Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowy dworzec w Tychach
#1
2,5 mln zł przeznaczą Tychy na remont wydzierżawionego dworca

03.03. Katowice (PAP) - 2,5 mln zł przeznaczy w tym roku samorząd Tychów na remont dworca, wydzierżawionego właśnie na 29 lat od kolei. W przyszłym roku w pobliżu ma ruszyć budowa wielopoziomowego parkingu, gdzie w cenie biletu na pociąg będzie można zostawić auto.



O sfinalizowaniu umowy w sprawie dzierżawy dworca przez miasto poinformowała w środę Paulina Jankowska z biura prasowego PKP SA. Rzeczniczka tyskiego magistratu Grażyna Piechota przekazała PAP, że miasto zwiększyło początkowo planowaną kwotę na odświeżenie dworca z 1,5 mln zł do 2,5 mln zł.

Kwota ta została zapisana w tegorocznym budżecie. Miasto po zinwentaryzowaniu wyposażenia dzierżawionego obiektu i przygotowaniu planu działań przystąpi do prac - jeszcze w tym roku. Jak wyjaśniła Krawczyk, najpierw będzie to dokładne wysprzątanie budynku, zakładane jest też odnowienie toalet.

Według informacji przedstawicieli kolei, wydzierżawiony przez miasto budynek głównego tyskiego dworca został oddany do użytku w 1972 r. Ostatnie prace remontowe wykonywano tam w latach 2006-2009. Obejmowały one m.in.: remont dachu, malowanie holu, instalację systemu monitoringu i przebudowę instalacji wodociągowej.

Przejęcie i modernizacja dworca to jeden z projektów związanych z usprawnieniem i unowocześnieniem komunikacji w ponad 130-tysięcznych Tychach oraz poprawą połączenia tego miasta ze stolicą regionu, Katowicami. Miasto wyda na całe to przedsięwzięcie ponad 48 mln zł - z czego 85 proc. ma pochodzić ze środków Unii Europejskiej.

Od grudnia 2008 r. położoną w śródmieściu stację Tychy Miasto łączy z Katowicami reaktywowana linia kolejowa, obsługiwana głównie przez nowoczesne szwajcarskie pociągi. W przyszłym roku, w ramach unijnego projektu, ruszyć ma budowa dwóch wielopoziomowych parkingów dla kierowców, którzy dalej pojadą koleją. Powstać mają też kolejne miejskie przystanki linii.

Jeden z parkingów działających w systemie powstanie przy tyskim lodowisku, drugi przy dworcu kolejowym na najstarszym tyskim osiedlu - A. W Tychach osiedla oznaczone są kolejnymi literami alfabetu. Utrzymane w podobnym klimacie do krakowskiej Nowej Huty osiedle A zaczęto budować w latach 50. ubiegłego wieku, po decyzji ówczesnych władz PRL o rozbudowie miasta.

Niezależnie od projektu transportowego miasto przygotowuje rewitalizację osiedla A. Charakterystyczna zabudowa tego miejsca zyska wówczas nowe elewacje, planowana jest też modernizacja infrastruktury. Blask odzyskają stojące między niewysokimi blokami socrealistyczne rzeźby.

Przekazywanie dworców kolejowych w wieloletnią dzierżawę lub sprzedaż ich samorządom to część strategii PKP, zmierzającej do poprawy stanu polskich dworców. Dotychczas w ten sposób samorządy przejęły ok. 80 obiektów.

W woj. śląskim samorządy dzierżawią już m.in. dworce: Tychy Zachodnie, Katowice Ochojec i Katowice Dąbrówka Mała. W innych regionach to m.in. dworce w Milanówku, Giżycku czy Bystrzycy Kłodzkiej. W dzierżawionych przez samorządy obiektach powstają np. siedziby straży miejskiej, ośrodki kultury czy zakłady opieki zdrowotnej.

