Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolejarz a orzełek
#1
Zasadniczo dotychczasowo byłem pewien, że orzełek na czapkach kolejarzy jest już (niestety) historią. Jednak ostatnimi czasy zaobserwowałem, że pracownicy PKP PLK ciągle posługują się czapką z orłem. Co więcej, jadąc ostatnio TLK ku mojemu zdziwieniu kierownik pociągu miał czapkę nie z logo PKP Intercity tylko właśnie z godłem.

Więc jak to jest? Kolejarze ciągle posługują się godłem czy nie?

Zaobserwowałem także, że pracownicy PKP IC mają na guzikach znajdujących się na mundurze orła. Nie wiem jak mają pracownicy Przewozów Regionalnych, nikt z rodziny tam nie pracuje więc i munduru po nikim nie mam Wink
Odpowiedz

#2
Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że pracownicy drużyn konduktorskich PKP IC są już zobowiązani do noszenia nowych mundurów z czapkami z logo PKP IC, nie z orzełkiem. Gdzieś o tym była nawet gorąca dyskusja.

Przy kontroli obiecuję teraz zerkać na guziki.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#3
Drodzy pracownicy PKP IC, lojalnie uprzedzam: uważajcie na tego tu osobnika mikrobarta, w przeciwnym razie możecie zostać bez guzików.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#4
Guziki z orłem na mundurze IC mogą być spowodowane tym że firma która szyła mundury posiadała tylko guziki z orzełkem. Na pewnej aukcji widziałem marynarkę PKP IC która miała również guziki z orzełkiem. Co do czapki z orłem może to był pracownik byłych OPM-ów
Odpowiedz

#5
norbis97 napisał(a):Guziki z orłem na mundurze IC mogą być spowodowane tym że firma która szyła mundury posiadała tylko guziki z orzełkem.
Dla maszynistów PKP IC stroje służbowe szyła dobra polska firma, Dom Mody „Telimena” o ile dobrze pamiętam.

Ciekawostką jest fakt, że polskie prawo od 1995 nie zezwala na posługiwanie się godłem przez kolejarzy.
Odpowiedz

#6
Mariusz z tego co wiem, nawiązując do twojej wypowiedzi: Grupa PKP powstała w 2001 roku. Wraz z nią słynna trumienka, ale czytałem gdzieś że kolejarze o 1999 roku musieli nosić logo PKP zamiast orła. Więc jak to jest? co do OPM jest taka możliwosć?
Odpowiedz

#7
norbis97 napisał(a):Mariusz z tego co wiem, nawiązując do twojej wypowiedzi: Grupa PKP powstała w 2001 roku. Wraz z nią słynna trumienka, ale czytałem gdzieś że kolejarze o 1999 roku musieli nosić logo PKP zamiast orła. Więc jak to jest? co do OPM jest taka możliwosć?
Prawo do posługiwania się godłem/herbem mają podmioty na drodze ustawy. Ustawa o PKP z 1990 roku w dalszym ciągu dawała prawo posługiwania się godłem dla przedsiębiorstwa PKP. Ale już ustawa z 1995 takiego zapisu nie miała i tym samym, formalnie, PKP straciły prawo do posługiwania się godłem. Obowiązująca ustawa z 2001 roku również nie dała prawa do posługiwania się godłem, więc niezależnie od dalszych przekształceń, praktycznie żadne przedsiębiorstwo kolejowe nie ma prawa posługiwania się godłem.
Odpowiedz

#8
Czyli zgodnie z ustawa nie mogli nosić orła tylko logo. To trwało chyba do ok 2006/7 gdy wprowadzono tzw godło branżowe, orzełka wraz z ośką. Tego orzełka który nie jest godłem w rozumieniu ustawy używało min : ówczesne PKP PR i PLK.
Odpowiedz

#9
PKP PLK używa do dzisiaj, nie wiem jak Koleje Mazowieckie i inne samorządowe spółki
Odpowiedz

#10
Koleje Mazowieckie nie wiem , nie móje województwo, niech wypowiedzą się koledzy z Warszawy. Inne spółki noszą swoje loga, np; Koleje Wielkopolskie mają rogatywkę ale z logo KW. Podobnie KD.
Co do KM : http://www.sklep-wph.com.pl/img/p/534-1811-large.jpg
Odpowiedz

#11
"Inne spółki noszą swoje logo" ;-) Wyraz "logo" nie jest odmienny

Wielka szkoda, że orzełek przeszedł już do historii w wielu przypadkach. Tyle lat tradycji...najlepiej jest wszystko rozgrabić a kolejarzowi na rogatywce dokleić napis "niewolnik". Cieszy mnie, że Koleje Mazowieckie do teraz mają orła, ciekawe jak to się długo utrzyma?
Odpowiedz

#12
norbis97 napisał(a):Co do KM : http://www.sklep-wph.com....-1811-large.jpg

Skąd to wziąłeś? W życiu kolejarza KM w czymś takim nie widziałem.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#13
Posłużyłem się nazwą tej czapki: Rogatywka Kolei Mazowieckich. Lecz psim masz racje , gdy zobaczyłem tę czapkę pomyślałem "co to jest?" Jak pisałeś nie widziałeś nigdy kolejarza KM w tej czapce czyli wniosek jest jeden:czapka jest albo podróba :-P lub mylący opis.
Odpowiedz

#14
Znając życie, jest to czapka galowa, czyli nie używana na codzień, Zarząd pewnie ma takie.
Odpowiedz

#15
Dak i tutaj masz rację, nie pomyśałem o tej opcji ;-)
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zaangażowany kolejarz - mrzonka czy rzeczywistość? rustsaltz 1 2 417 01.09.2014, 17:27
Ostatni post: przem710
  Pracownik PKP PLK - kolejarz, czy już nie? loony 22 9 322 06.01.2014, 15:15
Ostatni post: Daring Do

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.