Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
[Poznań] MPK/ZTM - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: KOMUNIKACJA MIEJSKA I AUTOBUSOWA (https://www.forumkolejowe.pl/forum-23.html)
+--- Wątek: [Poznań] MPK/ZTM (/thread-1494.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


- pitagoras23 - 01.11.2012

Dobrze PEKA owszem ułatwia życie, ale też trzeba ją raz na jakiś czas doładować. Druga sprawa, ciekawe czy posiadacze biletów sieciowych (od miesięcznych wzwyż) również będą musieli ją odbijać przy kasowniku (bez pobierania pieniędzy za przejazd) -> tak jak to ma miejsce np. w Kaliszu, gdzie osoba mająca kartę i jej nie odbije to jedzie jak bez biletu.
Ja sobie tego nie wyobrażam, szczególnie w godzinach szczytu, gdzie dostać się do tramwaju czy autobusu to sukces..


- mikrobart - 01.11.2012

We Wrocławiu karty miejskiej odbijać nie trzeba i jest to rewelacyjne wyjście. Żadnych kolejek do kasowników, podczas kontroli kontrolerzy posiadają czytniki, skanują nimi UrbanCard i wiedzą, czy mam ważny bilet.

Dodam, że UrbanCard to chyba lekki wzór dla Poznania - we Wrocławiu można z tą kartą parkować, wypożyczać rower miejski, pójść na basen itp.


- pitagoras23 - 01.11.2012

W Poznaniu też kontrolerzy mają czytniki i to jest bardzo dobre rozwiązanie. Mam nadzieję, że po tych zmianach nie trzeba będzie latać do kasowników.

Druga rzecz to UrbanCard we Wrocławiu. Jak w ostatnią sobotę wracałem z Jaworzyny Śląskiej to kierownik pociągu pytał się pasażerów składu IR Galicja czy mają tę kartę. Ciekawe dlaczego o to pytał?


- Adams - 01.11.2012

mikrobart napisał(a):Dodam, że UrbanCard to chyba lekki wzór dla Poznania - we Wrocławiu można z tą kartą parkować, wypożyczać rower miejski, pójść na basen itp.

Podobną funkcję pełni Krakowska Karta Miejska. Dodatkowo KKM pełni także rolę karty płatniczej dla osób posiadających konto w BRE banku.


- pitagoras23 - 02.11.2012

Mieszkańcy poznańskiego osiedla Chartowo mogą korzystać z nowej trasy tramwajowej, z tunelem i eleganckimi przystankami, jednak do pełni szczęścia brakuje im biletomatów. Niestety, automatów na przystankach nie będzie jeszcze kilka najbliższych miesięcy.

Przyczyną jest zaplanowana na połowę przyszłego roku wymiana biletomatów na nowsze, obsługujące Poznańska Elektroniczną Kartę Aglomeracyjną. Ustawianie aparatów, które są obecnie używane, wobec podjętej produkcji nowych, byłoby niepotrzebnym marnotrawstwem. Tym bardziej, że w użyciu są też – i dobrze się spisują - mobilne biletomaty w tramwajach.

źródło: Kurier Kolejowy


- pitagoras23 - 05.11.2012

Przez ponad ćwierć wieku pętla tramwajowa "Budziszyńska" była miejscem garażowania tramwajów, zarówno liniowych, jak i tych wycofanych już z eksploatacji. Wraz z oddaniem hali postojowej w nowej zajezdni na Franowie i zamknięciem ul. Grunwaldzkiej dla tramwajów, historia tego miejsca dobiegła końca.

Kiedy na początku października oddano do użytku halę postojową na nowej zajezdni Franowo, skierowaliśmy wszystkie pojazdy. Tory odstawcze na Budziszyńskiej były czynne do niedzieli 4 listopada 2012 r. W poniedziałek, 5 listopada odłączono napięcie w sieci trakcyjnej i tym samym zakończył się pewien etap w komunikacji miejskiej w Poznaniu.

źródło: Kurier Kolejowy

Dobra jest taka centralizacja postoju taboru miejskiego, jednak bardzo łatwo doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego w mieście, gdyż wystarczy jakaś awaria na nowo wybudowanym odcinku od os. Lecha do Franowa i żaden tramwaj nie wyjedzie w trasę.


- Maciej - 09.11.2012

usunięty.


- kolejfan - 10.11.2012

Wg mnie ten artykuł, to jest po prostu szukanie dziury w całym.

Owszem sam zauważam, że ostatnio coraz częściej zdarzają sie awarie tramwajów (niemalże codziennie). Ale nikt nie wspomni o tym, że reakcja służb technicznych jest szybka i raczej po kilkunastu minutach udaje się ożywić "rozkraczony" tramwaj. W innych miastach trwa to sporo dłużej.