W Polsce jest ponad 2,6 tys. dworców, z czego ok. 1,2 tys. czynnych. Kolej jest właścicielem i zarządcą zdecydowanej większości z nich. Przedstawiciele PKP SA wskazują, że przekazywanie w dzierżawę lub sprzedaż należących do spółki obiektów to element programu jej oddłużenia, a także sposób pozyskiwania środków na przebudowę i modernizację innych dworców

Do 2012 roku PKP SA mają wydać na ten cel ponad 670 mln zł. Modernizacje finansowane są z funduszy Unii Europejskiej (236 mln zł), budżetu państwa (353 mln zł) i środków własnych spółki (102 mln zł). Proces inwestycyjny obejmuje prawie 40 dworców kolejowych we wszystkich regionach kraju.(PAP)

mtb/ mab/ je/

RSS
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#2
To jest możliwe tak samo jak modernizacja Katowic Piotrowic do 200km/h ;D
Odpowiedz

#3
Ekipy remontowe są już na dworcu w Tychach. Zaczęło się już coś dziać. Na razie remontowana jest hala dworcowa, ale z gadki z budowlańcami wyszło, że przejście podziemne, teren wokół dworca oraz perony także moją zacząć remontować jeszcze w tym roku :-D No nieźle.... Zobaczymy, jak będzie wyglądał "produkt finalny" ;-)
Czekam z niecierpliwością :-P
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#4
Cinek, porób trochę zdjęć ;-) Do kiedy mają się wyrobić?
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#5
Z tego co wiem prace moją się zakończyć w 2012.
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#6
Prace wewnątrz i na zewnątrz dworca zostały chyba już zakończone. Dworzec zyskał nową kolorystykę (fasada budynku), nowe okna no i kibelki oraz poczekalnię.
Dużo pracy czeka jeszcze ekipy przy peronach oraz przejściu podziemnym. No ale jak zaczęto remont, to z pewnością ukończy się go z zadawalającym skutkiem (mam nadzieję )
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#7
Nie natknąłem się na żadne zdjęcia z przebiegu remontu, szkoda, że remontowcy nie podpatrzyli sposobu prezentacji rezultatów remontu Wrocławia Gł.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#8
Dworzec w Tychach to pikuś w porównaniu z Wrockiem :lol:
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#9
Remont budynku dworca w Tychach już został ukończony ;-) Efekt w sumie jest niezły. Na dworcu wymieniono okna, zmieniono fasadę budynku no i "dopieszczono". :-) Otwarto także posterunek straży miejskiej. Zostało do wyremontowania przejście podziemne no i co najważniejsze - perony i torowiska. Choć w przypadku Tychów użytkowany jest w zasadzie tylko peron 2. Obok dworca znajdowała się szkoła - już jej nie ma. Została wyburzona. Na jej miejscu UM Tychy ma wybudować "centrum przesiadkowe" no i wielopoziomowy parking. Jestem ciekawy efektu finalnego. 8-)
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#10
A propos, oczekiwałem kiedyś z koleżanką na autobus (centrum przesiadkowe Tongue) w Tychach, troszkę zimno było, więc ulokowaliśmy się w budynku. Jakież było nasze zdziwienie, gdy naszym oczom ukazała się... mysz biegnąca "na przestrzał" hali dworcowej. Może gryzoń sympatyczny, ale trochę kompromituje wykonawców i zarządcę.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#11
Ta wiadomość nie dotyczy samego dworca w Tychach, ale...
Trwają prace budowlane przy budowie trzech nowych przystanków kolejowych na trasie Tychy Miasto (jeden nawet wcześniej) - Tychy. Prezydent Tychów dostał pieniądze z UE, troszkę dołożył z kasy miasta i...
Przystanki w kierunku do Tychów już stoją, mają już wkopane słupy oświetleniowe, na całej trasie wymieniono wszystkie zużyte podkłady... Coś się dobrego dzieje :-) Dodam, że finalnie pociągi z Tychów Miasta czy też Tychy Lodowisko - bo tak chyba się będzie nazywał ten przystanek moją kursować aż do Dąbrowy Górn. w ramach jakiegoś tam planu z EU. Fajnie moim zdaniem, że Tychy poszły w bardzo tym kierunku. Na razie linię tą która wydłużona jest do Sosnowca ze względu na remont dworca w K-cach obsługują PR-y ale docelowo marszałek woj. śl. chce przejąć tą linie w ramach KŚ. Na początku do K-c jeździły Flirty, no ale zostały przesunięte na trasę z Gliwic do Częstochowy, a naszą obsługują zmodernizowane kible, które psują się na potęgę hiehie :lol:
Dwa pozostałe przystanki to Tychy Grota-Roweckiego i Tychy Bielska, no i zapomniałem dopisać o zmodernizowanym przystanku Tychy Zachodnie.
W następnym roku PKP PLK chcą tą linię wydłużyć do Bierunia Starego, a w następnych latach do Nowego, Oświęcimia, a finalnie do Krakowa :-P No ale to pieśń dość dalekiej jak mi się wydaje przyszłości. :->
Reasumując Tychy zainwestowały kasę w Kolej i oto chodzi :-P Oby więcej było takich działań ;-D

