Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szafa sterująca przejazdem kolejowym
#1
Mój znajomy zwrócił się do mnie, czy byłbym w stanie wykonać projekt szafy sterującej i oprogramowanie przejazdu kolejowego. Całe sterowanie miałoby się oprzeć o któryś z popularnych sterowników z polskiego rynku. Chodzi oczywiście o obiekt rzeczywisty, a nie makietę, czy pracę magisterską. Jestem automatykiem, ale przemysłowym z 20 letnim stażem.

Mam jednak wątpliwości natury prawnej, czy mogę podjąć się tego zadania. Z tego co się zorientowałem do projektowania układów sterowania na kolei są potrzebne uprawnienia budowlane projektowe. Na pewno dotyczy to układów, gdzie przełącza się tory i ruch pociągów, czy również chodzi to o układy zabezpieczenia ruchu kolejowego, jak np. przejazdy?

Drugie moje pytanie dotyczy oprogramowania tego sterownika. Generalnie automatyk sterowania ruchem to zawód regulowany na który trzeba mieć uprawnienia z zakresu montażu itp., ale czy dotyczy to również programowania?
Odpowiedz

#2
(08.05.2017, 21:02)automatyk napisał(a): Mój znajomy zwrócił się do mnie, czy byłbym w stanie wykonać projekt szafy sterującej i oprogramowanie przejazdu kolejowego. Całe sterowanie miałoby się oprzeć o któryś z popularnych sterowników z polskiego rynku. Chodzi oczywiście o obiekt rzeczywisty, a nie makietę, czy pracę magisterską. Jestem automatykiem, ale przemysłowym z 20 letnim stażem.

Mam jednak wątpliwości natury prawnej, czy mogę podjąć się tego zadania. Z tego co się zorientowałem do projektowania układów sterowania na kolei są potrzebne uprawnienia budowlane projektowe. Na pewno dotyczy to układów, gdzie przełącza się tory i ruch pociągów, czy również chodzi to o układy zabezpieczenia ruchu kolejowego, jak np. przejazdy?

Drugie moje pytanie dotyczy oprogramowania tego sterownika. Generalnie automatyk sterowania ruchem to zawód regulowany na który trzeba mieć uprawnienia z zakresu montażu itp., ale czy dotyczy to również programowania?
Zawieracie panowie między sobą umowę cywilno - prawną...
Odpowiedz

#3
Z punktu widzenia prawa, możesz sobie projektować co chcesz i jak chcesz. Jeżeli będziesz chciał gdzieś to sprzedać czy użyć wówczas trzeba zdobyć między innymi dopuszczenie do eksploatacji wydawane przez UTK. Sam projektant musi posiadać wówczas uprawnienia budowlane w zakresie projektowania w zakresie urządzeń sterowania ruchem kolejowym. A ich zdobycie to też dość długa i ciężka ścieżka.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.