Zabytkowy skład „Flota Wielkopolski” ma wyruszyć z Poznania do Gdyni 1 września. Mimo dużego zainteresowania pasażerów i dopłaty do pociągu z budżetu województwa wielkopolskiego, niewiele brakowało, by kurs się nie odbył. Póki co nie ma jeszcze oficjalnie potwierdzonego rozkładu jazdy.
Przejazd „Floty Wielkopolski” organizuje po raz 3. Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni. Hasło tegorocznej eskapady przez Piłę, Chojnice, Tczew do Gdyni (powrót przez Kościerzynę) brzmi: „Parowozem na bitwę o mosty przez Wisłę w Tczewie”.
źródło:
Kurier Kolejowy
Trzy różne lokomotywy, w tym jedna parowa, poprowadziły pociąg specjalny, organizowany pod szyldem „Flota Wielkopolski”.
Trasa przejazdu pociągu wiodła z Poznania przez Piłę i Chojnice do Tczewa, gdzie nastąpił najdłuższy postój. Nie obyło się jednak bez nieprzyjemnych niespodzianek. Parowóz ze składem został już podstawiony z opóźnieniem, na szlak wyruszył więc 30 minut później niż planowano. Po dwóch godzinach jazdy na stacji w Dziembówku (niecałe 10 km przed Piłą Główną) pociąg zatrzymał się, gdyż wytopiła się panewka w łożysku ślizgowym osi tocznej pod budką parowozu. Cały skład został przetoczony na boczny tor, dalsza jazda parowozu była niemożliwa. Po około 1,5-godzinnym postoju przyjechała na pomoc lokomotywa spalinowej SU42-532 Przewozów Regionalnych.
Ostatecznie pociąg dotarł do Piły z ponad 2-godzinnym opóźnieniem. Ponieważ jednak zaplanowane długie postoje w Pile i Chojnicach, mające na celu nawodnienie tendra parowozu, nie były konieczne dla spali nówki, dlatego też pociąg zameldował się w Tczewie spóźniony tylko 10 minut.
Niestety, z powodu uszkodzenia parowozu został odwołany pociąg specjalny „Sambor”, który miał pojechać z Tczewa do Szymankowa, a który to miała poprowadzić wolsztyńska Ol49.
źródło:
Kurier Kolejowy
pitagoras23 napisał(a):pociąg zatrzymał się, gdyż wytopiła się panewka w łożysku ślizgowym osi tocznej pod budką parowozu.
Panewka jest łożyskiem ślizgowym
Pociąg specjalny "Danon"
autor: rockystallion1
W Warszawie na stadionie narodowym odbywał się turniej dla dzieci "Danon Cup". Był to pociąg specjalny z tej okazji by dać szansę i dowieść innych z poza warszawy na turniej. Być może jechały nim "dziecięce drużyny piłkarskie" z innych miast jak i mali kibice. - informacje z komentarza użytkownika: EdiJPorg
Dwudziestego września z Tallina w Estonii wyruszył specjalny pociąg artystyczno-kulturalny Cosmic Underground, który przemierzy Europę, aby za 1,5 miesiąca dojechać do Portugalii.
Pasażerami pociągu jest 30 osób ze świata kultury i sztuki. Stworzą oni dziesięć wagonów tematycznych, którymi podróżować będą przez Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Portugalię. Do Polski skład Cosmic Underground dotrze 5 października. Organizatorem projektu jest toruńska fundacja Platon a jego patronem PKP Intercity.
Pociąg wyruszył z Estonii 20 września a zakończy swoją podróż 6 listopada w Portugalii. Po drodze na dworcach wybranych miast, odbywać się będą spektakle teatralne. Główną oś projektu stanowi spektakl uczestnicząco - performatywny animowany przez zespół artystów, muzyków i aktorów pochodzących z Estonii, Łotwy, Polski i Portugalii. Projekt koordynować będą dwa zespoły - artystyczny i produkcyjny, złożone z wybitnych specjalistów posiadających doświadczenie w realizacji zadań o zasięgu międzynarodowym.
źródło:
Kurier Kolejowy
Rozkład Pociągu specjalnego "COSMIC UNDERGRUND" znajduje się na stronie IC :-)
LINK
a czemu są cztery godziny odjazdów ze stacji Poznań Wschód ? Troche nie rozumiem o co chodzi z tym pociągiem.
To nie są godziny odjazdów, a godziny przedstawień w tym pociągu.
Dwukrotna zmiana wózków, czy zmiana wózków tylko na Litwie i zmiana wagonów na granicy francusko-hiszpańskiej?
Czyli jak będzie jechał ten pociąg? Przez Jelenią Górę czy przez Legnicę? Czy będzie rozczepiany na dwa pociągi i jeden pociąg pojedzie przez Jelenią Górę i Wałbrzych a drugi przez Legnicę?
On będzie i w Legnicy i w Jeleniej Górze.
Sorry mój błąd nie przeczytałem daty. A po wizycie w Jeleniej Górze jedzie dalej przez Lubań Sląski?
Trzeba śledzić rozkład. Póki co nikt nie wie którędy do poszczególnych miast pojedzie.
Cosmic Underground Train in Poznan
W ramach projektu Cosmic Underground, 20 września, z Tallina w Estonii, wyruszył specjalny pociąg. W podróży, która potrwa ponad półtora miesiąca, weźmie udział przeszło 30 pasażerów ze świata kultury i sztuki. Stworzą oni dziesięć wagonów tematycznych, którymi podróżować będą przez Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Portugalię. Pociąg z projektem Cosmic Underground do Polski dotrze 5 października. Partnerem wydarzenia jest PKP Intercity.
Projekt Cosmic Underground opowiada historię grupy naukowców (zainspirowanych przez Alberta Einstiena i jego teorię względności), którzy badają czas. Inspiracją i początkiem badań była godzina utracona podczas zmiany czasu. Naukowcy odkryli, że w jednej godzinie zawarte są smaki zapachy, uczucia, emocje, dźwięki, kształty oraz ruch. Poszukiwania nie zakończyły się tylko na zbadaniu utraconej godziny. Grupa naukowców chciała zbadać więcej czasu, więcej godzin na większej przestrzeni. Cosmic Underground został zaprojektowany jako żywe laboratorium czasu, aby podróżować poza wszelkimi granicami.
Tajemniczy pociąg sztuki - Cosmic Underground - zdążający z Estonii, przez Litwę, Polskę do Portugalii, zawitał do Poznania. Na stacji, w wagonach towarowych, artyści zaprezentują różnorodne spektakle.
Na odwiedzanych stacjach artyści zamykają się z odbiorcami swojej sztuki w kolejnych w wagonach towarowych. Prezentują spektakle, instalacje audiowizualne, teatralne performance i muzyczne happeningi, które opowiadają historię grupy naukowców zainspirowanych przez Alberta Einsteina i jego teorię względności. Badają oni czas, odkrywają zawarte w nim smaki, zapachy, uczucia, emocje, dźwięki, kształty i ruch.
relacja stacji:
TVN24