Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
[Poznań] MPK/ZTM - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: KOMUNIKACJA MIEJSKA I AUTOBUSOWA (https://www.forumkolejowe.pl/forum-23.html)
+--- Wątek: [Poznań] MPK/ZTM (/thread-1494.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


- Maciej - 20.10.2012

Autobusy MPK do prywatyzacji? http://www.epoznan.pl/news-news-35932

Ta liczba w filmiku widniejąca obok głowy prezesa MPK mówi sama za siebie. MPK wozi poznaniaków już od 132 lat, a teraz zamierza się sprzedać autobusy, a stąd już tylko krok do prywatyzacji części tramwajowej. Głupota nie zna granic. Czy nie lepiej zrobić tak jak w Warszawie? Pozostawiamy miejskiego przewoźnika, ale wprowadzamy konkurencję. To rozwiązałoby problem wysokich kosztów.


- TOMEKKOT - 20.10.2012

Nowe zdjęcia zajezdni na Franowie widzianej z lotu ptaka:
[Obrazek: 20121013mpkfranowo219.th.jpg]
[Obrazek: 20121013mpkfranowo230.th.jpg]


- Maciej - 20.10.2012

A propos jeszcze podwyżek w ZTM Poznań, zrobiłem małe działanko matematyczne. Porównałem ceny Warszawy i Poznania, które miałyby obowiązywać od 2013 r. (w Warszawie podwyżka już pewna). Bilet 20' w Warszawie po podwyżce miałby kosztować 3.40 zł. Bilet 15' w Poznaniu - 2.80zł. W przeliczeniu, gdyby bilet warszawski był 15-minutowy, kosztowałby 2.55 zł. Czysta matematyka. A porównajmy systemy komunikacyjne obu miast i środki na nią przeznaczane. I tu, i tu wygrywa Warszawa.


- sphinx - 20.10.2012

Nie widać tam czasami Newagu na mieście? Czyżby znowu przycichło?


- TOMEKKOT - 24.10.2012

sphinx, Najwyraźniej przycichło, bo nie widać go żeby jeździł zarówno w dzień jak i w nocy.

A tak obecnie wygląda słynna poznańska "Dziura Toruńska"
[Obrazek: s5040508.th.jpg]


- pitagoras23 - 24.10.2012

Zmiany w komunikacji miejskiej od 5 listopada

Tuż po okresie Wszystkich Świętych, od 5 listopada w związku z budową wiaduktu pod III ramę komunikacyjną ulicą Grunwaldzką, od Ronda Jeziorańskiego do Junikowa będą jeździć autobusy "za tramwaj". Swoje trasy zmienią tramwaje linii nr 5, 6, 8, 11, 14, 15 i 18. Zawieszone zostanie kursowanie "jedynki" i "trzynastki", zaś "czternastką" nie dojedziemy już z Łazarza do Bałtyku. Zarząd Transportu Miejskiego chce bowiem "odciążyć" ulicę Dąbrowskiego, którą kursuje obecnie sześć linii tramwajowych.Ponadto ZTM zmieni trasę autobusów linii nr 45, które będą wydłużone do Kaczej oraz zamiast ulicą Bukowską pojadą przez Przybyszewskiego i Marcelińską.

źródło: www.lazarz.pl


- pitagoras23 - 25.10.2012

1. Z drożyzną całkowicie się zgadzam. Nie dawno była podwyżka, a niedługo szykuje się kolejna.
2. Czy niedostępna? Autobusy dojeżdżają w wiele miejsc i kumulują się na głównych centrach przesiadkowych, aczkolwiek wiele tramwajów dubluje się, jeżdżą tymi samymi trasami. Przykładowo też niektóre odcinki sieci nie są wykorzystywane. Przykładowo brakuje bezpośredniego tramwaju z Wilczaka na Dębiec/Junikowo, z Dębca na Miłostowo/Franowo itd.
3. Przez remonty wiadomo, że wszystko się wydłuża, ale jeszcze wpływ na opóźnienia mają korki oraz to, że kierowcy nie przestrzegają bus-pasów i stawiają na torach tramwajowych.
4. Oczywiście przedłużenie linii z Zawad na Wschód jest wskazane, ale jakoś nic nie wskazuje na takie posunięcie w najbliższym czasie.
5. Taryfy i promocji ja nie znam w ogóle. Wiem tylko tyle, co mam czyli sieciówkę, ale nie mam pojęcia jakby sobie obniżyć ceny biletów.
7. Co masz na myśli mówiąc o gnębieniu?


- Maciej - 25.10.2012

pitagoras23 napisał(a):7. Co masz na myśli mówiąc o gnębieniu?

