Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei

Pełna wersja: Praca dyżurnego ruchu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Praca dyżurnego ruchu nie jest pracą łatwą. Wymaga dużej wiedzy z zakresu sterowania ruchem, ale także precyzji i skupienia. Jeden błąd a może dojść do katastrofy.

Zapraszam na świąteczny filmik poświęcony pracy dyżurnego. W materiale pokazany został pulpit sterowania jedną ze stacji kolejowych w Polsce. Ze względów bezpieczeństwa wyciszone zostały wszelkie rozmowy i podłożona muzyka.

Serdeczne podziękowania dla gospodarza, który w dość jasny sposób pokazał, jak ustawić drogę dla pociągu oraz wytłumaczył znajdujące się na pulpicie elementy.

Na filmie na początku można zobaczyć wjazd składu towarowego oraz jego odzwierciedlenie na pulpicie dyżurnego.

Och, pomysł godny pochwalenia, spora odmiana jeśli chodzi o kolejowe filmy na YT.

Mam kilka sugestii - warto dowiedzieć się, czy możliwe jest kręcenie filmu oficjalnie - ze zgodą PKP PLK, z podłożonym głosem, coś jak lekcja pracy dyżurnego ruchu. Z tego można by zrobić bardzo ciekawy cykl reportaży.

Jeden minus zauważyłem - muzyka. Dobrałeś ją kiepsko, powinna być spokojna, teraz odciąga uwagę od tego, co dzieje się na płaszczyźnie obrazu. Wiem, czepialski ze mnie człowiek ;-)
Spróbować zapytać można, a nuż się PLK zgodzi. Jednak tak czy siak pozostaje jeszcze zgoda dyżurnych ruchu. Wstępnie umówiony jestem jeszcze na jedną nastawnię w przyszłości. Być tam uda się zrobić coś w formie reportażu. Jeżeli sam nauczę się podstaw to nawet ja sam mógłym opowiedzieć co i jak.

Odnośnie muzyki, tutaj łapę trzymają prawa autorskie YT. Już raz miałem problemy z muzyką, dlatego też dodaje do swoich filmików jeden i ten sam podkład, którego YouTube mi nie blokuje.
pitagoras23 napisał(a):Ze względów bezpieczeństwa wyciszone zostały wszelkie rozmowy i podłożona muzyka.
Terroryści, terroryści wszędzie Big Grin. Przecież bez problemu można dojść, co to za stacja. Tylko na co to komu wiedzieć? Nie sądzę, żeby dyżurny powiedział coś więcej, niż to, co można znaleźć w necie, albo przeczytać w książkach. Zresztą, nie bardzo jest co Wink. Jak ktoś będzie chciał coś zepsuć to i tak da radę.
Cytat:Mam kilka sugestii - warto dowiedzieć się, czy możliwe jest kręcenie filmu oficjalnie - ze zgodą PKP PLK, z podłożonym głosem, coś jak lekcja pracy dyżurnego ruchu. Z tego można by zrobić bardzo ciekawy cykl reportaży.
To może jeszcze do Cargo, a nuż pozwolą z kamerą do kanału wejść? Smile
Cytat:Jednak tak czy siak pozostaje jeszcze zgoda dyżurnych ruchu.
W razie czego są wody rozmowne... Jeżeli masz zgodę z góry, to góra wie, do kogo kierować.
Kto jest ogarnięty to dojdzie, co to za stacja bez problemu. Jednak oficjalnie napisać nie można. Tak samo masz z filmami z kabiny maszynisty. Oficjalnie nie można napisać, a i tak większość wie, co gdzie i kiedy. I nie są to względy antyterrorystyczne, jakie sugerujesz. Była prośba o usunięcie rozmów, to to zrobiłem. Nie każdy ma dostęp do takich miejsc i dla wielu osób film nawet w takiej wersji będzie ciekawostką.
pitagoras23 napisał(a):Odnośnie muzyki, tutaj łapę trzymają prawa autorskie YT. Już raz miałem problemy z muzyką, dlatego też dodaje do swoich filmików jeden i ten sam podkład, którego YouTube mi nie blokuje.

Jest bardzo dużo piosenek na YT (oczxywiście mało znanych), które mają licencję pozwalającą nawielokrotne nieodpłatne używanie.

Poszukaj na google
Staram się coś tam szukać, ale wiesz nawet próbne użycie może spowodować cofnięcie mi możliwości wgrywania długich filmów, więc ubezpieczam się i nie daję nowych wykonawców.
Mu pewnie chodzilo o te sa mozna podluzyc z biblioteki na YT ;-)
legalnakultura.pl - tam są stronki z darmowymi* bibliotekami.
* - nie wszystkie są darmowe.
Te z biblioteki YT są tak biedne, że aż żal je dawać do filmów.
Mika, dzięki zajrzę tam na pewno
To w takim razie też podrzucę, stronę z której ja krozystam: http://www.jamendo.com/pl/
Wszystkie pliki darmowe, chyba że chcesz do działalnośc komercyjnej, to jest to oznaczone i należy wnieść jakąś opłatę. Ale można pobrać każdy plik, niewazależnie od licencji. A gatunków jest multum Smile Sam z ich zasobów korzystam przy swoich filmikach.
Do tego rozbudowana wyszukiwarka, pozwala wybrać kilka konkretnych tagów i wedle nich szuka muzyki.
Zwrotnice, semafory i przejazdy. W Łodzi uczy się kolejarzy na dużej makiecie symulującej różne sytuacje, z którymi muszą mierzyć się na co dzień pracownicy PKP. Uczniowie mogą zarządzać zwrotnicami, szlabanami, sygnalizatorami. Wszystko po to, by w przyszłości móc w pełni bezpiecznie zarządzać ruchem pociągów.

źródło: www.tvn24.pl