Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzrok na badaniach
#1
Witam mam zamiar starać się o zrobienie kursów a następnie pracę jako maszynista, mam natomiast pewne obawy z tym związane które mam nadzieje pomożecie rozwiać.

Głównie chodzi o badania wzroku, oko lewe mam perfekt, oko prawe widzi co i gdzie jest, ale z czytaniem już mały problem, natomiast np. tablice pseudoizochromatyczne odczytuje bez żadnych trudności.

I teraz tak, maszynista musi mieć wzrok bdb. mam kolegę maszyniste który twierdzi że z tym nie mam żadnych szans i drugiego w tej samej spółce który twierdzi że te badania to tak naprawdę lipa i np. on miał przeczytać aby 1 linijkę na jedno oko i powtórzyć wstecz na drugie...

Znalazłem również rozporządzenie ministra infrastruktury z 15 marca 2011 roku
"2. 2. W przypadkach astygmatyzmu wymagana jest
opinia lekarza okulisty. Osoby stosujące okulary
lub soczewki kontaktowe są okresowo badane
przez lekarza okulistę w ustalonych przez niego
terminach."

Czyli jeżeli dobrze to rozumiem, jakby co można mieć okulary? Jedynie trzeba częściej badać wzrok?

Wszystko to by było inaczej zwyczajnie nielogiczne ze wzrokiem mam tak od dzieciaka i nigdy mi to nie przeszkadzało zwyczajnie, mam prawko, wojskową kat A, zawodowi kierowcy np. tirów mogą mieć okulary a tu by mnie udupili?
Odpowiedz

#2
Ilu lekarzy tyle opinii.
Niech nas łączy honor i więź zawodowa!

Kiedyś zawód maszynisty to był szacunek, teraz wstyd.

Zestawienia pociągów
Odpowiedz

#3
Jasne, kto nie ryzykuje ten szampana nie pije, ale może ktoś zna chociaż jakiś przypadek czy dopuszczają kogoś w okularach czy soczewkach? Czy ten przepis jest martwy?
Odpowiedz

#4
W Warszawie na Nowogordzkiej w KMP przyjęli taką zasadę że nowo wstępujący ma przeczytać 3 rządek od dołu bez korekcji tzn. bez okularów/soczewek.
Odpowiedz

#5
A kto twierdzi, że maszynista nie może mieć okularów? Jak będą Ci robić problemy, to poskarż się do Rzecznika Praw Obywatelskich i zacytuj ww. rozp. min. infrastruktury.
Odpowiedz

#6
Właśnie o Warszawę chodzi kolego...

Odwołanie też jakiś sposób na ruszenie sprawy aby było wszystko w ramach rozporządzenia a nie ich widzi mi się.

Czyli tak na dobrą sprawę wiem tyle co wiedziałem. Big Grin

50/50 pójdę to zobaczę, dzięki chociaż za tyle.
Odpowiedz

#7
yahya napisał(a):A kto twierdzi, że maszynista nie może mieć okularów? Jak będą Ci robić problemy, to poskarż się do Rzecznika Praw Obywatelskich i zacytuj ww. rozp. min. infrastruktury.
Nowo wstępujący ma mieć zdrowie pierwszej kategorii a co za tym idzie wzrok, słuch ma być perfekt. Skarż pisz co chcesz ale rozporządzenie jasno mówi jakie są wymagania. Więc to Ty się skompromitujesz a nie zaskarżysz placówkiWink

Co inne jest jak już podchodzisz do badań okresowych. Wtedy są inne wymagania co do zdrowia - trochę łagodniejsze.
Odpowiedz

#8
W zamierzchłych czasach z kandydatami na pilotów też tak było, ale w ramach liberalizacji dziś mogą nosić okulary i nikt im nie może odmówić prawa wykonywania zawodu. Nie wiem, czy RPO się skompromituje walcząc w czyjejś sprawie i to nie jednostki, a raczej całkiem sporej grupy osób? Nie podejrzewam.

