Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jedno PKP?
#16
Mamińskiemu marzy się wielka Grupa PKP. Spółki samorządowe na celowniku

Grupa PKP chętnie przyjmie wszystkich, którzy od nas odeszli – powiedział dziś prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. Wygląda zatem na to, że prezesowi marzy się powrót do jednej wielkiej kolei, nadzorowanej przez państwo. Prezes wspomniał też bowiem o zmianach w strukturach właścicielskich. A to oznacza, że spółki samorządowe znalazły się na celowniku Grupy PKP, której prezesi, na czele z prezesem Mamińskim, namaszczeni zostali przez władze państwowe. Czyżby zatem Prezes Mamiński miał do zrealizowania jasno nakreślony cel? Niestety wydaje się, że tak. Sygnałów bowiem świadczących o chęci wchłonięcia przez PKP SA spółek samorządowych jest coraz więcej.

Szczegóły: InfoRail
Odpowiedz

#17
Jakoś pół roku temu, w rozmowie ze znajomymi kilka razy wspomniałem że za obecnych rządów powrócą właśnie do jednolitego, całego PKP, które znamy sprzed epoki podziału na spółki Wink  Wiec moje słowa były prorocze Big Grin 

Wgl czasem spotyka się opinie, że właśnie gdyby kolej, była połączona jak dawniej, to nie było by tyle problemów (różne bilety, itp. ) wiec czy sądzicie że powrót do "jednego" PKP może być właśnie "lekiem" na cało zło, które niektórzy sądzą, że bez spółek na kolei było lepiej ?

I może taka puenta Wink
Cytat:Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki
Odpowiedz

#18
Jak dla mnie kwestia dogadania się ws. honorowania biletów to tylko i wyłącznie dobra wola przewoźników. Komuś marzy sie powrót do komuny, gdzie państwo miało kontrolę nad koleją
Odpowiedz

#19
Stworzenie jednego PKP ma swoje plusy i minusy. Osobiście nie jestem zwolennikiem monopolu ani na kolei, ani w żadnej innej dziedzinie, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Jednak jest też druga strona medalu, że wspólna taryfa od osobówki po Pendolino (o czym pisałem powyżej i na co z resztą wylała się fala hejtu) byłaby bardziej korzystna dla pasażerów, zwłaszcza tych, którzy z kolei korzystają sporadycznie i nie są wtajemniczeni w ofertach obniżających koszty podróży. Takie coś da się stworzyć, jak się tylko chce, czego najlepszym przykładem jest kolej w Czechach. Tamtejsze České Dráhy obsługują wszystkie połączenia od osobówek po Pendolino, co więcej na każdą kategorię pociągów (których jest więcej niż w Polsce) obowiązuje jedna cena biletu. Uzupełnieniem oferty České Dráhy są spółki prywatne - Leo Express i Regio Jet w ruchu dalekobieżnym, oraz GW Train Regio w ruchu lokalnym w zachodnich Czechach.
Odpowiedz

#20
W Polsce mamy dość znaczący problem z organizacją transportu zbiorowego, zwłaszcza tego kolejowego. Z jednej strony jedno PKP przy jednoczesnej konkurencji byłoby możliwe - analogicznie jak w wielu miastach z komunikacją miejską, gdzie PKP pełniłoby funkcję organizatora transportu jednak właściwi przewoźnicy byliby wybierani w drodze przetargu. Powiedziałbym nawet, że wilk byłby syty i owca cała - nie mieliśmybyśmy problemu dezintegracji przy jednoczesnym zachowaniu typowej konkurencji. Z drugiej strony rodziłoby to jakieś patologie i problemy...

Integracja PKP jaką zapowiada Mamiński co do zasady jest w porządku - nie mniej nie wolno zapomnieć, że czasy kiedy kolej aby sprawnie funkcjonować musiała być pod znaczącą opieką państwa chyba już minęły...
Odpowiedz

#21
PKP z własnym taborem i kadrą miałoby wybierać przewoźnika w drodze przetargu? Nie ma szans zadziałać, bo kto by zasilał konkurencję? Poza tym przewozy zamawia marszałek, więc po co dodatkowy pośrednik w postaci PKP? Zaorać i zobaczyć co wyrośnie na tym łajnie.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#22
Podana przeze mnie powyżej wizja była mocno ogólna, oczywistym jest, że bez nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym i co za tym idzie finansowania nie ma to sensu.
Odpowiedz

#23
@ Adams, jeśli chodzi o pasażerów, którzy korzystają z kolei sporadycznie - dla nich wszystko powinno być proste i przejrzyste, natomiast jeśli chodzi o osoby takie jak ja, które korzystają regularnie z kolei to ważna jest wspólna taryfa itp. i tak jak sam napisałeś o wspólnej taryfie - też popieram tym niemniej uważam, że jest to kwestia zwykłego dogadania się przewoźników między sobą, a nie tego czy jest jedno PKP czy nie. Wg mnie gdyby znowu doszło do połączenia w jedno PKP to skończyłoby się kupowanie nowych EZT, remontowanie, bo po co skoro i tak kasę się dostanie, stąd ja trochę sceptycznie podchodzę do powrotu do jednego PKP - wiadomo, że zwykli Kowalscy przestaliby się gubić w KŚ, KD, KW itp. jednak czy to nie rodziłoby jakichś patologii... No i tak jak pisał Gżągal bez zmiany odpowiednich przepisów się nie obędzie.
Odpowiedz

#24
(04.02.2018, 11:43)SAP102 napisał(a): Wg mnie gdyby znowu doszło do połączenia w jedno PKP

Nie ma obawy - nie dojdzie. To, co skrupulatnie zburzono w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia OBECNIE JEST NIE DO ODBUDOWANIA.
Odpowiedz

#25
Być może i dobrze, że nie dojdzie bo tamto PKP też nie bez powodu nie cieszyło się dobrą renomą. Nie mniej integracja w ramach publicznych spółek kolejowych - jest jak najbardziej możliwa
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.