Czy można zwalić winę na Kaponierę? po części można, ale mozną było też lepiej urządzić siatkę połączeń, by nie odłączać połnocnej części od południowej. Totalną głupotą było dla mnie puszczanie 5, 12 i 16 na Sobieskiego, o tej samej porze. Przecież te 3 linie jadą niemalże z tej samej części miasta i jechały po kolei za sobą. Teraz niby 5 przetrasowali na Piątkowską, ale czy nie mogli po prostu puscić przez Jadwigi i zeby zawracała na zajezdni na Głogowskiej?

Ja nie narzekam na poznańskie mpk, a dlaczego? Bo uważam że jest dobra (nie idealna), gdyż w porównaniu do mpk Gniezno, to 100 lat do przodu.

Nie da sie dogodzić, ale sądze, że niektórzy to są po prostu zbyt wygoniccy i najlepiej jakby tramwaj podjeżdżał im pod drzwi domu o godzinie, której on chce.

NIe krytykuję nikogo, tylko wyrażam swoją opinię.
Pozdrawiam.


- pitagoras23 - 13.11.2012

Podpisy przeciwko podwyżkom. Dyrektor ZTM: "Mam to w nosie"

3,5 tys. osób poparło do wtorku obywatelski projekt uchwały w sprawie zamrożenia podwyżek cen biletów jaką zaplanowano na początek roku w Poznaniu. Do środy podpisy zbierane będą przy moście Teatralnym. - To wszystko jest sztucznie rozdmuchane. Ilość protestów mam w nosie - mówi jednak bez ogródek dyrektor ZTM Łukasz Domański.

Podwyżkę biletów zaplanowano na styczeń. Cena biletów 15-minutowych ma wzrosnąć z 2,60 zł do 2,80 zł, natomiast za 30-dniowy bilet sieciowy zapłacić mamy nie 99 zł a aż 113 zł.

źródło: tvn24

Jednym słowem SKANDAL. Ten człowiek w ogóle nie powinien w takim razie być dyrektorem. Jeśli chce spowodować jeszcze większy odpływ pasażerów to jest na najlepszej drodze ku temu.


- Maciej - 13.11.2012

Powiem tak. Część osób narzekała na Kupsia, że taki siaki i owaki jest, że wreszcie trzeba wybrać nowego dyrektora, bo Kupś nie może być bez końca p.o. i proszę. Mamy takiego, który ma wszystko w nosie, który powtarza jakby mu się w mózgu płyta zacięła, że PEKA rozwiąże wszystkie problemy, nawet spóźnianie się tramwajów zniknie, bo będzie PEKA wg niego. Doprawdy, facet kompromituje siebie i cały ZTM. Na konferencji co do której link podałem, były dyrektor ZTM stwierdził, że "skoro pan Domański nie jest w stanie się obronić, to sam go obroni" :lol:

Cytat:Dlaczego na wielu przystankach są wywieszone nieaktualne mapy tras autobusów i tramwajów?

„Aktualne mapy znajdują się na naszej stronie internetowej. Idziemy z duchem czasu, stare pokolenie wymiera, a 90 proc. to teraz nowe pokolenie, które korzysta z Internetu.”
:-O Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać...

Tymczasem sprzedaż biletów w październiku nieoczekiwanie wzrosła: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037, ... yzek_.html


- pitagoras23 - 13.11.2012

Może ludzie zaczęli już kupować bilety na zapas. Ja przed podwyżką również zakupię sobie bilet z dłuższym terminem. No chyba, że wstrzymają się z tymi cenami, że ta akcja odmieni zdanie radnych i ten pożal się boże dyrektorek nie będzie miał nic do powiedzenia.


- kolejfan - 14.11.2012

Maciej, każdy ma jakby swoją granice akceptowania pewnych zdarzeńWink

Ale już inna kwestia tego, że wg przedstawionych przez Was materiałów, wynika że kierunek rozwoju mpk zmierza raczej w złą stronę, jednakże uważam, że na chwilę obecną nie jest źle. Pytanie co dalej będzieSmile


- Maciej - 14.11.2012

kolejfan napisał(a):wg przedstawionych przez Was materiałów, wynika że kierunek rozwoju mpk zmierza raczej w złą stronę

Zwracam uwagę, że nie MPK a ZTM. ;-) MPK jest tutaj można powiedzieć niewinne, bo wykonuje to, za co ZTM mu leci i zapłaci. Ale w zasadzie, chyba nie mamy czego się bać, za słowami dyrektora Domańskiego "przyjdzie PEKA i rozwiąże problem"...
PS. Zmieniłem nazwę tematu, gdyż część spraw tyczy się bardziej ZTM.


- kolejfan - 14.11.2012

Maciej, Dobrze, że mi uświadomiłeś iż chodzi o ZTM a nie MPK. MPK przecież wykonuje przewozy. Olśnienia dostałemTongue

A czemu PEKA jest złe?


- Maciej - 15.11.2012

kolejfan napisał(a):A czemu PEKA jest złe?

Nie powiedziałem, że jest zła. W zasadzie ciężko ją określić, bo na razie de facto nie działa, ale notoryczne teksty Domańskiego, że PEKA rozwiąże wszelkie bolączki poznańskiej komunikacji zakrawają na śmieszność.