W poście na początku była mowa o astygmatyzmie. Tu już może być poważniejsza sprawa, bo jego źródłem nie jest wada samego wzroku, ale pewien "defekt mózgu". Oczywiście są różne stopnie tej przypadłości. Z poważnym astygmatyzmem to chyba dostaje się orzeczenie o niepełnosprawności, ale z lekkim to raczej nie. Bo inaczej masa osób nawet prawa jazdy by nie uzyskała. ;-D
Odpowiedz

#9
Jak tablice czytasz to problemu miec nie bedziesz (oczywiscie odpowiadajac scisle na pytania lekarza) badanie na dalekowzrocznosc to raczej sztuka.

Swoja droga jest to paranoja, ze lotnik moze miec okulary, a kolejarz nie...
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#10
Nie wiem będziem walczyć, tak czy inaczej badania przecież z tego co czytałem są przed przystąpieniem, więc się okaże i nie ryzykuje więcej jak czas i te kilka stów za badania raczej
Odpowiedz

#11
Jakimś cudem udało mi się przejść badania przed wykonaniem licenci maszynisty i ową licencje posiadam, ale badań na świadectwo już nie przeszedłem Sad W związku z tym mam pytanie do osób, które może coś wiedzą lub sami byli w podobnej sytuacji.

Mam wadę wzroku około -2,5 na lewe i prawe oko i lekki astygmatyzm. W rozporządzeniu pisze:

1) ostrość wzroku:
a) bez korekcji 0,8/0,8 w przypadku osób, które ubiegają się o licencję maszynisty, a dotychczas nie były uprawnione do wykonywania czynności maszynisty,
b) bez korekcji 0,5/0,5 lub 0,7/0,3 oraz z korekcją 1,0/0,5 lub 0,8/0,8 (korekcja ± 3,0 Dsph; ± 2,0 Dcyl) – w przypadku osób uprawnionych do prowadzenia pojazdów kolejowych, które ubiegają się o licencję maszynisty lub jej zachowanie. Wymagania dotyczą także osób ubiegających się o przywrócenie licencji maszynisty, które były uprzednio uprawnione do wykonywania czynności na stanowisku maszynisty;

Chcę iść na korekcje laserową i myślę, że przy mojej małej wadzie spokojnie mi ją wyzerują, ale jakie są wymagania co do wzroku dla nowych w branży po zabiegu korekcji laserowej? W rozporządzeniu o korekcji nic nie ma dla świeżaków..
Odpowiedz

#12
Po korekcji laserowej możesz iść bez przeszkód.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#13
Tylko najlepiej się nie chwalić tym że jest się po korekcji bo od razu wrogo lekarka jest nastawiona. W oku po miesiącu sama z siebie nic nie zauważy. Ja jak się przyznałem to telefony wykonywała przez pół godziny a potem robiła wszystkie jakie tylko mogła badania no i orzeczenie wydała tylko na pół roku bo wada zapewne powróci (jednak nie powróciłaWink)
Odpowiedz

#14
Ech... ja max po tygodniu pójdę na badania po zabiegu, bo taki wręcz warunek mam aby dostać się do CTL... Mam czas do około 15-20, a potem będą wydawane już skierowania na badania. Do końca tego tygodnia liczę na zabieg (na Ceglanej w Katowicach), ale to się okaże w poniedziałek na badaniach kwalifikacyjnych. To pewnie ta franca okulistka zauważy, że była robiona korekcja... (będę robił metodą najprawdopodobniej LASIK)
Odpowiedz

#15
Po tygodniu sam doskonale możesz nie widzieć. Jeszcze możesz mieć rozmazany obraz. Ale jak masz taki wymóg to musisz próbować. Powodzenia.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Praca jako nastawniczy a wzrok. mateuszcie23 1 2 622 15.03.2020, 08:59
Ostatni post: eu07-304
  Wzrok a edukacja - jak to w końcu jest Lato 0 2 887 06.04.2015, 22:28
Ostatni post: Lato

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.