Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SM42 6Dg i zasady numeracji taboru zmodernizowanego
#16
No dobrze a wiesz jakie nowe numery otrzymają. Było 1500 teraz jest 1600 i co dalej? To właśnie nie ma sensu. Chyba że nastawiają się na olbrzymią liczbę modernizacji w PESIE i numeracji od 1200 wzwyż, co jest bardzo mało prawdopodobne.
Odpowiedz

#17
Dobrze, że zmieniają ich numery - w końcu to już inne loki. ;-) Jak już wcześniej ktoś napisał ze starej stonki została tylko rama. Może PKP zmieniłoby oznaczenie tego loka z SM42 na np. SM43 albo inny ? :-P Co wy na to ?? Bo po mojemu to nie jest jakaś tam modernizacja, ale totalna przebudowa SM42 na zupełnie inny lok. :-D
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#18
SM43 nie mo¿e byæ, bo jest ju¿ ST43 i to by oznacza³o rumuna po przeróbce na manewrówkê, najbli¿szy wolny numer to 49, taka seria obecnie nie istnieje chocia¿ na pocz±tku SP32 mia³y oznaczenie SP49 (dwa egzemplarze testowe mia³y sterowanie wielokrotne).
Odpowiedz

#19
Cinek, Obleśny Szczur, Niestety PKPowskie oznaczenia są pełne dobrze by było zastosowanie trzech liczb zamiast dwóch i tak mielibyśmy teraz Oryginalną SM420 i SM421, SM422 itd. jako jej kolejne modernizacje lub przebudowy. Choć i ten system szybko by się zapełnił w krótkim czasie bo serii i typów maszyn jest teraz od groma :-)
W normalnym przypadku powinno się zastosować małą literkę alfabetu np. SMa42 choć przy tylu modernizacjach to raczej chyba inną literkę powinna otrzymać ta seria może SMg42 :-D
Pozdrawiam kolejowo z Opola!
*ARTUR*
Odpowiedz

#20
Jeszcze taka ciekawostka że nie są to pierwsze modernizacje tego typu lokomotyw. 1996 ZNTK Piła zmodernizowała SM42-039 i oznaczyła SM42-2000 potem powstały jeszcze dwie Ls1000-001 i Ls1000-002 jeżdżą gdzieś u prywaciarzy. Nr 2000 miał być początkowo dla Rafinerii Gdańskiej lecz trafił ostatecznie na PKP gdzie stacjonował początkowo w MD Warszawa Odolany następnie w MD Zajączkowo Tczewskie(u mnie, i dobrze go pamiętam ze względu na kolorSmile) a potem trafił do MD Chojnice gdzie dokończył swojego żywota. Został skreślony ze stanu w 2009 roku jego los jest obecnie mi nie znany.
Odpowiedz

#21
Ale istnieje lokomotywa SM32 choć z SP32 nie ma nic wspólnego.
Odpowiedz

#22
MichałŁ, Ma kolega na myśli spalinowóz manewrowy 401Da :-)
Miała się nazywać SM31 i była by to poprawna numeracja serii po SM30 moc 350KM, ale jak wiemy została na to miejsce dana maszyna o znacznie większej mocy, Podobnie by było z SM04 gdyby nie fakt że nasz przemysł przerzucił się na większe pojazdy i do tego z przekładnią elektryczną prawie całkowicie zapominając o przekładni hydraulicznej i mechanicznej.
Dodam że na hydraulicznej przekładni jeździ się bardzo fajnie i na dodatek maszyna się słucha prawie tak dobrze jak parowóz 8-)
Pozdrawiam kolejowo z Opola!
*ARTUR*
Odpowiedz

#23
Dokładnie chodziło mi o 401Da z LHSu.
Arturze Wydaje mi się, że rozgraniczenie modyfikacji danej serii za pomocą innego zakresu numeru inwentarzowego też jest wystarczające. Ale i tak uważam że robienie na PKP swoich oznaczeń lokomotyw to głupota nie wystarczyło by oznaczenie fabryczne ? Z tego co mi wiadomo to tylko kolej nazywa każdy pojazd po swojemu(jeszcze nie widziałem żeby np jakiś PKS albo komunikacja miejska nadawała jakieś serie autobusom). Nawet prywatni przewoźnicy czy przemysł używają oznaczeń fabrycznych i jakoś żyją.
Odpowiedz

#24
W innych krajach również stosuje się własne oznaczenia nie widzę nic w tym dziwnego. Dla mnie właśnie dziwne jest stosowanie wielu oznaczeń dla jednej lokomotywy np. ET21,ET21M,3E/1, 3E. Takie rzeczy powinien ustalać UTK dla każdej serii lokomotyw własne oznaczenie. W Niemczech E189 to E189 i wszyscy się do tego stosują.
Odpowiedz

#25
Wejdą europejskie zasady oznakowania taboru to sytuacja się ucywilizuje, tylko jak będzie z numerami serii? Fabryczne?

MichaŁł więksi przewoźnicy nadają swoim pojazdom numery boczne, które identyfikują dany pojazd (patrz Gdynia, Warszawa).
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#26
Numer boczny możemy porównać z numerem inwentarzowym na kolei a nie z oznaczeniem serii.
3E 3E1 te lokomotywy akurat się różnią.
Odpowiedz

#27
303E i 4E to też rożne lokomotywy a noszą te same oznaczenia serii EU07. Dlatego niemiecki system bardzo mi się podoba wszystko jest tam poukładane. Każda lokomotywa która wjeżdża na teren Niemiec musi być oznaczona ich numerem serii, i tak na przykład rumuny z CTL otrzymały w Niemczech oznaczanie serii 252 wydane przez urząd EBA.
Odpowiedz

#28
Masz rację z tym unormowaniem oznaczeń
Myślę że cały bałagan jest też w tym ze niekonsekwentnie nadaje się te oznaczenia np. SM04 niby różni się tylko silnikiem a jest odrębna seria a nie powiedzmy SM03 z innym zakresem numerów a sm42 15xx czy ST44 12xx choć zakres zmian jest dużo większy ( sm42 zostało samo podwozie a w st44 nawet nie połączysz w trakcję wielokrotną ze starym gagarem) to są zakwalifikowane do starej serii
Ja rozumiem ze to pewnie wynika z tego że SM04 wprowadzono jako nową lokomotywę. A SM42 15XX czy ST44 12XX to jednak modernizacje
Odpowiedz

#29
Tak czy siak przydałyby się i u nas kryteria europejskie, które w jednoznaczny sposób określałyby i numerowały cały tabor kolejowy włącznie ze wszystkimi nowinkami technicznymi. Wówczas my hobbyści mielibyśmy pełne ręce roboty :-P
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#30
Newag napisał(a):6Dg dla PTK KOLTAR Sp. z o.o.

W dniu dzisiejszym została oficjalnie przekazana pierwsza z dwóch zmodernizowanych lokomotyw 6Dg dla PTK KOLTAR Sp. z o.o. z Tarnowa.

Konfiguracja i wyposażenie zmodernizowanej lokomotywy nie odbiega istotnie od lokomotyw tego typu dostarczanych przez Newag S.A. dla PKP CARGO S.A.

Następna zmodernizowana lokomotywa zostanie przekazana Spółce KOLTAR w listopadzie 2011

[Obrazek: DSC_0417.JPG]
[Obrazek: DSC_0405.JPG]
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Sad SM42 - pytanie inżynieryjne Garett 2 2 456 19.03.2021, 20:50
Ostatni post: Garett
  SM42 w PLK - ktoś wie coś więcej? MegaTVHD 2 2 639 17.04.2019, 01:15
Ostatni post: MegaTVHD
  Szukam zdjęć z kabiny sm42 blokmieszkalny 0 2 701 29.01.2019, 19:47
Ostatni post: blokmieszkalny
  SM42 Rafalx160 6 4 399 15.10.2017, 17:17
Ostatni post: rustsaltz
  SM42 Parę pytań odnośnie sterowania wołodyjowskiIC 6 6 671 26.08.2016, 11:41
Ostatni post: MichałŁ

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.