Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei

Pełna wersja: Orientacyjny koszt budowy linii kolejowej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej! Wybaczcie pytanie, piszę jako laik w tej dziedzinie. Potrzebuję orientacyjnych informacji nt. kosztów budowy kilometra nowej linii kolejowej. Co składa się na ten koszt? Pomijam ukształtowanie terenu - załóżmy, że jest dość bezproblemowe. Jeśli założymy, że budowa nie zakłada powstania większych obiektów inżynieryjnych - jaki mógłby być koszt budowy kilometra linii?

PS Jeśli zadałem pytanie nie w tym miejscu, gdzie powinienem, proszę o przeniesienie postu Smile Dzięki.
Dokładnie Ci nie odpowiem, ale musisz scharakteryzować parametry linii, niezależnie od ukształtowania terenu, tj.: maksymalną prędkość, liczba torów szlakowych (zazwyczaj 1 albo 2, sporadycznie więcej) oraz to czy linia ma być zelektryfikowana czy nie.
Dzięki za odpowiedź Smile Jeśli dobrze rozumiem, to wersja minimum to jeden tor szlakowy (na którym nie mogą się mijać pociągi)? Jak wyglądałaby ta sprawa przy budowaniu niezelektryfikowanej linii z jednym torem? I o ile wyższe byłyby koszty budowy linii zelektryfikowanej? Podejrzewam, że jest tak, że koszty inaczej się rozkładają w zależności od długości linii?
ok. 10 000 000 PLN/km przy linii jednotorowej. Tak wnioskuję po pewnych starszych danych PLK
Trochę niedokładne te szacunki, bo wiadomo, że bocznica szlakowa czy linia znaczenia miejscowego będzie dużo tańsza od linii KDP czy SKM.
To ja napiszę w inny sposób. Linia Wilkowice Bystra-Szczyrk o długości 7 km kosztowałaby 70 mln. PLN. Tak samo odcinek wisła Głębce - Zwardoń o długości 18 km 180 mln. PLN wg szacunków z 2006 roku.