Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bocznikowanie
#1
Witam forumowiczów
Jestem tu nowy i mam do Was pytanie.

Na czym polega i czym jest bocznikowanie w lokomotywie elektrycznej. Wiem tylko tyle, że jest to włączenie bocznika do obwodu. Ale co daje osłabienie prądu, skoro silnik napędzany jest energią elektryczną?
Odpowiedz

#2
Bocznikuje się wyłącznie silniki szeregowe prądu stałego. Włączenie dodatkowego oporu przed cewkę wzbudzenia powoduje zmniejszenie prądu na cewce, w konsekwencji osłabienie strumienia magnetycznego i zwiększenie prędkości obrotowej wirnika z jednoczesnym zmniejszeniem momentu (bocznikowanie jest de facto osłabieniem lokomotywy). Całość teorii dostępna na najbliższym wydziale elektrycznym którejkolwiek politechniki.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#3
Czyli najprostszym tłumaczeniem mogłoby być to, że prąd odpowiada za prędkość wirnika, a pole magnetyczne za moc?
Odpowiedz

#4
Nie. Prąd i pole magnetyczne (dokładnie strumień magnetyczny) występują jednoczenie i są ze sobą powiązane. Nie mam takiej wiedzy teoretycznej, by wytłumaczyć dlaczego bocznikowanie powoduje zwiększenie prędkości obrotowej silnika i spadek jego mocy. Odsyłam do podręczników z zakresu fizyki i elektrotechniki. Smile
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#5
Dobra dzięki za odpowiedź Smile Wink
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.