Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Warszawa Śródmieście
#1
Drodzy Forumowicze,

zwracam się do Was z małą prośbą :-) Jestem studentem Uniwersytetu Warszawskiego i przeprowadzam badania etnograficzne na dworcu śródmieście. Zbieram historie, opowieści i wypowiedzi osób związanych z dworcem śródmieście jako miejscem/"nie-miejscem". Bardzo chciałbym jednak uzupełnić moje badania o wypowiedzi z forum internetowego. Zależy mi na wypowiedziach osób, które dworzec śródmieście znają, pamiętają, czy też w jakiś sposób kiedyś go "użytkowały"/były z nim związane/miał on związek z ich pracą (jako pracownik kolei, podróżny, ochroniarz, czy w jakikolwiek inny sposób).  Mam nadzieję, że będzie to dla Was ciekawy temat i podzielicie się na forum paroma historiami, opowieściami, refleksami, wiedzą czy subiektywnymi odczuciami :-)

Bardzo interesują mnie na przykład kwestie:

- tego jak dworzec śródmieście wyglądał kiedyś - jakie biznesy, sklepy, punkty usługowe się tam znajdowały. Czy była tam np. jakaś restauracja/jadłodajnia dworcowa? Może ktoś pamięta?

- Jak dworzec ten prezentuje się z perspektywy pracownika kolei? Jest on chyba jednym z najczęściej uczęszczanych dworców w Polsce o sporym natężeniu ruchu. Czy praca na nim/z nim związana różni się jakoś znacząco od tej przy innych dworcach, czy posiada on swoją specyfikę z punktu widzenia pracowników kolei, np. kierujących pociągiem?

- Czy ktoś może pracował jako ochroniarz na dworcu śródmieście i mógłby podzielić się tym, jak wygląda ta praca w porównaniu do np. innych miejsc, gdzie zdarzyło mu się pracować?

- Czy macie jakieś własne, historie, opowieści, anegdoty związane z dworcem śródmieście, które zapadły Wam w pamięć i którymi chcielibyście się podzielić?

Mam nadzieję, że będzie to interesujący temat i będę wdzięczny za wszystkie wypowiedzi :-)


Zbigniew Bujak
Odpowiedz

#2
Kiedyś na Śródmieściu umówiłem się na randkę. W związku z tym, że do W-wy najczęściej jeżdżę autobusem, to miałem problem z odnalezieniem peronu środkowego... :-)

Poza tym jakieś 7 lat temu była tam bar wietnamski, ale w zeszłym roku go szukałem i zniknął. Szkoda, bo było tam jedzenie naprawdę ostre. :-)

Chciałbym dodać jako ciekawostkę, że na 99% na tym dworcu znajduje się najbardziej używany peron kolejowy w Polsce. Właśnie ten środkowy czyli peron 2. Większość ruchu lokalnego z Wiedenki i kierunków wschodnich wsiada i wysiada tam, choć teoretycznie jest to tylko peron dla wysiadających. Praktyka wygląda jednak inaczej bo z tego peronu najłatwiej dostać się z i do Metra. Żaden dworzec tak "ludny" dworzec w Polsce nie ma tak obleganego peronu. A te najważniejsze zaliczyłem wszystkie. Podobny jest tylko peron SKM w Gdańsku Głównym, ale to nie ta skala zjawiska jednak. :-)
Odpowiedz

#3
Zbigniew_25 napisał(a):Czy była tam np. jakaś restauracja/jadłodajnia dworcowa?
Restauracji nigdy nie było (bar wietnamski, wspomniany powyżej, to dla mnie nie restauracja).
Odpowiedz

#4
Pamiętam z przełomu lat '80/90, że jakiś "hot-dog/zapiekanka" był. Ale tylko okienko, restauracji czy baru nie było.
Odpowiedz

#5
Hot-Dogi to i dzisiaj są. A przynajmniej były rok temu. W takim saloniku prasowym w kierunku wschodnim.
Odpowiedz

#6
Luźno związane z dworcem jako takim, ale zawsze wspomnienie:

Pod koniec lat 1990-tych, we zewnętrznej wnęce jednego z budynków stacyjnych (chyba tego bliżej Emilii Plater? ), od strony Al. Jerozolimskich urzędował handlarz książkami u którego można było kupić nowe ksiązki po bardzo atrakcyjnych cenach.
Odpowiedz

#7
dak napisał(a):Pamiętam z przełomu lat '80/90, że jakiś "hot-dog/zapiekanka" był. Ale tylko okienko, restauracji czy baru nie było.

Okienka z bułami są nadal - na peronie 3. jest ich kilka.
Odpowiedz

#8
W tym tygodniu ma odbyć się spotkanie stołecznych urzędników z PKP PLK na temat budowy podziemnego połączenia dworca Śródmieście ze stacją metra Centrum. Efekt, według nieoficjalnych doniesień, może być jednak rozczarowujący. – Chcemy – jako gospodarz tego obszaru – zobaczyć, w jaki sposób kolejarze przewidują to połączenie i ewentualnie wspólnie wypracować rozwiązanie – mówi Michał Domaradzki, dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu w Urzędzie Miasta.

Szczegóły: Transport Publiczny
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przejście podziemne na przystanku Warszawa Śródmieście Mariusz W. 0 2 996 25.06.2014, 13:24
Ostatni post: Mariusz W.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.