Ciekawostką jest to, że KŚ oprócz wymienionych 3 flirtów (4 jest w naprawie po wypadku pod Tychami) zakupiły 9 Elfów z tego do końca roku mają otrzymać pozostałe sztuki, 2 kible po modernizacji (jeden z Kolei mazowieckich) na 2 kolejne rozpisany został przetarg no i największa niespodzianka - KŚ zamówiło 2 traxxy z 9 wagonami !!! To będzie widok !!! 8-) hiehie.
Tak więc się dziej - można powiedzieć śmiało, że chyba dobrze... ;-)
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#12
Raczej Traxxy to nie będą na Tychy śmigać, ale to inna bajka Tongue. Poza tym ciągle zastanawiam się, jaki jest sens budowania przystanków co 500 metrów?

Może jak się PLK tak rozpędzi z modernizacjami to jakiś pośpiech się na Tychy Miasto trafi? Big Grin
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#13
Traxxy racze będą obsługiwać połączenie Częstochowa - Wisła Głębce ;-)
Co do sensu budowy przystanków co 500 metrów - z tego co wiem to w przyszłości kolej ma wyeliminować do niezbędnego minimum autobusy do K-c. Poza tym przystanki te budowane są z myślą dowożenia pracowników na Fiata więc Bielska, Grota, Lodowisko są jak najbardziej dobrymi przystankami. Poza tym prezydent Tychów chce aby KŚ, które od 11 grudnia będą obsługiwały tą trasę zakupiły szynobusy na tą trasę. Nie trzeba będzie wtedy elektryfikować odcinka z Miasta do Bierunia :-P Poza tym są tańsze w użytkowaniu ;-)
Mój znajomy pracuje w KŚ - powiem szczerze mają BARDZO ambitne plany, a znając upór marszałka śl. to wykoleguje on PR-y na rzecz KŚ, stopniowo odkupi tabor, infrastrukturę i myślę, że za parę lat KŚ będą miały podobną siłę jak KM na Mazowszu. Pod warunkiem, że nie zmieni się polityka wewnętrzna 8-)
Jeśli masz pytania odnośnie GKW to napisz do nas na gg: 31183487 - odpowiemy na pytania :))
Odpowiedz

#14
Szkoda tylko, że za upór marszałka płacimy wszyscy razem... Ale w tym temacie już dyskutujemy Wink. Połączeniu do Oświęcimia kibicuję jak najbardziej, może szanowny marszałek przypomni sobie o mojej linii Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#15
Pan marszałek woli tylko łakome kąski ;-)
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Goleniów] Nowy dworzec Linia424 4 3 890 07.12.2015, 16:31
Ostatni post: Linia424
  Spółka Dworzec Polski i nowy podział dworców mikrobart 19 8 500 16.02.2012, 19:46
Ostatni post: Maciej

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.