Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Przyklęk w autobusach niskopodłogowych - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: KOMUNIKACJA MIEJSKA I AUTOBUSOWA (https://www.forumkolejowe.pl/forum-23.html)
+--- Wątek: Przyklęk w autobusach niskopodłogowych (/thread-3001.html)

Strony: 1 2


- Excelsior - 14.12.2012

Ostrowianin napisał(a):rysiogeniusz, Nie ulega to wątpliwości, że to powinien byś standard. Niestety nie jest przez co dzieją się takie dziwne sytuacje.

Powiem ci Kuba, nawet jeśli dany pojazd ma ułatwienia gwarantuję ci w 90% że nie zostaną użyte, głównie przez lenistwo kierującego - przykład rampy w autobusach miejskich. To samo w szynobusach. Kierownikom nie chce się, bo złapią plecy.


- Gżągal - 14.12.2012

Czy ja wiem czy w pojazdach komunikacji miejskie nie są używane? Zależy to zapewne od regulaminy danego przedsiębiorstwa i chęci kierowcy, jednakże dotychczas tylko raz spotkałem się z sytuację kiedy kierowca powiedział, żeby osoba towarzysząca sama podniosła rampę.


- Excelsior - 14.12.2012

W MZK Konin jeszcze nigdy nie spotkałem się z sytuacją aby wysunięto rampę. Jedynie używano przyklęku.


- loony - 14.12.2012

Nigdy się jeszcze nie spotkałem żeby we Wrocławiu albo w Lesznie kierowca nie wystawił rampy kiedy jest ona potrzebna. On ma taki obowiązek. A nawet jakby spróbował nie wystawić, to myślę, że pasażerowie by tam ładny lincz zrobili.


- Lutek - 14.12.2012

W Poznaniu zdarza się, że nie pomagają niepełnosprawnym dostać się do autobusu.


- Ostrowianin - 14.12.2012

Excelsior, W końcu po coś te rampy są. Jedno jest pewne wszystko zależy od kierowcy. W MZK Ostrów raczej używają. Autobus ,,klęka" gdy wsiadają matki z wózkiem, bądź też starsze osoby.


- loony - 14.12.2012

Ostrowianin napisał(a):Autobus ,,klęka" gdy wsiadają matki z wózkiem, bądź też starsze osoby.
We Wrocu normalka praktycznie przy każdym przystanku, i nie musza wysiadać starsze osoby czy wózki. Zazwyczaj kierowca opuszcza prawą stronę i każdy zadowolony.


- Ostrowianin - 14.12.2012

loony, U Nas też na każdym przystanku autobus lekko się pochyla, ale takie poważniejsze obniżenie ma miejsce w ww/ sytuacjach. Zresztą stało się to tak bardzo naturalne, że człowiek praktycznie na to już uwagi nie zwraca.


- psim - 14.12.2012

Excelsior napisał(a):głównie przez lenistwo kierującego - przykład rampy w autobusach miejskich. To samo w szynobusach. Kierownikom nie chce się, bo złapią plecy.

Interesująca teoria z tym lenistwem. W ZTM Warszawa w miejskich autobusach zwykle "się chce", zresztą ostatnio nawet zostało to uregulowane regulaminem i wręcz "musi się chcieć" (choć już wcześniej chyba raczej nie bywało z tym problemów).

To chyba po prostu kwestia ogólnego nastawienia do klienta w danym przedsiębiorstwie. Jak doły widzą że wierchuszka zlewa klienta (jaskrawy przykład - KZK GOP?), to same robią to samo. I odwrotnie - jak widzą, że klient się liczy, to o niego dbają.

Natomiast przyklęk autobusu jest w Warszawie raczej rzadkością. Nie ma takiego obyczaju. Dlatego tak bardzo zdziwiło mnie, że w Berlinie kierowcy autobusów miejskich wykonują go praktycznie zawsze.


- ET40 - 15.12.2012

Może przyklęk nie zawsze działa? Niektóre autobusy w Warszawie są wiekowe, a niskowejściowe Jelcze chyba takiego bajeru w ogóle nie posiadają. W Bydgoszczy też przyklęk to dziś rzadkość, kierowcy robią to tylko wtedy, kiedy widzą osobę z wózkiem dziecięcym lub mającą trudności z poruszaniem się, a i wtedy nie zawsze. Kilka lat temu przyklękanie stosowano znacznie częściej.


- Ostrowianin - 15.12.2012

ET40, No ale w Bydgoszczy bardzo rzadko widać Solarisy. Za każdym razem jak jestem mam szczęście zobaczyć mercedesa lub leciwe volvo.


- ET40 - 15.12.2012

Te leciwe Volvo mają taki bajer jak przyklęk, na pewno B10L, czy B10BLE też mają - nie pamiętam, ale chyba też. Solarisy jeżdżą na 69 (obsługa: Mobilis). Czy Mercedesy Citaro i nowsze Conecto mają przyklęk - tego to ja już nie wiem.


- Lutek - 15.12.2012

No wiadomo, że mają Smile


- flanker - 15.12.2012

ET40 wszystkie wrocławskie Citaro ładnie "klękają" :-) Co do Volvo to tutaj nie wiem...


- ET40 - 15.12.2012

Co do Volvo to jest tak, jak piszę:
B10L mają przyklęk
B10BLE najprawdopodobniej też, ale od kilku lat kierowcy po prostu rzadko to stosują i nie jestem sobie w stanie przypomnieć, czy również w tym typie autobusów jest możliwy przyklęk
7000A mają na pewno
B10MA nie mają, bo to autobusy wysokopodłogowe.