Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Najpiękniejsze polskie dworce kolejowe
#1
Widzę, że temat bardzo szybko sie rozwinął. Myślę, że niedługo zabraknie nam miejsca na serwerze :-P . Dlatego proponuje wziąść temat z drugiej strony: Najpiękniejsze dworce Polski. ;-) Co wy na to? Ciekawe ile postów byłoby w tym temacie Smile :mrgreen:
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#2
Cinek, no to śmiało, zakładaj! Wcale nie jest tak źle, ja bym kilka takich znalazł, choćby pod względem architektonicznym ;-)
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#3
Oj tak.Gdańsk Główny ,Skierniewice ,Kołobrzeg
Odpowiedz

#4
Wydzieliłem Wink
Najpiękniejszym dworcem pod względem architektonicznym i funkcjonalnym jest dla mnie dworzec Wrocław Główny. Piękny na zewnątrz, obszerny i dobrze zaprojektowany w środku, tunel peronowy po środku hallu dworcowego, dużo miejsca, będzie jeszcze piękniej po remoncie, gdy otworzy się dla pasażerów piętro 1.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#5
Tak zgadzam się Wrocław Główny a po generalnym remoncie będzie jeszcze piękniejszy a ciekawe co będzie na 1 piętrze
Odpowiedz

#6
a może też wymienilibyśmy parę urokliwych stacji?

dla mnie jedną z najpiękniejszych na opolszczyźnie jest Szydłów (Szydłow Śląski z taką nazwą tez można się spotkać), niegdyś węzeł kolejowy z linią do Lipowej Śląskiej (obecnie używna w ruchu towarowym do Graczy), podczas wczorajszego Ekspresu Dętego miałem okazję ją zwiedzić, na stacji pracują mili ludzie więc nie było problemu z zwiedzaniem budynku dyżurnego/nastawni. i do tego ten łuk na wjeździe na stację od strony Nysy a zaraz z lewej widać linię z Lipowej Śląskiej z wysokim nasypem a w nim zrobiona dołem droga(wiadukt kamienny) :-)
Odpowiedz

#7
U mnie również najpiękniejszym dworcem jest Wrocław Główny. Piękny dworzec wg. Angielskiego Gotyku Tudorów co czyni go wyjątkiem pod względem dużych dworców na całym świecie, cały budynek jest przemyślany, bo w końcu budowany przez Niemców. Równie ciekawe są legendy którymi jest okryty Wrocławski dworzec główny, jakże jego zagadkowe podziemia o których słyszy się nie raz. Sam nie mogę już się doczekać końca remontu Dworca który nareszcie odzyska jakże piękny efekt!
Volenti non fit iniuria
Odpowiedz

#8
Dworzec w Lublinie jest wg mnie jednym z najpiękniejszych dworców w Polsce. Zbudowano go w neorenesansowym stylu, stojąc na zewnątrz widzimy jego attykę oraz półokrągłe wieżyczki przed wejściem, pomalowano go na beżowy kolor. Wnętrze zaskakuje nowoczesnością, utrzymane jest w modernistycznym stylu.
Odpowiedz

#9
A ja czuję wyjątkowy sentyment do dworca w Żywcu. Ma on swój urok. Niby nie jest najnowszy, ale ogólnie wcale nie jest tak bardzo zaniedbany. Duży hol, kasy, bar (z piwkiem ;-) ), kładka nad torami. W sumie jest nieźle utrzymany. Może dlatego, że jest on na trasie międzynarodowej z Czadcy, Żliny do Katowic. Polecam na wakacyjne wycieczki :-)
No i jako dziecko spędziłem na nim z rodzicami dużo czasu.
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#10
Cinek napisał(a):A ja czuję wyjątkowy sentyment do dworca w Żywcu. Ma on swój urok.

