• 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czym jest Ilostan pojazdów trakcyjnych?
#1
24 grudnia 2012 r. to dzień ważny pod wieloma względami. Oprócz atmosfery zbliżających się świąt miłośnicy kolei powinni odczuć także atmosferę ważnego dla nich wydarzenia. Otóż – po prawie roku pracy, setkach godzin spędzonych przy tworzeniu stosownych narzędzi, setkach błędów i propozycji usprawnień zgłoszonych przez testerów ukazał się Ilostan Pojazdów Trakcyjnych przygotowany przez społeczność ForumKolejowe.pl.

Dostępny jest pod adresem <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.forumkolejowe.pl/ilostan">www.forumkolejowe.pl/ilostan</a><!-- w -->

Czym jest nasze narzędzie? IPT to baza wszelkich danych o pojazdach, które pojawiały się na polskich torach dawniej, pojawiają się teraz oraz pojawić się dopiero mają zamiar. Projekt zakłada zebranie istotnych danych na temat taboru w jednym miejscu. I tak – typowa ilostanowa karta pojazdu zawiera dane o historii przydziałów danej jednostki, o historii jej napraw, malowań, przebytych wypadkach. Dowiedzieć się możemy także o tym, co ciekawego przytrafiło się danemu pojazdowi podczas jego pracy – do tego służy pole „Zdarzenia”.

Można by rzec – nudno, same literki i cyferki. Nic bardziej mylnego. IPT to także autorski, napisany od zera skrypt galerii zdjęć, który jest dostosowany do wymagań tego typu bazy. Teraz dane o rewizji to nie tylko data - do wpisu można dołączyć stosowne zdjęcie – wtedy każdy zobaczy, jak wygląda dany pojazd aktualnie. A co, jeśli chcemy sięgnąć do historii? IPT pozwala na dodanie zdjęć historycznych.

Przy skrypcie działa także galeria filmów – dla miłośników oglądania kolei w ruchu.
Projekt Ilostanu Pojazdów Trakcyjnych powstał z potrzeby uporządkowania olbrzymiej wiedzy, jaką posiadają polscy miłośnicy kolei w jednym miejscu – dla wygody nas, hobbystów oraz ludzi, którzy po prostu chcą zobaczyć, jaką historię ma pojazd, którym codziennie dojeżdżają do pracy lub szkoły.

Projekt jest otwarty na każdego. Jeśli widziałeś pojazd po naprawie, byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia, wypadku, zrobiłeś piękne zdjęcie czy nagrałeś niebanalny film – możesz się tym z nami podzielić! Każdy użytkownik ForumKolejowe.pl może zalogować się do ilostanu (danymi z forum – ilostan nie wymaga oddzielnego konta) i dodać dane. Po akceptacji moderatora ilostanu pojawią się one na karcie danego pojazdu i będą widoczne dla każdego.
Dla ułatwienia korzystania z IPT powstała seria filmów instruktażowych przygotowana przez pitagorasa23, dostępna na kanale ForumKolejowe.pl na portalu YouTube.

Nic nie byłoby możliwe, gdyby nie wytrwała i genialna praca twórcy wszystkich narzędzi i programistycznej otoczki ilostanu – Przemysława Szkatuły, junior-administratora ForumKolejowe.pl znanego jako „przem710”. Warto nadmienić, że wszystkie narzędzia z których korzysta projekt są autorskie – każda jedna powstała w głowie Przemka, on też przelał ją na tysiące linii kodu.

Jeśli projekt budzi Wasze zainteresowane, drodzy Państwo – zapraszamy na jego stronę: <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.forumkolejowe.pl/ilostan">www.forumkolejowe.pl/ilostan</a><!-- w --> Wszelkie propozycje zmian i zastrzeżenia prosimy składać w specjalnym temacie na ForumKolejowe.pl
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
  Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Czym jest Ilostan pojazdów trakcyjnych? - przez mikrobart - 23.12.2012, 12:23

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Osoby odpowiedzalne za Ilostan Dominik Piotrowicz 0 1 915 19.03.2018, 21:22
Ostatni post: Dominik Piotrowicz
  Zasady dodawania i tagowania zdjęć [Ilostan] Dominik Piotrowicz 0 15 007 16.03.2018, 22:40
Ostatni post: Dominik Piotrowicz
  Ilostan Pojazdów Trakcyjnych na Facebooku Dominik Piotrowicz 4 3 021 20.07.2016, 17:54
Ostatni post: pitagoras23
  Regulamin projektu Ilostan pojazdów trakcyjnych mikrobart 0 6 895 23.12.2012, 12:01
Ostatni post: mikrobart

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości