Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozrząd w parowozach
#1
Witam   Smile
Nie wiem czy dobry dział, nie wiem nawet czy dobre forum, ale to jedno z niewielu aktywnych o tematyce kolejowej Confused

Oto moje pytanie:
Jak przedstawia się sytuacja rozrządu w PAROWOZACH. Który typ: płaski czy tłoczkowym uważacie za lepszy, jakie są ich wady i zalety?. Z góry dzięki za odpowiedzi Smile Wink
Odpowiedz

#2
Rozrząd o suwakach płaskich to rozwiązanie starsze konstrukcyjnie, nie nadaje się do wysokich ciśnień pary - z tego względu było stosowane do maszyn budowanych plus-minus do końca XIX. w. Najdłużej przetrwało chyba w niektórych parowozach konstrukcji austriackiej, trafiały się parowozy sprzężone z suwakami tłoczkowymi przy cylindrach wysokiego ciśnienia, a płaskimi - przy cylindrach niskiego ciśnienia.
Chyba jedyna zaletą suwaków płaskich była prosta konstrukcja. Wadą - zdarzało się, że bywały odrywane od ściany komory suwakowej.
Zalety suwaków tłoczkowych:
-większa szczelność
-możliwość jednoczesnej pracy jako wyrównywacz ciśnień (dotyczy suwaków Trofimowa).
Sugeruję poczytać książkę pt. Parowóz autorstwa Stefana Fleszara (lub identyczną tematycznie Teobalda Neumanna), tam to zagadnienie jest omówione.
Co do innych forów - jeszcze jest www.parowozy.net, z tym, że obecnie mało aktywne, ale za to z działem technicznym (opisy różnych serii parowozów i budowa różnych podzespołów parowozu).
Warto też zajść na www.750mm.pl - co prawda tam działają głównie pracownicy kolejek wąskotorowych, ale mają dobry dział techniczny, no i tam piszą fachowcy, którzy znają parowozy nie tylko z teorii, np. Kucyk, mający uprawnienia maszynisty parowozu, przez kilka lat pracował w tym charakterze.
Ad meritum -poza rozrządem suwakowym w parowozach spotykało się również rozrząd zaworowy. Najbardziej się ZTCW rozprzestrzenił we Włoszech i Francji.
W Polsce były tylko jednostkowe parowozy eksperymentalnie wyposażane w zawory (ZTCP Ok22 i OKl27, ze stawidłem Wysłoucha, vide książka B. Pokropińskiego "Parowozy normalnotorowe dla kolei polskich i przemysłu").
Z koleżeńskim Rp-1
-RomekL
Romek_L
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.