Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Wyprawienie pociągu za pociągiem - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forumdisplay.php?fid=95)
+--- Dział: INFRASTRUKTURA I RUCH KOLEJOWY (https://www.forumkolejowe.pl/forumdisplay.php?fid=66)
+---- Dział: STEROWANIE RUCHEM KOLEJOWYM (https://www.forumkolejowe.pl/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Wątek: Wyprawienie pociągu za pociągiem (/showthread.php?tid=6601)



Wyprawienie pociągu za pociągiem - Enigmen - 10.06.2018

Witam, mam do was pytanie czy jest możliwe wyprawienie pociągu za pociągiem na blokadzie półsamoczynnej? Jeżeli ten pierwszy nie dotarł jeszcze do sąsiedniego posterunku? Jeżeli tak, to jakby to miało wyglądać? Dodam, że chodzi tu o tor czynny nie zamknięty.


RE: Wyprawienie pociągu za pociągiem - Paweł Piotr - 10.06.2018

Nie jest możliwe. Proszę sobie poczytać paragraf 22 instrukcji Ir-1(R-1).


RE: Wyprawienie pociągu za pociągiem - Enigmen - 10.06.2018

No własnie też myślałem, że nie jest ale komisja egzaminacyjna oblała mojego znajomego na takim pytaniu, powiedział, że nie ma możliwości wyprawienia takiego pociągu, komisja uważała inaczej, i kolega będzie musiał egzamin poprawić. Dlatego pytam was tutaj jak to jest.


RE: Wyprawienie pociągu za pociągiem - kazio - 11.06.2018

Ale pkt 5 tegoż paragrafu mówi
Cytat:Pociągi tego samego kierunku jazdy powinny kursować po torze
szlakowym w odstępach posterunków następczych, tzn. że na każ-
dym torze danego szlaku względnie odstępie (jeżeli szlak jest
podzielony na odstępy) może równocześnie znajdować się tylko je-
den pociąg. Wyjątek od tej zasady dopuszczalny jest w przypad-
kach jazdy na widoczność (§ 32)
lub jazdy po torze zamkniętym.



RE: Wyprawienie pociągu za pociągiem - Paweł Piotr - 11.06.2018

(11.06.2018, 19:25)kazio napisał(a): Ale pkt 5 tegoż paragrafu mówi
Cytat:Pociągi tego samego kierunku jazdy powinny kursować po torze
szlakowym w odstępach posterunków następczych, tzn. że na każ-
dym torze danego szlaku względnie odstępie (jeżeli szlak jest
podzielony na odstępy) może równocześnie znajdować się tylko je-
den pociąg. Wyjątek od tej zasady dopuszczalny jest w przypad-
kach jazdy na widoczność (§ 32)
lub jazdy po torze zamkniętym.
A zatem proszę - oto treść paragrafu 32, pkt. 2 - co z tego wynika?


RE: Wyprawienie pociągu za pociągiem - Enigmen - 13.06.2018

Dobrze Panowie, czyli nie ma takiej możliwości, a jak to by było z manewrami, na blokadzie polsamoczynnej? Jest możliwość wyjazdu manewrami poza granice stacji jeżeli chwile wcześniej wyjechał przed nami pociąg? (Tor nie jest przystosowany do ruchu dwukierunkowego)


RE: Wyprawienie pociągu za pociągiem - rustsaltz - 13.06.2018

Tak, za pociągiem można wyprawić manewr w odległości 500 metrów i 3 minuty (o ile dobrze pamiętam).


RE: Wyprawienie pociągu za pociągiem - Lokermat - 13.06.2018

Z prędkością do 20 km/h przy dobrej widoczności bodajże.


RE: Wyprawienie pociągu za pociągiem - Enigmen - 13.06.2018

A jakiś rozkaz od dyżurnego? Czy tylko informacja ustna?


(13.06.2018, 10:08)rustsaltz napisał(a): Tak, za pociągiem można wyprawić manewr w odległości 500 metrów i 3 minuty (o ile dobrze pamiętam).
Mi się wydaje, że 2 minuty, tak jak przy torze zamkniętym.


RE: Wyprawienie pociągu za pociągiem - Enigmen - 13.06.2018

A jakiś rozkaz od dyżurnego? Czy tylko informacja ustna?


(13.06.2018, 10:08)rustsaltz napisał(a): Tak, za pociągiem można wyprawić manewr w odległości 500 metrów i 3 minuty (o ile dobrze pamiętam).
Mi się wydaje, że 2 minuty, tak jak przy torze zamkniętym.


RE: Wyprawienie pociągu za pociągiem - Paweł Piotr - 14.06.2018

Ustne zezwolenie dyżurnego ruchu (paragraf 12, ust. 5 Ir-1[R-1]).


RE: Wyprawienie pociągu za pociągiem - Enigmen - 14.06.2018

Znasz cała instrukcje ruchową na pamięć, że tak paragrafami rzucasz? Big Grin Czy po prostu szukasz w niej odpowiedzi przed napisaniem posta? Smile