Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Postępowanie maszynisty po wypadku z człowiekiem?
#1
Witam serdecznie, otóż mam pytanie jak w temacie, czy mógłby ktoś opisać krok po kroku postępowanie maszynisty pociągu pasażerskiego po takim zdarzeniu. Z gory dziękuje i pozdrawiam.
Odpowiedz

#2
Trzeba iść zobaczyć co się stało (wysłać kierownika do zobaczenia-jeśli jest), zgłosić dyżurnemu i dyżurny podejmuje decyzje co dalej. Jakby z przeciwka coś jechało to bym jeszcze radio-stopu użył.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#3
A czy maszynista w takim wypadku powinien podawać sygnał alarm ? Pytam gdyż słyszałem różne wersje ludzi którzy zdawali egzaminy. I jeszcze jedno pytanie odnośnie wyjazdu na tor lewy ze stacji posiadającej przy tym torze SEM. wyjazdowy na którym załóżmy nie można podać sygnału zezwalającego ani zastępczego i niema wskaźnika w24, czy w takim wypadku wystarczy rozkaz pisemny N a jeżeli tak to jakie działki.
Odpowiedz

#4
wi3lo napisał(a):Witam serdecznie, otóż mam pytanie jak w temacie, czy mógłby ktoś opisać krok po kroku postępowanie maszynisty pociągu pasażerskiego po takim zdarzeniu. Z gory dziękuje i pozdrawiam.
Przeczytaj sobie Instrukcję Ir-1(R-1), paragraf 78, ust. 1, 2, 4, 5 oraz Instrukcję Ir-8(R-3), paragraf 3.
wi3lo napisał(a):A czy maszynista w takim wypadku powinien podawać sygnał alarm ?
Przeczytaj sobie dokładnie w Instrukcji Ie-1(E-1), paragraf 15, ust. 1.

Przy wyjeźde na tor lewy, gdy jest semafor wyjazdowy, na którym nie można podać sygnału zezwalającego, Sz ani nie ma wskaźnika W24, wydaje się rozkaz pisemny N i wypełnia działki 1, 2 i 4.
Odpowiedz

#5
Kiedyś coś mi się obiło o uszy, że gdy maszynista potrąci (zabije) człowieka to nie wychodzi z lokomotywy do czasu przyjazdu psychologa, a obowiązek oględzin spada na kierownika pociągu.
Odpowiedz

#6
@rustsaltz: a jak podczas ogledzin, przez kierownika, cos nadjedzie? I co jak w skladzie nie ma kierownika (np.towarowy)?
Odpowiedz

#7
norbert napisał(a):a obowiązek oględzin spada na kierownika pociągu.

Szczególnie w pociągu towarowym Wink
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#8
pasqudek napisał(a):@rustsaltz: a jak podczas ogledzin, przez kierownika, cos nadjedzie? I co jak w skladzie nie ma kierownika (np.towarowy)?
Jak z przeciwka coś nadjeżdża to radio-stop od razu, bo może się okazać, że potrąconemu tylko nogę obcięło, a pociąg z przeciwka przerobi na mielonego. Jak zgłosisz dyżurnemu, że stoisz w tym i tym kilometrze, bo kierownik poszedł oglądać to dyżurny już wie co ma robić.


Cytat:obowiązek oględzin spada na kierownika pociągu.
Kierownik to generalnie jest człowiek, na którego spada wszystko Wink

Cytat:@rustsaltz: a jak podczas ogledzin, przez kierownika, cos nadjedzie? I co jak w skladzie nie ma kierownika (np.towarowy)?
Pytanie było o pociąg pasażerski. W pociągu towarowym idzie pomocnik, a gdy obsada jest jednoosobowa-po zabezpieczeniu pociągu idzie maszynista (wtedy nastawia się sygnał Pc6) oczywiście po zgłoszeniu dyżurnemu ruchu.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#9
@rustsaltz: dzieki.
Odpowiedz

#10
Ir-1
W przypadku najechania człowieka przez pociąg lub pojazd kolejowy znajdujący się w ruchu, pociąg ten lub pojazd należy zatrzymać i zgłosić wypadek dyżurnemu ruchu najbliższego posterunku. Dyżurny ruchu obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o wypadku pogotowie ratunkowe oraz najbliższą jednostkę Policji, z którą ustala zakres prowadzonych na miejscu czynności śledczych. Dalszy tok postępowania uzależnia się od decyzji organów ścigania.
do tego Ir-8
Lr3 w wersji PolMiedź Trans
Do czasu przybycia na miejsce zdarzenia członków komisji powypadkowej pracownik kolejowy, który zauważył zdarzenie, a w szczególności kierownik pociągu, kierujący pojazdem kolejowym powinien:
1) przekonać się, czy na sąsiednich torach może odbywać się ruch pociągów (manewry). jeżeli ruch nie może się odbywać, należy osłonić przeszkodę sygnałem „Stój”, a dla zbliżających się pociągów podawać sygnał „Alarm”, 2) udzielić pierwszej pomocy rannym, 3) zapobiec powstaniu i szerzeniu się pożaru, 4) zabezpieczyć ślady mogące mieć znaczenie dla ustalenia przyczyny wypadku i nie dopuścić do ich zatarcia, 5) podczas przewozu towarów niebezpiecznych stosować się do „wytycznych postępowania przy przewozie koleją towarów niebezpiecznych”.
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.kolejgniezno.cba.pl">www.kolejgniezno.cba.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz

#11
Ooo, Pol-Miedź też nie ogarnęło, że w pojedynczej obsadzie fizycznie nie ma możliwości osłonić miejsca zdarzenia i udzielania pomocy Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#12
Hmm...Czy sasiedni tor zawsze bierze udzial w wypadku/kolizji?
Odpowiedz

#13
pasqudek napisał(a):Hmm...Czy sasiedni tor zawsze bierze udzial w wypadku/kolizji?
Sąsiedni tor raczej nie "bierze" udziału w wypadku/kolizji, natomiast zdarza się, że w wyniku wypadku/kolizji zostaje naruszona skrajnia sąsiedniego toru.
Odpowiedz

#14
dziekuje serdecznie za odpowiedzi
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.