Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zasady i porady - kadrowanie oraz obróbka zdjęć
#1
Photo 
Cześć.

W związku z licznymi dyskusjami w komentarzach pod zdjęciami w bazie Ilostan, postanowiłem, że warto stworzyć wątek, w którym utworzymy spis zasad i porad dotyczących prawidłowego wykonywania zdjęć, ich kadrowania oraz późniejszej obróbki.

Z mojej strony mam kilka porad i uwag, których uczę się od kilku lat. Zapraszam was do podzielenia się swoimi doświadczeniami wraz przykładami. Smile

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie - "Co chcemy pokazać na zdjęciu?"
W naszym przypadku odpowiedź jest prosta - fotografujemy tabor

  1. Podstawową sprawą jest widoczność całego pojazdu. Zdjęcia gdzie pojazd jest ucięty nie są ani ciekawe, ani potrzebne w celach "ewidencyjnych".

    [Obrazek: lbNsVdc.png]  [Obrazek: NV31oSm.png]
     (Impuls nie jest w pełni widoczny, przy SM48 widoczne jest zarówno czoło jak i sylwetka boczna pojazdu)

  2. Ciekawe zdjęcia cechuje poprawne kadrowanie - warto stosować zasadę punktów kluczowych czyli osadzać najistotniejsze elementy w jednym z 4 punktów przecięcia się siatki lub w centralnym punkcie kadru. Pojazd powinien być widoczny w kadrze ale nie zajmować go w całości.

    [Obrazek: Y5KAHNW.png] [Obrazek: wCpk1Fm.png]
     (Zdjęcie Elfa jest poprawnie wykadrowane, Dragona 2, niepoprawnie wykadrowane)

  3. Zdjęcie powinno być wystarczająco doświetlone ale nie prześwietlone. 

    [Obrazek: J99nwCf.png] [Obrazek: DDA7VHZ.png]
     (Zdjęcie EP07 jest za ciemne, TEM2B, prześwietlone)

  4. Pod żadnym pozorem nie należy przesadzać z obróbką zdjęć.

    Jest mnóstwo zdjęć gdzie widać sztuczność np. poprzez użycie zbyt mocno efektu HDR/Clarity (technologia HDR to zupełnie co innego), który powoduje m.in. przebłyski światła wokół krawędzi. 

    [Obrazek: qepUpXg.png]
    (Zdjęcie jest przeostrozne, ma zaburzone odwzorowanie kolorów, a wokół pojazdu widać "aurę" efektu clarity - szczególnie w obrębie dachu na tle nieba)

  5. Zdjęcia powinny być ostre ale nie przeostrzone

    (Wyjątkiem są archiwalne fotografie wykonywane w technologii analogowej, gdzie także sam proces wywoływania pływa na jakość odbitki, która potem podlega cyfryzacji.)

  6. Należy wykonywać zdjęcia przy wykorzystaniu jak najlepszego sprzętu lub ustawień aparatu.

    Nie każdy posiada lustrzankę czy dobrego bezlusterkowca - warto jednak wiedzieć na co możemy sobie pozwolić i ustawić najwyższą możliwą rozdzielczość i jakość zdjęć (zwłaszcza jeżeli robimy zdjęcia telefonem). Ważne jest to aby całkowicie dezaktywować "sztuczną inteligencję" ("SI/AI") w aparacie ponieważ często zdjęcia wychodzą ... sztuczne, z nienaturalnie zamazanym tłem (efekt rozmycia tła, który widzimy przy niektórych "selfie")

    Coś dla posiadaczy lustrzanek, bezlusterkowców i dobrych telefonów - szczerze polecam wykonywanie zdjęć w RAW`ach lub w RAW`ach i JPEG Fine. 
    RAW pozwala na zaawansowaną obróbkę bez straty jakości, a JPEG Fine daje zdjęcia gotowe do wrzucenia przy zachowaniu przyzwoitej jakości zdjęcia.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kopię zdjęć na ilostanie o co chodzi? Mi-kol Mistrz 2 56 24.03.2024, 15:04
Ostatni post: Mi-kol Mistrz
  Regulamin galerii zdjęć IPT Kamil Sikora 2 53 815 24.06.2023, 20:17
Ostatni post: Lisek1
  Akceptacja zdjęć. Lololux 3 1 291 27.12.2022, 14:10
Ostatni post: Lololux
  nie mogę dodać zdjęć patryk w pociagu 0 1 421 07.08.2022, 17:25
Ostatni post: patryk w pociagu
  Edycja zdjęć Czapajew 0 2 682 06.09.2020, 19:09
Ostatni post: Czapajew

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.