tutaj:


Dla zainteresowanych, cały film: