Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Centralna Magistrala Kolejowa - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-95.html)
+--- Dział: INFRASTRUKTURA I RUCH KOLEJOWY (https://www.forumkolejowe.pl/forum-66.html)
+--- Wątek: Centralna Magistrala Kolejowa (/thread-162.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


- przem710 - 07.10.2011

Wątpię aby jakikolwiek maszynista świadomie przekraczał Vmax.


- JONIN_EZT - 07.10.2011

Zawsze mógł nadrabiać opóźnienia :-P


- Fred - 12.10.2011

Panowie pytanko- Czy po wprowadzeniu ETCS poziom 2 w Polsce na jakiejś linii będzie system automatycznego sterowania hamowaniem i przyspieszaniem bez ingerencji maszynisty? Coś jak AFB w Niemczech. Bardzo proszę o wasze opinie


- Mannerheim - 12.10.2011

System na wzór AFB (u nas coś takiego było testowane - UPZ czyli Układ Prędkości Zadanej) może byc stosowany na każdej linii, nie trzeba do tego celu żadnej kabinówki czy ETCS. To zależy wyłącznie od tego czy dany pojazd jest wyposażony w taki system.


- Fred - 12.10.2011

Coś powaliło mi się, chodzi mi o sterowanie lokomotywą za pomocą systemu ETCS że tak powiem. Przed odjazdem wprowadza się dane składu do komputera pokładowego- długość składu,l. osi itp. W systemie jest "wgrany" szlak czyli różnorakie zwolnienia. ETCS zezwala na jazdę z Vmax np. 160 km/h i wyświetla się komunikat o zwolnieniu do 100 km/h, maszynista nic nie robi a maszyna sama zwalnia do 100 po czym sama przyspiesza po przejechaniu ograniczenia. Czy takie cuda będą możliwe w Polsce? Kurde sam nie wiem co napisałem więc nie karćcie mnie jak nie zajarzycie o co mi chodzi Smile


- JONIN_EZT - 13.10.2011

Fred napisał(a):Coś powaliło mi się, chodzi mi o sterowanie lokomotywą za pomocą systemu ETCS że tak powiem. Przed odjazdem wprowadza się dane składu do komputera pokładowego- długość składu,l. osi itp. W systemie jest "wgrany" szlak czyli różnorakie zwolnienia. ETCS zezwala na jazdę z Vmax np. 160 km/h i wyświetla się komunikat o zwolnieniu do 100 km/h, maszynista nic nie robi a maszyna sama zwalnia do 100 po czym sama przyspiesza po przejechaniu ograniczenia. Czy takie cuda będą możliwe w Polsce? Kurde sam nie wiem co napisałem więc nie karćcie mnie jak nie zajarzycie o co mi chodzi Smile

Sam ECTS poziomu 1 już na to pozwala. Że wgrane dane z kilometrów już umożliwiają sterowanie loka, ale jedynie w przypadku przekroczenia prędkości do hamowania nagłego.

Wyczytałem, że ECTS 2 poziomu ma być instalowany na Gdańsk - Warszawa. Po co? dla wydawania kasy szczerze mówiąc, bo taki system się nadaje tylko na CMK i na przyszłego Ygreka. Czy to się sprawdzi do końca to tego nie wiem.
Ten system to tzw ruchomy odstęp blokowy, jeżeli skład jest w obszarze bezpiecznym to dostaje na bieżąco informację jaką powinien mieć Vmax, w miarę zbliżania się do składu przed Vmax jest obniżana, jeżeli przekroczy się obszar bezpieczny to LCS przejmuje całą sterowność składu [regulacja prędkości i hamowanie].


- Fred - 14.10.2011

LCS przejmuje całą sterowność składu tak jak napisałeś po przekroczeniu obszaru bezpiecznego, ale w przypadku kiedy przekracza się ten obszar to maszynista dostaje jakąś informację że musi zwolnić i ma na reakcję określony czas po czym system sam zwalnia w przypadku braku reakcji czy od razu system rozpoczyna hamowanie?


CMK idzie w kierunku KDP - pitagoras23 - 14.11.2011

Centralna Magistrala Kolejowa – zwana CMK lub potocznie „Ceemką” – została zaprojektowana na przełomie lat 60. i 70., po czym wybudowana w latach 1971-1977 jako jedna z trzech pierwszych linii dużych prędkości w Europie – obok Direttissimy Rzym – Florencja i LGV Paryż – Lyon. Wprawdzie w pierwszej fazie obsługiwała jedynie ruch towarowy. Ciekawostką jest, że zastosowano na niej semafory kształtowe), ale jej geometria została pomyślana do zastosowania jako przyszłościowa linia high speed o prędkości co najmniej 250 km/h. Dziś docelowo przyjmuje się dla CMK prędkość maks. 300 km/h. Jest to jak najbardziej możliwe, gdyż nasza magistrala geometrycznie przypomina linię Paryż – Lyon, na której prędkość maks. wynosi 300 km/h (odcinkowo w terenach podgórskich 270 km/h).

źródło: Rynek kolejowy


Pomyślne testy ETCS na CMK - Adams - 05.06.2012

Między 21 a 25 maja 2012 r. na Centralnej Magistrali Kolejowej testowany był Europejski System Sterowania Pociągiem. Testy przebiegły pomyślnie i wykazały niemal bezbłędne działanie całego systemu.

Więcej: Kurier Kolejowy


- pitagoras23 - 05.06.2012

A wcześniej, jak Husarz rozpędzał się do 200km/h to takiego testu nie było? Przecież bez tego systemu taka jazda była by niemożliwa?


- przem710 - 05.06.2012

Dlaczego niemożliwa? To była jazda testowa oparta na innych zasadach, poza tym wtedy system ETCS jeszcze nie istniał.


- pitagoras23 - 05.06.2012

Myślałem, że przy prędkościach >160km/h sygnalizacja kabinowa jest obowiązkiem.


- przem710 - 05.06.2012

Jest, ale tak jak pisałem to była jazda testowa jest oparta na innych zasadach.


- przewoz - 05.06.2012

Cytat:wykazały niemal bezbłędne działanie

Przy bezpieczeństwie ruchu kolejowego jest albo bezbłędnie albo wcale.


- Adams - 13.06.2012

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do wprowadzenia na Centralnej Magistrali Kolejowej prędkości 200 km/godz. W ramach tych działań poza instalacją systemu ERTMS pierwszego poziomu i przebudową obiektów inżynieryjnych jeszcze w tym roku zostanie wykonane m.in. podbicie torów oraz reprofilacja szyn i rozjazdów, a także przebudowa stacji Szeligi.

Więcej: Rynek Kolejowy