tak jak wogule okolice Żywca i samo to miasto, mam tam rodzinę, lubię przyjeżdżać tam na wakacje w tym też się wybieram tylko szkoda że na linii do Suchej Beskidzkiej przez okres wakacji KKA :-x
Odpowiedz

#11
Moim zdaniem najpiękniejsze dworce są w Kwidzynie i w Malborku. Z zewnątrz dworzec w Kwidzynie wygląda moim zdaniem pięknie świetnie prezentuje się też kładka dla pieszych , ale z wewnątrz już lepiej nie mówić... Z poczekalni zrobili "ciucholand" , kasy pozamykane i ogólny syf... W Malborku jest o wiele lepiej w końcu to już bardziej ruchliwa stacja Smile. Budynek z wyglądu podobny do tego w Kwidzynie w środku zadbany...
Odpowiedz

#12
Ładny jest też dworzec w Chojnicach, zadbany jest również Sosnowiec Główny.
Odpowiedz

#13
Bartek, Również jechałem tym pociągiem impreza była udana a Szydłów jest piękną stacją nadal węzłową były plany utworzenia tam kolei drezynowej ale niestety nic z tego nie wyszło poddobnie jak w Białej.
Ja polecam stacje Opole Główne stacja i dworzec podobny innego dworca na pomorzu.
Fajną stacją jest też Murów nieraz koledzy i ja pojawiamy się tam drezynkami, niestety coraz trudniej tam dojechać bo złomiarnia na szlaku robi swoje, ale dla wytrwałego drezyniarza i brak szyn na odcinku 500metrów to nie problem.
Fajną stacją ale trochę zaniedbaną są Głubczyce budynek dworca przypomina kształtem parowóz, mamy nadzieje w tym roku wjechać na stacje pociągiem lub choćby drezynkami, narazie walka z krzakami na trasie trwa :-)
Fajną stacją są Racławice śląskie jest tam obrotnica zasilana napędem parowym 8-) lub ręcznym obydwa napędy nadal sprawne TKp przetestował parowy dwa lata temu, a drezyniarze w zeszłym roku przetestowali ręczny wielokrotnie :-)
Stacja Pokój też ma swój urok jest to typowo leśna mała stacyjka z bocznicami do pobliskich zakładów drzewnych niestety nieczynna (linia: Opole-Jełowa-Namysłów).
Pozdrawiam kolejowo z Opola!
*ARTUR*
Odpowiedz

#14
*ARTUR* napisał(a):Bartek, Również jechałem tym pociągiem impreza była udana
wiem że pan jechał bo rozmawialiśmy :-)

Tak jak Pan napisał Racławice też mają swój klimat,a do tego przyczyniają się rowniez ludzie z Raclawic, zapraszam wszytskich na parowozem po pograniczu Polsko-czeskim to się przekonają 21-22 sierpnia, na dworcu w Głubczycach miałem być okazję w kwietniu (nakręcilem nawet krótki filmik), obecnie patrzac na dworzec oraz torowisko naprawde jest żal że tak można było zapuścić to,
Odpowiedz

#15
kaktus napisał(a):zadbany jest również Sosnowiec Główny.
Aczkolwiek wandale ostatnimi czasy ostro wzięli się do roboty. Niestety, ogromny minus dla dworca to nie działające pragotrony i słabo oznakowana kasa.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Katastrofalne dworce Polski Mark 44 22 105 15.03.2018, 18:59
Ostatni post: PeKaP
  Najpiekniejsze dworce kolejowe masovian 15 8 250 24.01.2018, 15:50
Ostatni post: matiii743
  Nieczynne dworce / stacje kolejowe w Wielkopolsce - prośba arlequin 6 3 819 19.06.2016, 23:16
Ostatni post: ET40
  Dlaczego dworce są takie duże? marcel_S 9 5 026 14.10.2014, 21:04
Ostatni post: puma2091
  Tyskie dworce rustsaltz 3 3 430 30.07.2013, 07:15
Ostatni post: MichałŁ

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.