Powinieneś zapytać - co pan redaktor Głosu Wlkp. miał na myśli. :-P "Głos" argumentuje to tym, że co chwila podnosi się ceny sieciówek, a kupują je stali klienci właśnie.

Zadałem sobie trud policzenia ile rodzajów biletów istnieje w Poznaniu. Odpowiedź - uwaga - 127. Dla porównania na stronie ZTM Warszawa naliczyłem ich 35.


- pitagoras23 - 25.10.2012

No jak przyjechałem do Poznania to sieciówka kosztowała około 40 zł, teraz jest to już 50zł. Ciekawe ile będzie kosztować od stycznia.
A podnoszenie cen to na pewno zła droga, aby podnieść wpływy ze sprzedaży biletów.


- Maciej - 25.10.2012

pitagoras23 napisał(a):5. Taryfy i promocji ja nie znam w ogóle. Wiem tylko tyle, co mam czyli sieciówkę, ale nie mam pojęcia jakby sobie obniżyć ceny biletów.

Jedyna oferta, która może by ci pasowała to "12+1" - osoba, która będzie kupowała bilety imienne sieciowe 30-dniowe przez 12 kolejnych miesięcy (łączna przerwa pomiędzy okresami ich obowiązywania w skali 12 miesięcy nie będzie większa niż 5 dni), ma prawo do otrzymania jednego bezpłatnego biletu imiennego sieciowego 30-dniowego w najtańszej strefie biletowej spośród tych na które kupowała bilety w ciągu wcześniejszych 12 mies.


- Lutek - 25.10.2012

pitagoras23 napisał(a):No jak przyjechałem do Poznania to sieciówka kosztowała około 40 zł, teraz jest to już 50zł. Ciekawe ile będzie kosztować od stycznia.

66 zł
___________

No racja 56zł, pomyliło się na kalkulatorze ;]


- pitagoras23 - 25.10.2012

Maciej napisał(a):Jedyna oferta, która może by ci pasowała to "12+1" - osoba, która będzie kupowała bilety imienne sieciowe 30-dniowe przez 12 kolejnych miesięcy (łączna przerwa pomiędzy okresami ich obowiązywania w skali 12 miesięcy nie będzie większa niż 5 dni), ma prawo do otrzymania jednego bezpłatnego biletu imiennego sieciowego 30-dniowego w najtańszej strefie biletowej spośród tych na które kupowała bilety w ciągu wcześniejszych 12 mies.

Tyle, że ja doładowuje KOM- Kartę. Tam to też obowiązuje?

Lutek napisał(a):66 zł

16 złotych podwyżki :-O
To są chyba jakieś jaja... To ja chyba sobie w grudniu kupię od razu na pół roku sieciówkę.


- Maciej - 25.10.2012

Lutek napisał(a):66 zł

No jak? Tu: http://epoznan.pl/news-news-35867-Spada ... a_podwyzka napisane jest, że normalna sieciówka będzie kosztować 113 zł, więc ulgowy powinien 56.50 zł kosztować.

pitagoras23 napisał(a):Tyle, że ja doładowuje KOM- Kartę. Tam to też obowiązuje?

Teraz nie wiem, ale spróbuję się dowiedzieć i dam ci znać. ;-)


Potężna zajezdnia tramwajowa wielka jak 24 boiska piłkarskie - pitagoras23 - 28.10.2012

W całym Poznaniu są dokładnie 493 zwrotnice, natomiast w nowej zajezdni na Franowie jest ich aż 330. To dobrze pokazuje, jak potężną jest inwestycją. Otwarty jest już pierwszy budynek, oddzielony od pozostałej części budowy. Cały kompleks gotowy będzie pod koniec przyszłego roku - wyjaśnia Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK Poznań.

Docelowo w zajezdni zmieści się 150 tramwajów. W największej poznańskiej zajezdni, przy ulicy Głogowskiej, mieści się ich zaledwie 63. Nowy obiekt zajmie w sumie 17 hektarów. Nie każdy jednak potrafi sobie wyobrazić, jak wielka to powierzchnia. Tymczasem wszystkie funkcjonujące w Poznaniu zajezdnie mają łącznie 12 hektarów.

Do wyobraźni bardziej przemawia jednak inne porównanie - z boiskiem na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej. Na terenie zajedni na Franowie zmieściłyby się bowiem aż 24 place do gry!

źródło: TVN24


- Maciej - 31.10.2012

PEKA wg nowego dyretkora ZTM lekiem na bolączki poznańskiej komunikacji: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... wiaze.html

Dość absurdalna argumentacja, w końcu, tak jak napisane jest w dalszej części artykułu - PEKA nie sprawi, że tramwaje przestaną się spóźniać, a bilety przestaną drożeć.