Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toalety na polskich dworcach
#1
Wpisujmy tutaj ile kosztuje przyjemność skorzystania z toalet na naszych polskich dworcach. Często toalety są tak samo obskurne, jak i dworzec, a płacić trzeba słono za możliwość skorzystania. Najlepszym przykładem jest WC na dworcu Bydgoszcz Główna, w którym kafelki i armatura pamiętają pewnie jeszcze czasy, kiedy mnie nie było w planach, w najlepszym razie kiedy na pociąg mówiłem "bubu".

Bydgoszcz Główna: 2,50 zł.
Inowrocław: 2 zł. (dworzec tymczasowy, budynek dworca jest w trakcie remontu - jeszcze niedawno automat na klamce chciał zaledwie złotówkę, ale widać było za tanio)
Wrocław Główny: 2 zł.
Zielona Góra: 3 złote
Poznań Główny: 2,50 zł.

Dla porównania: na większości dworców belgijskich opłata za skorzystanie wynosi 0,5 euro, lub nie ma jej wcale. Zarobki przeciętnego Belga to ok. czterokrotność zarobków polskich. Dlaczego więc w Polsce korzystanie z WC jest tak drogie? Jak można to zmienić? Czy przesiadając się musimy być skazani na płacenie dość wysokich sum w razie potrzeby lub gorączkowe szukanie najbliższej galerii handlowej (pół biedy, jeżeli ta jest obok)?

Temat nie jest wcale taki błahy, bo to, o czym piszę co prawda chroni przed menelami, ale powoduje inne patologie, jak np. obszczane okolice dworców. Nie każdy wytrzyma do przyjazdu pociągu.
Odpowiedz

#2
A spotkaliście się z sytuacją, że inna cena jest za skorzystanie z kabiny, a inna z pisuaru? W Koluszkach tak jest. Jak dobrze pamiętam kabina kosztuje 2zł, a pisuar 1,5zł. Żenada jak dla mnie.
Odpowiedz

#3
W Poznaniu jest jeszcze większy absurd, że osoby o wzroście do 1,4 m nie płacą i zmuszone są do przechodzenia pod specjalnie do tego przygotowanym szablonem. Każdy wyższy choćby o 1 cm już musi płacić...
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#4
No z tym to ja się spotkałem akurat na jednej ze stacji NMBS - pisuar był bezpłatny, natomiast na kabinie w męskiej toalecie oraz na drzwiach do damskiej były zamontowane automatyczne babcie klozetowe (cena za skorzystanie: 0,5 euro) Tongue
Odpowiedz

#5
FAREN napisał(a):Nie jestem dokladnie pewien dokladnie gdzie to bylo ale juz taka sytuacja sie spotkalem, dno dna i tyle.... Dobrze ze jak zrobisz bardzo mocno nieladnie pachnaco to nie karza ci. doplacic za uzycie odswierzacza Tongue
Ja kiedyś w Koluszkach poszedłem, zapłaciłem za kabinę mimo, że mógłbym tylko za pisuar, załatwiłem potrzebę, wychodzę, a babcia klozetowa mnie się pyta: "Tak szybko?". Miałem ochotę powiedzieć: "Tak, tak szybko. Olałem deskę". :-D
Odpowiedz

#6
norbert napisał(a):spotkaliście się z sytuacją, że inna cena jest za skorzystanie z kabiny, a inna z pisuaru?
Tak. W Lublinie jest 2,90 za kabine, za pisuar złoty coś albo 2 zł, już dokładnie nie pamiętam.

W Wawie auto-babcie klozetowe 2 zł kasowały z tego co pamiętam.

Swoją drogą - w USA nigdy jeszcze nie widziałem płatnej toalety. Na dworcach jest zawsze darmowa toaleta. I to taka porządna, wielka, wchodzisz i jest kilkanaście kabin, kilka pisuarów, sporo zlewów, ogólnie jest dużo wszystkiego. Zawsze jak przyjeżdżam do Polski to mnie dziwi ten stan rzeczy że wszystko takie płatne na każdym kroku. :->
Odpowiedz

#7
ET40 napisał(a):Wpisujmy tutaj ile kosztuje przyjemność skorzystania z toalet na naszych polskich dworcach.
Mogą być dworce kolei podziemnej? ;-)
Kabaty, Natolin, Imielin, Stokłosy, Ursynów, Służew, Wilanowska, Wierzbno, Pole Mokotowskie, Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał, Dworzec Gdański, Plac Wilsona, Marymont, Słodowiec, Stare Bielany, Wawrzyszew, Młociny – 0 zł.

Można? Można.
Odpowiedz

#8
Stary dworzec PKS w Poznaniu - 3,5 zł. Nie żartuję.
Odpowiedz

#9
Warszawa Wschodnia - 2,50zł ale miałem takie ciśnienie, że w biegu mogłem źle zapamiętać Big Grin Toalety schludne, czyste, ale po remoncie spodziewałem się mimo wszystko czegoś lepszego Tongue
Odpowiedz

#10
syrenka napisał(a):Stary dworzec PKS w Poznaniu - 3,5 zł. Nie żartuję.
I później się dziwią, że z krzaków w mieście czuć szczynami...
Odpowiedz

#11
Stary Browar blisko Tongue
Odpowiedz

#12
Skąd ja to znam Big Grin Albo jeśli elf stoi Big Grin
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.kolejgniezno.cba.pl">www.kolejgniezno.cba.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz

#13
Katowice - 2,50 od strony Andrzeja nie warto korzystać po parenaścię metrów dalej jest toaleta za darmo, a w nowym dworcu się opłaca bo jest bardzo miło tam korzystać. Od nowej części można jeszcze skorzystać na 3 piętrze galerii za darmo

Jaworzno Szczakowa - Za darmo, tojtoj przed dworcem na przystanku autobusowym ale nie polecam raczej
Kolejowe Jaworzno Lubisz To ?
Odpowiedz

#14
Grodzisk Mazowiecki - ok. 2008 r. było bezpłatnie, standart wysoki (czysto, mydło w płynie, ręczniki papierowe; wtedy było świeżo po remoncie).
Opisywane powyżej stacje z bezpłatnym pisuarem, płatną kabiną via automat na drzwiach - to było ogólnie przyjęte na stacjach benzynowych w Niemczech Zachodnich w latach 1980-ych (chyba kabina kosztowała 50 fenigów).
Różna cena pisuaru i kabiny - to była w PRL norma szaletów publicznych , także dworcowych.
PRL-owska norma przewidywała, ze klient kabiny miał dostać 35 cm papieru. Gdy kiedyś reporter Życia Warszawy w przejściu podziemnym koło Rotundy PKO zakwestionował odcinek papieru 25 cm, babcia klozetowa zareagowała okrzykiem: "Niech cię żona podciera, f..." [do druku poszło bez kropkowania].
Romek_L
Odpowiedz

#15
Teraz babina by za taką odzywkę wyleciała z pracy ;-)
Jaro

Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Z polskich dworców znikają kasy biletowe. Nowe prawie nie powstają norbis97 5 3 987 15.05.2019, 18:20
Ostatni post: Koni
  Megafonistki i zapowiedzi pociągów na dworcach Gżągal 176 60 710 30.12.2015, 21:06
Ostatni post: DamianT
  Ochroniarze na dworcach kazio 29 10 886 11.10.2014, 19:56
Ostatni post: marcel_S
  WiFi na dworcach jarząbek019 17 8 487 08.09.2014, 09:17
Ostatni post: norbis97
  Facelifting polskich dworców przed EURO2012 mikrobart 1 2 652 26.05.2012, 16:31
Ostatni post: jarząbek019

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.